Zavřít reklamu

Nová vlajková řada telefonů Samsung je už necelý týden od svého představení. Záleží na úhlu pohledu, jestli si myslíte, že přinese kýžené inovace, nebo ne. Pokud ale nevlastníte předchozí model, možná vás zajímá, jak dopadne souboj Galaxy S21 Ultra vs. Galaxy S23 Ultra a to, jestli se vám vyplatí přechod na novější zařízení. 

Lepší a jasnější displej s obnovovací frekvencí 1–120 Hz 

Galaxy S21 Ultra i Galaxy S23 Ultra mají 6,8palcové displeje Dynamic AMOLED 2X s podobným rozlišením. Připravovaný model však zvyšuje špičkový jas z 1 500 nitů minimálně na 1 750 nitů a údajně možná až na 2 000 nitů. Samsung zde měl ještě více vyladit přesnost barev, a to zejména za slabého osvětlení. Kromě toho Galaxy S23 Ultra podporuje obnovovací frekvenci v rozmezí od 1 Hz do 120 Hz, zatímco panel modelu Galaxy S21 Ultra začíná pouze na 48 Hz. To znamená, že Galaxy S23 Ultra bude šetrnější k výdrži baterie.

Galaxy S23 Ultra plně využívá pero S Pen 

Ačkoli byl Galaxy S21 Ultra první vlajkovou lodí řady S, která přinesla podporu pera S Pen, telefon pro něho nemá vestavěný slot. Dalo by se říci, že model z roku 2021 je posledním pravým zástupcem řady Galaxy S Ultra. Plnou integraci S Penu přinesl už Galaxy S22 Ultra, novinka by ale měla nabízet ještě nižší jeho latenci. K zařízení hlavně již nemusíte kupovat samotný stylus a speciální pouzdro, abyste jej měli stále při sobě.

Čip Snapdragon a paměti 

Poprvé už Samsung nebude rozdělovat trh vlajkových lodí mezi čipové sady Exynos a Qualcomm. Galaxy S23 Ultra se tak bude celosvětově dodávat se 4nm Snapdragonem 8. Gen 2 a asi není třeba dodávat, že ten je výkonnější než Snapdragon 888 či Exynos 2100 v Galaxy S21 Ultra. Kromě toho Galaxy S23 Ultra nabízí větší úložiště. Základní model má 256GB prostoru pro vaše data, zatímco Galaxy S21 Ultra startuje na základu v podobě 128 GB. Na druhou stranu u Galaxy S23 Ultra dostanete jen 8 GB RAM místo 12 GB RAM v případě koupě základního modelu. Toto nicméně můžete poměrně pohodlně kompenzovat pomocí funkce RAM Plus i díky většímu úložišti. A konečně, pokud jsou úniky pravdivé, je Galaxy S23 Ultra dodáván s rychlejším úložištěm UFS 4.0 namísto UFS 3.1, což by mělo zrychlit přenosy souborů a zvýšit i výkon virtuální paměti RAM Plus.

Lepší fotoaparáty s 200MPx 

Galaxy S23 Ultra je první smartphone společnosti Samsung, který se bude moci pochlubit 200MPx primárním fotoaparátem. Nový ISOCELL HP2 nabízí mnohá vylepšení, zejména pokud jde o výkon při slabém osvětlení a automatické zaostřování. Lepší jsou i teleobjektivy, přestože poskytují stejné možnosti přiblížení. Vylepšeno bylo zpracování umělé inteligence a přiblížené snímky by měly na Galaxy S23 Ultra vypadat mnohem věrněji. Jedním z možných zhoršení by mohl být 12MPx snímač pro vaše selfie snímky, který spadne ze 40MPx v modelu S21 Ultra. Paradoxně by tomu ale mělo být opačně, protože 40MPx senzor skládá pixely a dělá jen 10MPx fotografie.

Rychlejší nabíjení baterie 

Jedním z nejneobvyklejších rozhodnutí, které společnost Samsung u modelu Galaxy S21 Ultra učinila, bylo snížení rychlosti nabíjení na 25 W. Galaxy S23 Ultra má lepší specifikace, které mu dal ale už loňský model. Přestože oba telefony mají 5 000mAh baterie, Galaxy S23 Ultra nabízí 45W rychlé kabelové nabíjení. Za kratší dobu mu tak dodáte více šťávy.

Novější software a podpora až do Androidu 17 

Ačkoli byl nedávno Galaxy S21 Ultra aktualizován na Android 13 a One UI 5.0, společnost Samsung bude Galaxy S23 Ultra dodávat už s novějším firmwarem One UI 5.1. S mírným odstupem času jej jistě dostane i Galaxy S21 Ultra, ale novinka bude mít v podpoře jasný náskok do budoucna. I když splňují oba telefony podmínky vylepšené čtyřleté politiky aktualizace operačního systému Android, podpora modelu S21 se zastaví na Androidu 15, Galaxy S23 Ultra obdrží ještě Android 17.

I když mnohé jazyky zmiňují, že přechod na Galaxy S23 Ultra z předchozího modelu nemusí dávat smysl, oproti dva roky staré vlajce Samsungu je těch změn už opravdu hodně. Ať už se budeme bavit o displeji a S Penu, použitém čipu nebo fotoaparátech. Pořád zde samozřejmě ale visí otázka ceny a to, jestli vám přidané funkce novinky za vydané peníze vlastně dávají smysl.

 Řadu Samsung Galaxy S22 koupíte například zde

Dnes nejčtenější

.