Zavřít reklamu

Přemýšlíte v těchto dnech o tom, že váš „starý“ Samsung Galaxy S20 či S10 vyměníte za novou vlajkovou loď Galaxy S21? S tím vám můžeme poradit, protože se nám na recenzi do rukou jeden „kousek“, vyvedený v bílé barvě, dostal. Jak v našem testu obstál a stojí opravdu za výměnu? To byste se měli dozvědět na následujících řádcích.

Balení

Smartphone k nám dorazil v kompaktní černé krabičce, která byla už na první pohmat poněkud lehčí, než krabičky telefonů od Samsungu bývají. Důvod je dobře známý – Samsung do krabičky tentokrát nepřibalil nabíječku (a ani sluchátka). Jihokorejského technologického obra k tomuto kroku podle jeho vlastních slov vedly větší ohledy k životnímu prostředí, ale skutečný důvod bude zřejmě jinde. Samsung takto může ušetřit na nákladech a ještě si přivydělat samostatným prodejem nabíječek (u nás se nabíječka s výkonem 25 W, což je maximální podporovaný výkon u všech modelů letošní vlajkové řady, prodává za 499 korun). V balení tak najdete pouze samotný telefon, datový kabel s portem USB-C na obou koncích, uživatelskou příručku a špendlík pro vyjmutí slotu na nano-SIM karty.

Design

Galaxy S21 vypadá na první i druhý pohled velmi pěkně a stylově. Je to zejména díky netradičně řešenému fotomodulu, který lehce vystupuje z těla telefonu a upíná se na jeho vrchní a pravou stranu. Někomu se tento design líbit nemusí, nám však rozhodně ano, neboť podle nás vypadá futuristicky i elegantně zároveň. Přední strana se od loňska také změnila, i když ne tolik jako zadní – patrně největším rozdílem je zcela plochý displej (zakřivenou obrazovku, a to pouze velmi mírně, má letos pouze model Ultra) a o něco větší otvor pro selfie kamerku.

Poněkud překvapivě je zadní strana smartphonu vyrobena z plastu, nikoli ze skla jako minule. Plast je to však kvalitní, nikde nic nevrže ani neskřípe a vše pevně lícuje. Navíc má tato úprava výhodu v tom, že telefon tolik neklouže z ruky a tolik na něm neulpívají otisky prstů. Rám je pak vyroben z hliníku. Ještě doplňme, že rozměry telefonu jsou 151,7 x 71,2 x 7,9 mm a že váží 169 g.

Displej

Displeje patřily vždy k silným stránkám vlajkových lodí Samsungu a u Galaxy S21 tomu není jinak. I když se od minula rozlišení snížilo z QHD+ (1440 x 3200 px) na FHD+ (1080 x 2400 px), v praxi to poznáte jen stěží. Displej je stále velmi jemný (konkrétně jeho jemnost činí více než dostatečných 421 PPI), vše je ostré a pixely ani po bližším prozkoumání neuvidíte. Kvalita displeje, který má úhlopříčku relativně kompaktních 6,2 palců, je jednoduše řečeno skvělá, barvy jsou syté, pozorovací úhly vynikající a jas vysoký (konkrétně dosahuje až 1300 nitů), takže na přímém slunci je displej perfektně čitelný.

Obrazovka ve výchozím „adaptivním“ nastavení podle potřeby přepíná mezi obnovovací frekvencí 48–120 Hz, díky čemuž je veškeré dění na něm plynulejší, avšak za cenu zvýšené spotřeby baterie. Pokud by vám vyšší spotřeba vadila, můžete obrazovku přepnout do standardního režimu, kdy bude mít frekvenci konstantních 60 Hz. Největším rozdílem mezi nižší a vyšší obnovovací frekvencí je větší plynulost animací a posouvání, rychlejší odezva na dotyk či plynulejší obraz ve hrách. Jakmile vyšším frekvencím jednou přivyknete, už se k nižším nebudete chtít vrátit, rozdíl je totiž skutečně hmatatelný.

U displeje ještě chvíli zůstaneme, protože souvisí s do něj integrovanou čtečkou otisků prstů. Ta je oproti loňské vlajkové řadě podstatně přesnější, což je dáno její větší velikostí (oproti minulému senzoru zabírá o více než tři čtvrtiny větší plochu, konkrétně 8×8 mm), a je také rychlejší. Telefon lze odemykat i pomocí obličeje, kterýžto způsob je rovněž velice svižný. Nicméně se jedná jen o 2D snímání, které je méně bezpečné než 3D sken, který používají například některé smartphony od Huawei nebo iPhony.

Výkon

V útrobách Galaxy S21 pracuje nový vlajkový čipset Samsungu Exynos 2100 (Snapdragon 888 je určen pouze pro americký a čínský trh), který doplňuje 8 GB operační paměti. Tato kombinace naprosto s přehledem zvládá jak běžné činnosti, tedy přesuny mezi obrazovkami nebo spouštění aplikací, tak náročnější úkoly jako hraní her. Dostatek výkonu má i pro náročnější tituly, jako je Call of Duty Mobile či závodní hity Asphalt 9 nebo GRID Autosport.

Pokud jste se tedy báli, že nový Exynos 2100 bude v praxi pomalejší než nový Snapdragon, své obavy můžete hodit za hlavu. „Na papíře“ je sice Snapdragon 888 výkonnější (a také energeticky úspornější), ne však o tolik, aby to bylo v reálných aplikacích poznat. I když některé weby při testování výkonu a efektivity exynosové varianty Galaxy S21 naznačovaly, že by se čipset mohl v reálných aplikacích přehřívat a následkem toho „škrtit“ výkon, my jsme nic takového nezaznamenali. (Pravdou je, že telefon se při delším hraní mírně zahříval, to však není ani u vlajkových lodí nic neobvyklého.)

Někteří uživatelé Galaxy S21 (i ostatních modelů řady) si nicméně v posledních dnech na různých fórech na přehřívání stěžují. Týkat se to však má obou čipsetových variant. Někteří uživatelé hlásí zvýšené zahřívání např. u sledování videí na YouTube, další při používání fotoaparátu a jiní zase při videohovorech, tedy při běžných činnostech. Lze jen doufat, že nejde o vážnou chybu a že ji Samsung co nejrychleji opraví softwarovým updatem. Nám se každopádně tento problém vyhnul.

V rámci této kapitoly ještě doplňme, že telefon disponuje 128 GB nebo 256 GB vnitřní paměti (testovaná verze měla 128 GB). Jak z našich novinek víte, všechny modely nové řady postrádají slot na microSD karty, takže si budete muset vystačit s tím, co máte. 128GB úložiště se na první pohled nezdá málo, pokud jste však např. milovníky filmů či náruživými fotografy, interní paměť se může zaplnit poměrně rychle. (Nezapomínejme také, že kus místa si „odloupne“ Android, takže ve skutečnosti je k dispozici jen něco přes 100 GB.)

Fotoaparát

Galaxy S21 je smartphonem, který má nejen špičkový displej a výkon, ale i špičkový fotoaparát. Nejprve začneme parametry – hlavní snímač dostal do vínku rozlišení 12 MPx a širokoúhlý objektiv se světelností f/1.8, druhý disponuje rozlišením 64 MPx a teleobjektivem se světelností f/2.0, podporujícím 1,1x optické, 3x hybridní a 30x digitální zvětšení, a poslední má rozlišení 12 MPx a je vybaven ultraširokoúhlým objektivem se světelností f/2.2 a úhlem záběru 120°. První a druhý fotoaparát disponuje optickou stabilizací obrazu a fázovou detekci automatického ostření (PDAF). Přední kamerka má pak rozlišení 10 MPx a širokoúhlý teleobjektiv se světelností f/2.2 a videa umí natáčet až v rozlišení 4K při 60 FPS. Pokud jsou vám tyto specifikace povědomé, nemýlíte se, úplně stejnou konfiguraci fotoaparátů totiž nabídl již loňský Galaxy S20.

Co říci ke kvalitě fotografií? Jedním slovem je vynikající. Snímky jsou perfektně ostré a plné detailů, barvy jsou věrně podané a dynamický rozsah a optická stabilizace obrazu fungují na jedničku. I v noci jsou fotografie dostatečně reprezentativní, čemuž pomáhá i vylepšený noční režim. V aplikaci fotoaparátu samozřejmě nechybí mód Pro, ve kterém si můžete ručně upravit například citlivost, délku expozice nebo clonu, ani přednastavené režimy jako Portrét, Zpomalení, Superpomalý, Panoráma nebo vylepšený režim z loňska Single Take. Ten podle Samsungu umožňuje „zachycovat momenty úplně novým způsobem“. V Praxi to vypadá tak, že po stisknutí závěrky fotoaparátu telefon začne po dobu až 15 sekund pořizovat snímky a natáčet videa, načež si je „vezme do parády“ umělá inteligence a aplikuje na ně různé barevné nebo světelné filtry, formáty apod.

Pokud jde o videa, fotoaparát je umí nahrávat v režimech 8K/24 FPS, 4K/30/60 FPS, FHD/30/60/240 FPS a HD/960 FPS. O kvalitu se stejně jako u fotografií nemusíte obávat, vyzdvihnout si však zaslouží zejména stabilizace obrazu, ta zde funguje vskutku příkladně. Při natáčení v noci se obraz nevyhne jistému šumu (stejně jako u fotografií), není to však rozhodně nic, co by vám mělo požitek z nahrávání kazit. Fotoaparát samozřejmě videa zachycuje ve stereu zvuku. Nejlepší volbou je podle nás natáčení v rozlišení 4K při 60 FPS, nahrávání v rozlišení 8K je spíše marketingovým vnadidlem – 24 snímků za sekundu má do plynulosti daleko a důležité je mít také na paměti, že každá minuta 8K videa na úložišti zabere kolem 600 MB (u 4K videa v 60 FPS je to zhruba 400 MB).

Za zmínku ještě stojí režim Pohled režiséra, kdy se do nahrávání videa zapojují všechny fotoaparáty (včetně předního), přičemž uživatel si může natáčené scény z každého z nich prohlížet prostřednictvím náhledového obrázku (a scénu klepnutím na něj měnit). Tato funkce přijde vhod zejména vlogerům.

Prostředí

Všechny modely řady Galaxy S21 softwarově běží na Androidu 11 a One UI 3.1, tedy nejnovější verzi uživatelské nadstavby Samsungu. Prostředí je přehledné, po estetické stránce vypadá dobře, hlavně ale nabízí široké možnosti přizpůsobení. Týká se to například widgetů na zamykací obrazovce, kdy lze měnit jejich velikost nebo průhlednost, či ikon, u nichž můžete měnit tvar i barvu. Potěšilo také vylepšené notifikační centrum, které je nyní přehlednější, nicméně k ideálu má stále poměrně daleko. Rozhraní je možné – jako u minulé verze – přepnout do tmavého režimu, který jsme preferovali před výchozím světlým, protože podle nás nejen lépe vypadá, ale také šetří oči (k šetření oči též slouží nová funkce s názvem Eye Comfort Shield, která podle denní doby automaticky reguluje intenzitu škodlivého modrého světla vyzařovaného displejem).

Výdrž baterie

Nyní se dostáváme k tomu, co mnoho z váš bude zajímat nejvíce, a tím je výdrž baterie. Při běžném provozu, který v našem případě zahrnoval přes den zapnutou Wi-Fi, brouzdání internetem, sem tak nějakou fotografii, pár poslaných „esemesek“, vyřízení několika hovorů a menší „dávku“ hraní, ukazoval indikátor baterie na konci dne 24 %. Jinými slovy by měl telefon při standardním používání vydržet na jedno nabití zhruba den a čtvrt. Umíme si představit, že při nižším vytížení, vypnutí adaptivního jasu, přepnutí displeje na konstantních 60 Hz a zapnutí všech možných šetřících funkcí bychom se mohli dostat na dva dny. Vzato kolem a kolem, baterie Galaxy S21, i když má stejnou hodnotu jako předchůdce, vydrží díky vylepšené energetické úspornosti čipu Exynos 2100 (oproti Exynosu 990) déle, tak jak ostatně Samsung sliboval (Galaxy S20 při běžném používání vydrží přibližně den).

Bohužel jsme neměli k dispozici nabíječku, abychom změřili, za jak dlouho se telefon plně nabije. Mohli jsme tak pouze vyzkoušet dobíjení pomocí datového kabelu. Nabití na 100 % ze zhruba 20 % trvalo přes dvě hodiny, takže rozhodně doporučujeme si výše zmíněnou nabíječku pořídit. S ní by mělo nabíjení – z nuly na 100 % – trvat něco přes hodinu.

Závěr: vyplatí se koupit?

Tak si to celé shrňme – Galaxy S21 nabízí velmi dobré zpracování (i přes přítomnost plastu), pěkný design, výborný displej, skvělý výkon, vynikající kvalitu fotografií a videa, velmi spolehlivou a rychlou čtečku otisků prstů, široké možnosti úprav uživatelského prostředí a více než solidní výdrž baterie. Oproti tomu telefonu chybí slot na microSD karty, podporuje maximálně jen 25W rychlé nabíjení (to je v době, kdy konkurence běžně nabízí 65W i vyšší nabíjení, zkrátka málo), displej má nižší rozlišení než v minulých letech (i když to poznají skutečně jen znalci) a samozřejmě nesmíme zapomenout na absenci nabíječky a sluchátek v balení.

Otázka dne každopádně zní, jestli se novou standardní vlajkovou loď Samsungu vyplatí koupit. Tady zřejmě bude záležet na tom, jestli jste majiteli loňského Galaxy S20 či předloňského S10. V tomto případě podle nás nejsou vylepšení Galaxy S21 tak velká, aby stálo za to upgradovat. Pokud však vlastníte Galaxy S9 či staršího zástupce „eskové“ řady, o upgradu se uvažovat již vyplatí. Zde jsou totiž rozdíly už poměrně značné, a to hlavně v oblasti hardwaru, displeje nebo fotoaparátu.

Ať tak, nebo tak, Galaxy S21 je výtečným vlajkovým smartphonem, který toho za svou cenu nabízí vskutku hodně. Jeho vlajky sice mají trhliny, ale není to nic, co by vás mělo znepokojovat. Na úplný závěr připomeňme, že telefon lze u nás ve verzi se 128 GB vnitřní paměti sehnat již pod 20 tisíc Kč (Samsung jej na svých stránkách nabízí za 22 490 Kč). Nemůžeme se však zbavit vtíravého pocitu, jestli není přece jen lepší volbou před pár měsíci na trh uvedená „budgetová vlajka“ s fantastickým poměrem cena/výkon Galaxy S20 FE 5G…

Galaxy_S21_01

Dnes nejčtenější

.