Zavřít reklamu

Každý rok nám Samsung představuje novou řadu svých smartphonů Galaxy S, která má ukazovat jeho technologickou špičku pro daný rok. Po přechodu na nové číslování dokonce hned na první dobrou vidíme, o který rok že se to má jednat. Letos zde tedy máme trio modelů telefonů Galaxy S22, kdy jsme podrobili testu ten prostředí, tedy Galaxy S22+. 

Galaxy S22 může být příliš malý, navíc se oproti větším bratrům vyznačuje různými kompromisy. Galaxy S22 Ultra pak může být pro mnohé zbytečně veliká a drahá. Zlatá střední cesta v podobě modelu Galaxy S22+ se tak může jevit jako zcela ideální. K nám se dostala na test ve své růžově zlaté barevné kombinaci (Pink Gold) a 256GB verzi svého interního úložiště. Oficiální cena takového modelu je na stránkách Samsungu 27 990 Kč (128GB verze stojí o tisíc Kč méně). Předobjednávky běží do 10. března, o den později pak startuje ostrý prodej. 

Zdokonalená konstrukce 

Zatímco je model Ultra kombinací světů Galaxy S a Note, tak modely Galaxy S22 a S22+ jasně vycházejí ze svých předchůdců, tedy řady Galaxy S21. Nicméně nemyslete si, že by se jednalo jen o nějaké vnitřní vylepšení a navenek zůstalo všechno stejné. O 0,1 palec menší displej pravděpodobně nepoznáte, změnu konstrukce rámu ale už ano. Armor Aluminum, jak Samsung nazývá rám kolem telefonu, je velice příjemný nejen na oko, ale i když asi chytá více otisků prstů, než byste si přáli, tak i na dotek.

Boky jsou totiž ostřejší a lépe uchopitelné, i když lesklé, takže telefon může v zejména upocených rukách trochu klouzat a moc tomu nezabrání ani matné zadní sklo. Na druhou stranu je telefon na svou velikost poměrně lehký, takže rozhodně nehrozí, že by vám z ruky nakonec skutečně vypadl. Jeho provedení je příkladné a precizní. O kvalitě konstrukce ostatně svědčí i odolnost proti vlhkosti podle IP68 (hloubka 1,5 m sladké vody po dobu 30 minut).

Tlačítko zapnutí a vypnutí najdete na pravé straně zařízení, nad ním je jedno velké dělené pro zvýšení a snížení hlasitosti. Šuplík na kartu SIM najdete na spodní straně, stejně jako USB-C konektor. Jak nástroj na vyndání SIM, tak USB-C na USB-C kabel najdete v balení produktu. Napájecí adaptér či sluchátka ale nikoli. Samsung se rozhodl, že si pohraje s velikostmi displejů u své vrcholné řady smartphonů. Ve finále menší displej ale vlastně nevadí, protože toto zmenšení rozhodně neuvidíte, za to jej decentně pocítíte na velikosti celé konstrukce. Rozměry zařízení jsou 157,4 x 75,8 x 7,6 mm a jeho váha je pořád použitelných 195 g.

Nejjasnější displej 

Dynamic AMOLED 2X je aktuálně špičkou, kterou na mobilním trhu najdete (rozlišení je 1080 x 2340 pixelů, hustota 393 ppi). Samozřejmě za to může právě jeho špičkový jas, se kterým se může dostat až na 1750 nitů. Pokud vám v létě vadí, že na displeji svého telefonu nic nevidíte, tak tady konečně budete (jen to dost žere baterku). Kolem displeje se řešila ještě jistá kontroverze ohledně jeho obnovovací frekvence. Samsung původně uváděl hodnotu v adaptivním rozsahu od 10 do 120 Hz, nicméně fyzicky displej začíná na 48 Hz, k čemuž se pak také společnost vyjádřila. Na 10 Hz se zařízení dokáže dostat softwarovými kličkami, není to ale specifikace displeje, proto se začala uvádět ta hodnota, která s displejem skutečně souvisí.

Vyšší obnovovací frekvence má vliv na to, jak vnímáme plynulost pohybu na displeji, a to ať už v nabídkách, na webu nebo ve hrách. Čím vyšší je, tím více také čerpá energii zařízení. Naopak nižší obnovovací frekvence baterii šetří. V Nastavení -> Displej -> Plynulost pohybu si můžete určit, zda chcete v případě využití atakovat až horní 120Hz hranici, nebo se chcete „zaseknout“ na té 60Hz. Jiné volby k dispozici nejsou. Kdo pak 120 Hz okusil, ví, že za žádných okolností nechce jinak. Ve spojení s OLED displeji má skutečně smysl, protože má značný vliv na to, jak vnímáme interakci se samotným zařízením.

Displej samozřejmě ukrývá ještě další technologie. Přítomna ultrazvuková čtečka otisků prstů, která si nic nezadá s tou použitou v předchozí generaci. Nechybí funkce Vision Booster, která se stará o věrnější podání barev při maximálním jasu. Přítomen je i filtr Eye Comfort Shield s umělou inteligencí omezující modré světlo. Ještě dodejme, že obnovovací frekvence Touch Sampling Rate, tedy odezva na dotyk, je v herním režimu 240 Hz. Selfie fotoaparát je pak samozřejmě umístěný do průstřelu, který se nachází nahoře uprostřed displeje. 10 MPx, které poskytuje, není mnoho, clona f/2,2 také příliš neoslní. Na výsledcích to ale vidět příliš není. Pokud jste selfie maniaci, pravděpodobně sáhnete po vyšším modelu řady, nicméně i Galaxy S22+ zde odvádí příjemnou práci. Úhel záběru čelní kamery je 80 stupňů.

Hodně jiné fotoaparáty 

Ať už vezmete testovaný Galaxy S22+ nebo jeho menší verzi bez přídomku Plus, najdete zde zcela totožné specifikace jejich fotoaparátů. A ty se od řady S21 hodně změnily. 12MPx u širokoúhlého objektivu poskočilo hned na 50 MPx, který slučuje čtyři pixely do jednoho pro získání více světla (pixel binning), ale pokud chcete, můžete vytvořit i skutečnou 50MPx fotografii. Jedná se navíc o dosud největší snímač, který společnost využila v některém ze svých telefonů mimo přídomky Ultra. Jeho velikost je 1/1,56 palců a clona f/1,8, nechybí ani OIS.

Větší snímač samozřejmě zachytí více světla, což je důležité zejména ve zhoršených světelných podmínkách, kde se předchází velké míře šumu. Proto je zde technologie Adaptive Pixel pro lepší podání barev i v nočních fotkách. Na noční fotografii se zde Samsung ostatně značně zaměřil. Upřímně řečeno noční fotografie s málo zdroji světla bude vždy na nic. Když už je třeba noční fotku pořídit, je k tomu důležité využít jen ten objektiv, který na to má, a to tedy ten širokoúhlý. Pokud je na scéně skutečně tma, je lepší využít přisvícení, pokud se na ni ale přece jen dostane nějaké to světlo, jsou výsledky poměrně použitelné.

Při focení s malou hloubkou ostrosti získáte sice přirozenější rozostření pozadí, vzhledem k šíři senzoru si ale dejte pozor na zkreslení objektů přítomným příliš blízko objektivu. Režimu Portrét Samsung přidal i novou funkci AI Stereo Map, která celkově vylepšuje výsledky. Lidé mají s její pomocí vypadat přirozeněji, chlupatí domácí mazlíčci už nemají mít slité jejich chlupy s pozadím.

Pokud jde o zbývající dva objektivy, tak zde najdete 12MPx ultraširokoúhlý s f/2,2 a úhlem záběru 120 stupňů, a který je totožný s tím loňským, a také 10MPx teleobjektiv s trojnásobným optickým zoomem, OIS, f/2,4 a úhlem záběru 36 stupňů. Znamená to, že zde máte rozsah od 0,6 po 3 kroky optického přiblížením, přičemž to maximální digitální je třicetinásobné. Model Galaxy S21+ však nabízel přiblížení 1,1x, protože jeho senzor byl 64MPx a společnost si zde k přiblížení pomáhala softwarovými kličkami. Toto řešení spoléhající na hardware a fyzickou optiku je samozřejmě lepší řešení. Počítejte ale s tím, že je vhodné využít jej jen při dobrých světelných podmínkách. Jakmile se budou ty zhoršovat, přiblížení bude vycházet z 50MPx širokoúhlého objektivu, kde bude proveden patřičný ořez. Je to ale běžná praxe.

Samsung zapracoval i na aplikaci fotoaparátu. Nově tak můžete režim Pro použít pro všechny hlavní objektivy. Jejich podpora je přítomna i v sociálních sítích, kdy můžete obsah pořizovat přímo v nich, aniž byste jej tam museli nahrávat z galerie. U videa pak Galaxy S22+ umí 8K při 24 snímcích za sekundu, 4K může mít už ale 60 fps, Full HD 30 nebo 60 fps. Stále je pak přítomno HD zpomalené video až při 960 fps. Stabilizace zde funguje skutečně příkladně.

Ukázkové fotografie jsou pro potřeby webu zmenšeny. Plnou jejich velikost si můžete prohlédnout zde.

Sporný výkon a výdrž baterie 

Na řadu se dostávají dva nejkontroverznější body. Začněme tím jednodušším, a to výdrží. 4500mAh baterie zvládne pravděpodobně to, co od ní čekáte. Nejsou tím tedy žádné zázraky několikadenního zápřahu, na druhou stranu se nemusíte bát, že se vám po půli dni telefon vypne. Samsung vám ji umožní bezdrátově nabíjet 15 W, přičemž drátové nabíjení je přítomno 45W. Zde se tedy odehrál značný posun, který ale ve finále zas tak moc neznamená. Můžete se ostatně podívat na specializované testy. Pokud jsme simulovali rychlé nabíjení my, a to za pomoci hned 60W adaptéru, tak jsme baterii z 0 % její kapacity nabili na 100 % za jednu hodinu a 44 minut. A to není zrovna super rychlý výsledek.

Rychlost vybíjení baterie a délka její výdrže samozřejmě záleží na tom, jak své zařízení používáte. Dá se říci, že běžný uživatel nebude mít sebemenší problém, ty náročné ale může zaskočit zahřívání zařízení při vysoké zátěži. Je to ale běžný a známý problém čispetu Exynos, a to ať už jakékoli generace. Aktuální 4nm Exynos 2200 se má srovnávat se Snapdragonem 8 Gen 1 ale i s čipem Apple A15 Bionic. V různých testech tu skočí před Snapdgragon, tu je zase pár bodů za ním. Dá se tedy říci, že jsou si oba čipsety výkonově hodně blízko, Apple samozřejmě utíká oběma.

Jenže výkon má vliv i na zpracovávání dalších procesů, kdy právě na tomto pohořel model Ultra ve fotografickém testu DXOMark. Na ten v případě modelu Galaxy S22+ sice ještě čekáme, nicméně rozhodně můžeme říci, že se tento model rozhodně nemá za co stydět a směle snese porovnávání se světovou špičkou. První nebude, ale do dvacítky se určitě vejde. Skvělé je, že rozhraní One UI 4.1 poskytuje už uživatelem definovanou funkci RAM Plus, kde si může ukousnout z interního úložiště až 8 GB a použít je jako virtuální paměť. Galaxy S22+ tedy utáhne aktuálně vše, co si pro něho nachystáte, jen vás u toho budou možná trošku „pálit“ prsty. Ostatně on poměrně silně topí třeba i takový iPhone 13 Pro Max.

Další zásadní funkce 

Samsung Knox Vault využívá zabezpečeného procesoru a paměti, v níž se citlivá data izolují od hlavního operačního systému. Díky přehledné grafice v uživatelském rozhraní One UI (zde najdete jeho novinky) také vidíte, které aplikace mají k vašim datům a kamerovým záznamům přístup, takže můžete rozhodnout, zda jednotlivým aplikacím příslušná oprávnění udělit, či nikoli. Novinkou je také několik dalších bezpečnostních prvků, mezi něž patří například architektura ARM micro bránící kyberútokům na operační systém a paměť. K tomu je zde ještě Samsung Wallet a technologie jako Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, Bluetooth 5.2 nebo samozřejmě podpora 5G, NFC a Dual SIM. Stereo reproduktory hrají bez zkreslení a bez šumu. Zařízení samozřejmě jede na Androidu 12, a Samsung modelům řady Galaxy S22 přislíbil čtyři roky aktualizací systému a pět let bezpečnostních záplat.

Zásadní otázka tedy je, zda Galaxy S22+ za ty peníze stojí. Odpovědí budiž to, že se zde není moc nad čím zamýšlet. Je velký, ale ne masivní, je stylový, ale ne křiklavý, fotí skvěle, ale ne nejlépe, je výkonný, ale má rezervy, a je drahý, ale ne předražený. Pokud chcete to nejlepší, co Samsung nabízí, musíte sáhnout po modelu Ultra. Pokud chcete menší ale pořád hodně stejné zařízení (zejména co se týče specifikace fotoaparátů), nabízí se nejmenší model Galaxy S22, nebo s nějakými omezeními si třeba vystačíte i s Galaxy S21 FE. V každém ohledu je ale Galaxy S22+ skvělým telefonem, který snese srovnání s vrcholnou špičkou.

Samsung Galaxy S22+ koupíte například zde

Dnes nejčtenější

.