Zavřít reklamu

Jak asi víte, pořád aktuální vlajkový čipset Samsungu Exynos 2200, který vyvinul ve spolupráci se společností AMD, podporuje ray tracing. Jde o novou metodu renderování 3D grafiky, která počítá pohyb světelných paprsků, a nabízí tak přesnější zobrazení světel, stínů a odrazů. Až dosud nebylo možné výkon Exynosu 2200 v této oblasti změřit, protože neexistoval žádný benchmark. Nyní se konečně jeden takový objevil a odhalil některé nečekané výsledky.

Redaktorům webu Android Authority se do rukou dostala nová sada herních testů In Vitro od společnosti Basemark. Benchmark spustili na telefonu Galaxy S22 Ultra s čipem Exynos 2200 a Redmagic 8 Pro s nejnovějším vlajkovým čipsetem Qualcommu Snapdragonem 8 Gen 2, aby zjistili, jaký je jejich výkon v ray tracingu.

Benchmark In Vitro běží pouze na zařízeních s Androidem, která mají hardwarovou podporu ray tracingu, jsou softwarově postavená na Androidu 12 či novějším, podporují rozhraní Vulkan 1.1 nebo novější a kompresi textur ETC2 a mají alespoň 3 GB paměti.

V rozlišení 1080p si Exynos 2200 vedl lépe, když vykázal průměrně 21,6 fps (minimální snímkovací frekvence činila 16,4 fps, maximální 30,3 fps). Snapdragon 8 Gen 2 zaznamenal průměrně 17,6 fps (minimálně 13,3 fps, maximálně 42 fps). Test podle webu probíhal plynuleji na Snapdragonu 8 Gen 2, když bylo na obrazovce méně odrazů. Když se jich však objevilo více, měl prý značné potíže.

Web také provedl zátěžový test raytracingu, který zahrnoval 20 nepřetržitých běhů testu In Vitro. I zde byl Exynos 2200 rychlejší než Snapdragon 8 Gen 2, když dosáhl průměrných 16,9 fps oproti 14,9 fps. Tento výsledek hodně vypovídá o grafickém čipu Xclipse 920 uvnitř Exynosu 2200. I přesto, že je o rok starší, porazil GPU Adreno 740 ve Snapdragonu 8 Gen 2. V rasterizaci má nicméně nejnovější Snapdragon jasně navrch.

Vypadá to tedy, že tvrzení Samsungu o ray tracingu nebyla jen planými řečmi. Hardwarový ray tracing v podání Exynosu 2200 tak předběhl o generaci svou dobu. Jen je škoda, že na Androidu je pouze velmi málo her, které ray tracing podporují (patří mezi ně například Rainbow Six Mobile, Genshin Impact nebo Wild Rift).

Telefon Galaxy S22 Ultra s Exynosem 2200 koupíte například zde

Dnes nejčtenější

.