Zavřít reklamu

Jak jistě všichni víte, Samsung již zítra představí svou novou špičkovou „vlajku“ Galaxy S23 a její sourozence Galaxy S23+ a Galaxy S23 Ultra. Do éteru již unikl její design, specifikace a cena (alespoň pro několik trhů) a na základě těchto informací se oproti jejímu předchůdci jeví jako solidní upgrade. Přinese podle všeho mimo jiné rychlejší čipset, jednodušší design a větší baterii. Co když ale máte dva roky starý Galaxy S21? Vyplatí se vám z něj přejít na Galaxy S23?

Mnohem výkonnější čipset, exkluzivní pro řadu Galaxy S23

Nejvýznamnějším vylepšením, které Galaxy S23 oproti Galaxy S21 přinese, bude jeho výkon. Samsung se letos chystá v nové vlajkové řadě exkluzivně použít výše taktovanou verzi čipu Snapdragon 8 Gen 2 s názvem Snapdragon 8 Gen 2 For Galaxy. Vzhledem k tomu, že na trhu jsou již dostupné některé telefony poháněné nejnovějším vlajkovým čipsetem Qualcommu, máme poměrně dobrou představu o jeho výkonu. Nabízí lepší výkon procesoru i grafického čipu a zároveň je energeticky efektivnější.

To znamená, že Galaxy S23 vybavený přetaktovanou verzí Snapdragonu 8 Gen 2 bude podstatně rychlejší než Galaxy S21. Bude fungovat lépe při multitaskingu nebo hraní her a mohl by také nabídnout delší výdrž baterie, když bude připojen k 5G síti.

Vylepšené fotoaparáty

Druhým největším vylepšením Galaxy S23 oproti Galaxy S21 bude jeho přední a zadní fotoaparát. Bude vybaven 12MPx selfie fotoaparátem s automatickým ostřením, který bude schopen natáčet HDR10+ videa v rozlišení 4K při 60 fps. Galaxy S21 disponoval přední kamerkou s rozlišením 10 MPx, která měla automatické ostření, ale nepodporovala formát HDR10+.

Na zadní straně má Galaxy S23 50MPx hlavní fotoaparát. Používá větší senzor než 12MPx primární fotoaparát Galaxy S21. Oba telefony mají stejný 12MPx „širokáč“, avšak Galaxy S23 je osazen skutečným teleobjektivem (s rozlišením 10 MPx) s trojnásobným optickým přiblížením. Galaxy S21 oproti tomu používá 64MPx senzor, který snímky digitálně ořezává, aby vytvořil 3x hybridní zoom.

Jasnější displej s odolnější ochranou

Galaxy S21 má displej Dynamic AMOLED 2X s rozlišením FHD+, obnovovací frekvencí 120 Hz a vrcholovým jasem 1300 nitů. Galaxy S23 zvýší jas na impozantních 1750 nitů, což odpovídá telefonům Galaxy S22 Ultra a S23 Ultra. Toto navýšení by mělo výrazně zlepšit čitelnost displeje na přímém slunci. Očekává se též, že nová obrazovka bude mít na jasném slunci lepší barvy.

Displej Galaxy S23 je také vybaven ochranným sklem Gorilla Glass Victus 2. To podle výrobce nabízí vyšší odolnost proti rozbití než sklo Gorilla Glass Victus, které bylo použito v řadách Galaxy S21 a S22.

Rychlejší konektivita a (potenciálně) delší výdrž baterie

Díky svému novějšímu čipu se Galaxy S23 chlubí pokročilými funkcemi konektivity, jako je Wi-Fi 6E a Bluetooth 5.2. Disponuje také energeticky efektivnějším 5G modemem, který nabízí vyšší rychlosti stahování a odesílání než Galaxy S21. I když Galaxy S23 má o něco menší kapacitu baterie (3900 vs. 4000 mAh), mohl by nabídnout delší výdrž, a to díky pokročilejšímu čipsetu, jenž je vyráběn pomocí 4nm procesu společnosti TSMC.

Aktualizace garantované na příštích pět let

Galaxy S21 vstoupil do prodeje s Androidem 11 a již obdržel dvě systémové aktualizace. V budoucnu dostane ještě dvě, takže skončí na Androidu 15. Galaxy S23 bude softwarově pohánět Android 13 s nadstavbou One UI 5.1 a v budoucnu dostane čtyři upgrady Androidu a pět let bude dostávat bezpečnostní aktualizace. Telefon tak bude softwarově podporován až do roku 2028.

Celkově vzato se přechod z Galaxy S21 na Galaxy S23 zcela určitě vyplatí, protože novější telefon nabídne mnohem výkonnější čipset, jasnější obrazovku, rychlejší konektivitu, podstatně lepší fotoaparáty a baterii, která by měla mít podobnou či lepší výdrž, i když je o něco menší než ta v Galaxy S21.

Řadu Samsung Galaxy S22 koupíte například zde

Dnes nejčtenější

.