Zavřít reklamu

Kdo je aktuální král smartphonového portfolia společnosti Samsung? Protože je Galaxy Z Fold3 přece jen hodně jiné zařízení, je jím jistě na začátku února představená novinka v podobě Galaxy S22 Ultra. Toto horké zboží má mnoho výhod, jen drobné nedostatky a jednu zásadní nevýhodu. 

Tou nevýhodou je samozřejmě špatná dostupnost. I když už je Ultra na trhu v rámci běžného prodeje, mnoho fanoušků nejvybavenějšího smartphonu společnosti pořád čeká na své dodávky. Hned v úvodu recenze ale můžeme říci, že to čekání se vyplatí. Letošní řada Galaxy S22 se totiž skutečně povedla, což dokládá i naše recenze na menší model v podobě Galaxy S22+, nicméně je neoddiskutovatelné, že právě Ultra je tím nejzajímavějším z celého tria nových modelů.

Není sporu o tom, že je to právě kvůli integraci pera S Pen. Můžete namítat, jak byl model Galaxy S21 Ultra kompaktní, jak se vám líbily zaoblené hrany i displej, a jak stejně S Pen nevyužijete. Ve všem můžete mít sice pravdu, ale také se můžete škaredě mýlit a zbytečně jeho možnosti podceňovat. Pokud nevlastníte tablety Samsungu, pokud jste nikdy neměli v ruce model řady Galaxy Note, může to skutečně vypadat, že je S Pen jen přítěží. Jakmile si jej ale vyzkoušíte, přijdete mu na chuť. Není tedy vyloučeno, že stejně rychle jako samotné nadšení z jeho přítomnosti přišlo, zase stejně rychle odejde, ale je to spíše nepravděpodobné. S Pen totiž jednoduše baví, což se dá ale vlastně říci o celém smartphonu.

Tělem je to spíše Galaxy Note 

Jestliže se vám Galaxy S21 Ultra skutečně líbila, musíte být z podoby nástupce samozřejmě zklamaní. Novinka totiž převzala design řady Note, a nic s tím nenaděláme. Je to ale špatně? Osobně si to nemyslím. Zaoblené strany se pořád dobře drží, rovná horní a spodní strana vůbec ničemu nevadí, jen škoda, že nezůstal zachovaný design zadního výstupu pro fotoaparáty. Jejich rozmístění je sice stejné, ale objektivy vystupují více nad povrch zad a mají tu nemilou vlastnost, že se kolem nich hromadí skutečně velké množství nečistot.

S kolébáním při práci s telefonem na rovné ploše se prostě musí počítat, což je ale neduh všech moderních smartphonů, iPhone 13 Pro nevyjímaje. Jenže tady to vadí o trochu víc. S Pen totiž přímo svádí k tomu, položit telefon na stůl a ovládat jej právě stylusem. V takovém případě je nutné počítat s nepříjemným klepáním. Samozřejmě to jednoduše vyřešíte krytem, jenže ten ne každý uživatel chce a potřebuje, protože jím ještě zvětší samotné rozměry zařízení, což nemusí být žádoucí.

To je totiž poměrně velké. Toto však berte jako subjektivní názor, protože pro někoho může být akorát, jiný už jej může považovat za nepoužitelný. Každopádně je fakt, že jeho rozměry jsou 77,9 × 163,3 × 8,9 mm a váha 229 g. Předchozí generace měla rozměry 165,1 × 75,6 × 8,9 mm a váhu 227 g. Třeba takový iPhone 13 Pro Max má rozměry 160,8 × 78,1 × 7,65 mm a váhu 238 g.

Společnost zvýšila odolnost šasi implementací technologie Armor Aluminum, což je leštěný rám zařízení z pancéřovaného hliníku. Sklo je přítomno zepředu i zezadu a jedná se o Gorilla Glass Victus+, takže aktuální špička na poli Android telefonů. Stupeň krytí je IP68, což znamená, že telefon a pero S Pen jsou vyrobené tak, aby odolaly vodě a prachu (až 1,5 metru po dobu až 30 minut). 

Displej je prostě špička 

6,8” Edge Quad HD+ displej je perfektní. Nabízí rozlišení 1440 × 3088 pixelů, takže dosahuje 500 ppi a 90 % poměr obrazovky k tělu. Jedná se o AMOLED 2X s technologií Vision Booster, kdy dosáhne až na špičkový jas 1 750 nitů při zachování věrnosti barev. Jakékoli přímé světlo mu nedělá tedy sebemenší problém, jen abyste této hodnoty dosáhli, musíte si ji nastavit ručně. K adaptivní obnovovací frekvenci od 1 po 120 Hz pak není co dodat. Tohle prostě chcete.

Tím, že se převzal design od řady Galaxy Note navíc poskytuje Galaxy S22 Ultra vlastně ještě větší displej než předchůdce. Je tomu právě kvůli zmenšenému zaoblení v rozích, takže displej jednoduše na první pohled vypadá větší. Co v určitých ohledech ale může vadit je právě zakřivení displeje, které může v určitých situacích způsobovat zkreslování, a to zejména při fotografování. Párkrát se mi i stalo, že rohy displeje zachytily nějaké ty nečistoty v podobě chlupu či vlasu. Jsou totiž poměrně ostré. 

Displej samozřejmě nabízí ultrazvukovou čtečku otisků prstů, takže jste-li zvyklí na tu z předchozí generace, budete zde mít to samé v bleděmodrém. Přítomen je i filtr Eye Comfort Shield s umělou inteligencí omezující modré světlo. Samozřejmě je lepší zejména před ulehnutím do postele už elektronická zařízení nepoužívat, jenže od Ultry svůj pohled odtrhnete fakt těžko. Nahoře uprostřed displeje je přítomen i průstřel pro selfie kameru. Jedná se o širokoúhlý 40MPx fotoaparát s f/2,2, o velikosti 1/2,82“ s velikostí pixelu 0,7 µm a PDAF.

Stará známá fotografická čtyřka 

Pro majitele Galaxy S21 Ultra se vlastně nic nemění. Čtveřice fotoaparátů je totiž stejných specifikací, tedy alespoň na papíře, protože drobné změny se zde přece jen udály, a to nejen hardwarově ale i softwarově. Na výsledek má samozřejmě vliv i použitý čip, který je zpracovává, o něm ale až následně. 

Specifikace fotoaparátů: 

  • Ultraširoký fotoaparát: 12 MPx, f/2,2, úhel záběru 120˚     
  • Širokoúhlý fotoaparát: 108 MPx, OIS, f/1,8    
  • Teleobjektiv: 10 MPx, 3× optické přiblížení, f/2,4    
  • Periskopový teleobjektiv: 10 MPx, 10× optické přiblížení, f/4,9 

I když Galaxy S22 Ultra ve fotografickém testu DXOMark zrovna neohromil, není třeba si z toho dělat příliš těžkou hlavu. To tedy pokud se nechcete hádat o tom, který fotoaparát jakého zařízení dostupného na trhu fotí nejlépe. Ultra totiž fotí skvěle a naprosto vám poslouží i jako jediný foťák na denní focení. Primární 108MPx fotoaparát si ke skvělým výsledkům pomáhá funkcí slučování pixelů, ale rozhodně to není na škodu. Můžete fotit i v plném rozlišení, ale musíte mít pro takovou fotografii nějaké využití, hodí se totiž zejména, pokud potřebujete z celku dělat výřez, nebo chcete fotografii tisknout na velké formáty.

Standardní snímky z hlavního fotoaparátu mají povětšinou velice podobnou kvalitu, jakou disponuje S21 Ultra. Ve dne jsou tedy detaily vynikající, nechybí široký dynamický rozsah a příjemné podání barev. Automatický noční režim se také oproti předchozí generaci zapíná o něco rozumněji, takže jej už prakticky vůbec nemusíte vyvolávat ručně. Přítomen je i režim Pro, který vám dá plnou vládu nad nastavením. Díky ultraširokoúhlému fotoaparátu s automatickým ostřením jej můžete použít i na makro snímky, které při správném osvětlení vypadají opravdu dobře. Je-li ale ideální světlo, budou bavit spíše teleobjektivy.

Ukázkové fotografie jsou pro potřeby webu komprimovány. Plnou jejich kvalitu si můžete prohlédnout zde.

Oba ostatně překvapí svou kvalitou. Z osobního pohledu považuji od Samsungu jako rozhodně přínosný krok ten, že se nebojí periskopu. I když to v počátcích bylo takové nemastné neslané, v Galaxy S22 Ultra poskytuje za ideálních světelných podmínek také ideální výsledky. Trojnásobný teleobjektiv je přece jen pořád tím, který najdete i u konkurence, ale desetinásobný už ne. Je to super na krajinnou fotografii, kdy prostě dohlédnete dále, i když na portréty se moc nehodí, na scéně také nesmí být pohyb, jinak bude ten rozmazaný. V noci jsou oba nepoužitelné, což ale platí i pro konkurenci, a to nehledě na noční režim.

Výkon a baterie s mírou kontroverze 

Na evropský trh je novinka distribuována s vlastním čipem Samsungu s označením Exynos 2200, na jiné naopak se Snapdragonem 8 Gen 1. Kolem Exynosu koluje mnoho fám, nepravd, ale i skutečností, kterými skutečně trpí. Recenze má ale vycházet z vlastních zkušeností a ty jsou veskrze pozitivní. Zařízení prostě poskytuje takový výkon, který od něho očekáváte, nehledě na všechno to umělé zpomalování. Herní výkon je prostě špičkový, a běžný uživatel nenarazí na výkonnostní strop. Náruživý mobilní hráči možná najdou na trhu lepší řešení, ale Ultra je kombinací všeho nejlepšího v jednom těle.

Připravte se však na zahřívání zařízení. Nemusíte mu přitom dávat žádný kotel, a už cítíte, že teplota pomalu stoupá. Děje se tak u fotografování i sledování videí. Ruka vás ale pálit nebude, to zase ne. Ostatně stejným neduhem trpěly i předchozí generace, takže by se to dalo brát i jako jistá vlastnost, na kterou je třeba si zvyknout. Jistě ale zamrzí, že zatím nemáme jak vyzkoušet např. ray-tracing, které poskytuje GPU AMD Xclipse, protože tato funkce není zatím dostupná v žádné hře. 128GB verze disponuje 8GB pamětí RAM, vyšší konfigurace již mají 12 GB RAM. Námi testované zařízení bylo konfigurace 256/12 GB a jak jistě tušíte, chod byl naprosto příkladný bez jakéhokoli zasekávání a omezování se. 

Baterie má kapacitu 5000 mAh, ta v předchozí generaci měla také 5000 mAh. Dalo by se tedy říci, že výdrž poskytují stejnou a jedná se o hodnotu, která je víceméně u podobně velikých zařízení běžnou. Integrovaný S Pen ji tedy nijak neomezuje. Když budete zařízení dávat skutečný zápřah, počítejte kolem 4 hodin zapnuté obrazovky, při běžném používání se ale dostanete na hodnotu kolem sedmi hodin. Samozřejmě můžete baterii různými omezeními i šetřit, např. vypnutím 5G, omezením rozsahu obnovovací frekvence displeje, hodnotou jeho jasu atd.

Novinka však, alespoň dle papírových specifikací, povýšila ohledně rychlostí nabíjení. Ve skutečnosti to ale žádná sláva příliš není, což jsme už popisovali v recenzi na menšího sourozence v podobě Galaxy S22+ a dokazují to i specializované testy. Přítomno je 15W bezdrátové nabíjení, to drátové pak probíhá 45 W. Nechybí ani 4,5W reverzní nabíjení. Když jsme Ultru nabíjeli za pomoci 60W adaptéru, dosáhli jsme po 30 minutách 32 %, po hodině 67 %, plně nabito bylo za 97 minut.

Doslova kouzelný S Pen 

Pokud vás nechává S Pen klidnými, prakticky si s přechodem na S22 Ultra z předchozí generace polepšíte jen o pár sice užitečných funkcí, ale nikoli těch životě důležitých (pokud samozřejmě nepočítáme jiný design). Jenže S Pen je to, na co chce Samsung lákat nejen majitele starší řady Galaxy Note, ale i všechny ty, kteří už jsou běžnými smartphony znudění a chtějí něco s přidanou hodnotou a nechtějí vyloženě „skládačky“. Proto je poměrně s podivem, že se podobné funkcionality ve větší míře ještě nechytli ostatní výrobci.

Galaxy S22 Ultra prakticky přenáší softwarovou funkcionalitu S Penu z Galaxy Note 20 Ultra, Samsung však razantně snížil jeho latenci, takže je jeho používání ještě pohodlnější. I u zhasnutého displeje a vytažení stylusu můžete ihned bez jakékoli jiné interakce psát a kreslit S Penem na displej. Když máte S Pen v ruce, ve stavovém řádku jste informování o tom, že je aktivní, Stejně tak se vám na displeji zobrazuje rychlá nabídka, na kterou když kliknete, můžete vybírat různé funkce.

Galaxy S22 Ultra vs. Galaxy S21 Ultra
Vlevo S Pen Galaxy S22 Ultra, pravo ten pro Galaxy S21 Ultra

Jedná se o vytvoření poznámky, inteligentní výběr, psaní po displeji, okamžité zprávy, a další, které si můžete přidat podle své potřeby. Zástupce lze i řadit podle toho, které chcete mít na prvním a posledním místě. Samozřejmostí jsou také gesta, která tvoříte za pomoci držení tlačítka. Snadno pořídíte snímek obrazovky nebo selfie fotografii.

Upřímně řečeno je S Pen právě to, proč budete Galaxy S22 Ultra chtít, protože je to právě ta funkce, kterou od ostatních vybočuje. Podoba telefonu je známá z řady Note, fotoaparáty z předchozího modelu Galaxy S22 Ultra, výkon samozřejmě kopíruje trend meziročního zrychlování. Zde vás tedy nemá moc co překvapit, i když ano, maximální jas displeje je sice fajn, ale nedá se říci, že těch 1 750 nitů využijete každý den. S Pen není zázračný, ale je prostě zábavný.

Ještě trocha informací k jeho vysunutí. K tomu na něho potřebujete zmáčknout, kdy poté mírně povyjede z těla telefonu, takže jej můžete snadno uchopit a začít používat. Vysunutí má mírný odpor, takže se nestane, že by vám sám z těla telefonu vypadl. Zpět jej dáváte stejně, takže nejdříve jej zasunete a poté zmáčknete. Je to intuitivní a skutečně „uspokojivé“, jako když používáte obyčejnou propisku. Protože ale nosím telefon konektorem vzhůru, několikrát se mi stalo, že když jsem telefon vyndával z kapsy, zmáčknul jsem prstem na S Pen a ten tak z těla telefonu povyskočil a musel jsem jej opětovně ustavit, když jsem jej nechtěl používat. 

Cena není problém, dostupnost ano 

Po vybalení celé série Galaxy S22 běží ta na Androidu 12 s nadstavbou One UI 4.1. Hlavní výhodou této verze je, že si zde můžete určit velikost virtuální paměti za pomoci funkce RAM Plus, takže i v případě, že sáhnete po základní variantě, dostanete se s operační pamětí na vyšší hodnoty. K tomu Samsung slibuje čtyři roky aktualizací hlavního systému a pět let aktualizací zabezpečení, takže pokud zařízení neměníte každý rok nebo dva, vydrží vám opravdu dlouho.

Galaxy S22 Ultra je drahý prémiový telefon, což ani není takový problém jako jeho dostupnost. Cena 31 990 Kč za 128/8GB verzi je víceméně standardem i napříč konkurencí. iPhone 13 Pro Max stojí vlastně úplně stejně, Huawei P50 Pro pak startuje na 30 tisících. Jenže i pokud na telefon máte ušetřeno, problém je s jeho dostupností. Potýkal se s tím Apple na podzim loňského roku, nejinak je tomu nyní u Samsungu. Pokud prostě novinku chcete, musíte si na ní počkat. 256/12GB verze vás vyjde na 34 490 Kč, 512/12 GB pak na 36 990 Kč. K tomu ale můžete využít ještě cashback akce. 

Čekání to sice bude netrpělivé, ale opodstatněné. O Ultru je totiž zájem po celém světě. Samsung v ní dokázal ideálně prolnout dva světy, přičemž samozřejmě přihodil i něco navíc. Máte tedy před sebou neuvěřitelně univerzální telefon, který má skvělý výkon, skvělou sestavu fotoaparátů, skvělou podporu aktualizací a jednu zásadní funkci, kterou vlajkové modely konkurence nenabídnou – S Pen.

Samsung Galaxy S22 Ultra koupíte například zde 

Dnes nejčtenější

.