Zavřít reklamu

Nemálo majitelů vlajkových lodí Samsungu Galaxy S (a nejen jich) si již dlouho stěžuje na to, že jejich verze s čipem Exynos nejsou tak výkonné a energeticky efektivní jako ty, jež pohání čipsety Snapdragon. Příští vlajková řada korejského obra Galaxy S23 toto změní, neboť na všech trzích bude dostupná s čipem Snapdragon 8 Gen 2. To však neznamená, že Samsung nad Exynosy zlomil hůl. O tom svědčí mimo jiné i jeho velké plány ohledně výroby čipů v USA.

Obří investice v Texasu

Samsung loni v červenci přišel s plánem postavit v texaském městě Taylor nových 11 továren na výrobu čipů, přičemž mluvil o investici 200 miliard dolarů (zhruba 4,4 bilionu Kč). Přesněji řečeno by šlo o rozšíření stávající továrny, kterou korejský obr ve městě má a která se rozprostírá na ploše 1200 akrů. Jak informovala anglicky psaná mutace deníku Korea JoongAng Daily, místní úřady již pro tento projekt schválily daňové úlevy ve výši 4,8 miliardy dolarů (asi 105,5 mld. Kč).

Samsung očekává, že první novou slévárnu otevře na konci příštího roku a že v ní zaměstná přes 2 tisíce lidí zaměřených na výrobu čipů pro 5G, AI a vysoce náročné výpočty. První produkty z jejích výrobních linek by mohly vyjet několik let po jejím otevření. Mezitím společnost TSMC, která je největším rivalem Samsungu na poli výroby čipů, oznámila, že vydá 40 miliard dolarů (přibližně 879 mld. Kč) na postavení své druhé továrny v Arizoně, která by měla zahájit provoz zhruba ve stejnou dobu.

Konec vlastních čipů Samsungu?

Jak už jsme naznačili v úvodu, v minulosti telefony řady Galaxy S na některých trzích používaly čipsety od Qualcommu, zatímco na dalších čipy z dílny Samsungu. My a potažmo celá Evropa jsme tradičně dostávali verzi s Exynosy. Tuto éru (doufáme že dočasně) ukončí vlajková řada Galaxy S23, která se bude na všech trzích prodávat s aktuálním vlajkovým čipem Qualcommu Snapdragon 8 Gen 2. Přesněji řečeno ji bude podle všeho pohánět přetaktováná verze tohoto čipsetu.

Samsung a Qualcomm v loňském roce prodloužily spolupráci až do roku 2030. Nová dohoda partnerům umožní sdílet patenty a otevírá možnost rozšířit přítomnost čipů Snapdragon na telefonech Galaxy. Vzhledem k tomu, že Samsung investorům přiznal, že je v oblasti polovodičů pozadu (za zmíněným TSMC), někteří analytici v branži si začali klást otázku, jestli společnost s Exynosy v budoucnu ještě počítá.

V této souvislosti je důležité mít na paměti, že Samsung se stále podílí na výrobě čipu Tensor od Googlu pro telefony Pixel a že Exynos je možné najít v řadě smartphonů Galaxy pro střední a nižší třídu. Tato levnější zařízení korejského giganta však v posledním roce zaznamenala významný propad prodejů. Samsung by navíc mohl přijít o Google jako klienta, neboť softwarový obr údajně hledá způsoby, jak si čipy vyrábět bez pomoci – koncem roku se měl snažit koupit výrobce čipů Nuvia, nyní se údajně snaží v tomto směru navázat spolupráci s Qualcommem (ten mu nakonec Nuvii „vyfoukl“).

Je také důležité se zmínit o tom, že Samsung podle všeho pracuje na supervýkonném čipu exkluzivně určeném pro telefony Galaxy, který prý vyvíjí specializovaný tým v rámci mobilní divize a který by měl být uveden na scénu v roce 2025. Ještě předtím společnost údajně představí čip Exynos 2300, který by měl pohánět její budoucí „nevlajková“ zařízení. Jinými slovy Samsung s vlastními čipsety nadále počítá, avšak ne pro nejbližší budoucnost. Chce si jen dát na čas, aby jeho čipy byly skutečně konkurenceschopné. O tom, že to vlastními čipy myslí vážně, svědčí koneckonců i jeho plán investovat do segmentu polovodičů do roku 2027 obrovské prostředky. A je to dobře. Když nepochodil z minulými generacemi, tak se poučil a v budoucnu to chce dělat lépe. V tomto ohledu nelze jinak než mu fandit.

Dnes nejčtenější

.