Zavřít reklamu

Společnost Qualcomm představila svůj vrcholný čipset Snapdragon 8 Gen 2, který bude příští rok lídrem na poli telefonů s Androidem. Je jasnou konkurencí pro Dimensity 9200 a připravovaný Exynos 2300.

Snapdragon 8 Gen 2 je vyroben na 4nm procesu s jinou konfigurací jádra, než tomu bylo loni. Je zde primární Arm Cortex X3 taktovaný na 3,2 GHz se čtyřmi úspornými (2,8 GHz) a třemi efektivními jádry (2 GHz). Optimalizace spočívá v tom, že dvě z výkonných jader podporují 64 i 32bitové operace, takže i starší aplikace s ním mohou běžet pořád patřičně efektivně.

Ray tracing samozřejmě nechybí 

Podporováno je až 16 GB paměti LP-DDR5x 4200 MHz RAM. Celkově je podle Qualcommu tento Kryo procesor až o 35 % rychlejší, protože nová jeho mikroarchitektura přináší o 40 % vyšší energetickou účinnost (ve srovnání s 8 Gen 1). GPU Adreno nabízí až o 25 % rychlejší výkon a o 45 % lepší energetickou účinnost s podporou Vulkan 1.3, zatímco „Adreno Display“ obsahuje „OLED Aging Compensation“ pro boj s vypalováním obrazu. Dalším vrcholem je hardwarově akcelerovaný ray tracing při hraní her, který lépe simuluje, jak se světlo chová v reálném světě, a to od přesných odrazů po lepší stíny. Ten však přinesl i Exynos 2200 a jeho využití je zatím prakticky nulové.

Podporuje 5G+5G/4GDual-SIM Dual-Active, zatímco si FastConnect 7800 rozumí s Wi-Fi 7 s nízkou latencí a přítomno je i duální Bluetooth. K dalším funkcím patří např. podpora obousměrného zasílání zpráv Snapdragon Satellite. Nechybí ani podpora zvuku s dynamickým sledováním hlavy. Další velkou pozornost si zaslouží Qualcomm AI Engine s až 4,35× vyšším výkonem umělé inteligence díky 2× většímu tensorovému akcelerátoru. 

Ten je vybaven speciálním systémem dodávky energie, který zdvojnásobuje spojení mezi procesorem Hexagon a grafickým procesorem Adreno, a také Spectra ISP pro větší šířku pásma a nižší latenci. U úloh určených umělé inteligenci snižuje rychlejší připojení závislost na systémové paměti DDR. K dispozici je také podpora formátu INT4 AI pro 60% zvýšení výkonu při trvalém inferencování AI. Sensing Hub je vybaven dvěma AI procesory pro zvuk a další senzory s dvojnásobným nárůstem výkonu a o 50 % větší pamětí.

Snapdragon 8 Gen 2 4

Snapdragon 8 Gen 2 je také vybaven funkcí, kterou Qualcomm nazývá „Cognitive ISP“, a která dokáže v reálném čase spustit skrze fotoaparát sémantickou segmentaci pro identifikaci a následnou optimalizaci obličejů, vlasů, oblečení, oblohy a dalších běžných objektů ve scéně. Přítomna je také podpora obrazového snímače ISOCELL HP3 od společnosti Samsung (200 MPx) a kodeku AV1 pro přehrávání videa v rozlišení až 8K HDR při 60 FPS.

Snapdragon 8 Gen 2 by se měl ve smartphonech objevit ještě do konce roku 2022. Ve svých řešeních jej použijí společnosti, jako jsou Asus ROG, Honor, iQOO, Motorola, Nubia, OnePlus, Oppo, Redmagic, Redmi, Sharp, Sony, Vivo, Xiaomi, Xingi/Meizu, ZTE a samozřejmě také Samsung. Ten jím osadí jeho Galaxy S23, které nebudou určené pro Evropský trh, protože tady se pravděpodobně dočkáme „jen“ Exynosu 2300.

Ty nejlepší smartphony koupíte například zde

Dnes nejčtenější

.