Zavřít reklamu

V loňském roce započal Samsung novou éru svých chytrých hodinek. Zbavil se operačního systému Tizen a přešel na Wear OS. A byl to krok skutečně přínosný, protože Galaxy Watch4 byly jednoduše skvělé. Nyní zde ale máme Galaxy Watch5 a Watch5 Pro, kdy je právě model Pro tím zajímavějším a vybavenějším. 

I letos Samsung uvedl dva modely, kdy tedy základní Galaxy Watch5 doplnily Galaxy Watch5 Pro, nikoli Classic, jako tomu bylo v minulosti. Samsung přešel na nové označování proto, aby dal najevo zaměření svého vyššího modelu. I když má klasickou konstrukci a klasické funkce, zvládne s vámi celý pracovní den pěkně pod košilí, stejně jako celý aktivní víkend na horských túrách.

Samsung zapracoval na materiálech, funkcích a především výdrži, která bývá u chytrých hodinek kritizována nejčastěji. Galaxy Watch5 Pro jsou prakticky bez kompromisů, i když pár výtek se také přece jen najde.

Design je klasický a spíše usedlý 

Samsung se neodvázal. Vzhledově jsou tedy Galaxy Watch5 Pro velice podobné Galaxy Watch4 Classic, i když se samozřejmě v jistých detailech liší. Tím hlavním je absence mechanické otočné lunety, mezi tlačítky už není vyvýšený materiál a pouzdro je o hodně vyšší. Změnil se i průměr, a to paradoxně směrem dolů, tedy ze 46 na 45 mm. V případě novinky už není na výběr žádná další velikost. Díky absenci lunety, která se používá především na sportovních (potápěčských) hodinkách, mají vlastně Watch5 Pro formálnější vzhled. Našedlý titan tak nebije do očí jako lesklá ocel (k dispozici je i černá povrchová úprava). Jediné, co může trochu dráždit, je červené lemování horního tlačítka.

Pouzdro je z titanu a asi si není třeba přát cokoli víc. Použití tohoto luxusního materiálu sice zajišťuje odolnost hodinek, ale je otázkou, jestli to není zbytečné mrhání zdroji a umělé navyšování ceny. Víme, že konkurence v podobě Garminů, nebo i v oblasti hloupějšího řešení u hodinek Casio, umí udělat velice odolná pouzdra i bez ušlechtilých materiálů (pryskyřice s karbonovými vlákny). Pak zde máme třeba biokeramiku, kterou se zabývá společnost Swatch. Osobně bych to právě viděl obráceně – titan použít v základní řadě, která má být především elegantní, a u modelu Pro bych použil právě odlehčené materiály. To jsou ale jen mé preference, se kterými se neztotožňuje ani Samsung, ani Apple.

Každopádně samy hodinky jsou skutečně odolné, protože disponují standardem IP68 a také certifikací MIL-STD-810G. Displej je poté osazen safírovým sklem, takže se vlastně dostáváme na limit, protože tvrdší je jen diamant. Samsung se možná i proto mohl vykašlat na zbytečný rám kolem displeje, který jej přesahuje a snaží se jej krýt. Když už zde máme ten safír, je toto možná až zbytečně opatrné a hodinky jsou tím vyšší a těžší.

Bez lunety a kontroverzní řemínek 

Plakalo se hodně, když se potvrdilo, že Galaxy Watch5 Pro nebudou mít mechanickou otočnou lunetu. A víte co? Je to úplně jedno. K hodinkám přistupujete prostě tak, že tento prvek nemají, a nic s tím nenaděláte. Buď se s tím smíříte, nebo budete nadále používat Watch4 Classic. Z osobního používání ale mohu říci, že si zvyknete velice rychle. Prostě pro všechny ty klady Watch5 Pro ten jeden zápor snadno odpustíte. I když je pak luneta suplována gesty po displeji, tak ty používat moc chtít nebudete. Jsou poměrně nepřesné a až příliš rychlé. Jednoduše vám totiž prst po displeji necvaká tak, jako cvakala luneta.

Druhou velkou designovou změnou je kompletně jiný řemínek. Ten je sice pořád 20 mm, pořád obsahuje rychlostěžejky a je pořád „stejně“ silikonový, nicméně obsahuje motýlkovou sponu namísto klasické přezky. Samsung to zdůvodňuje, že i když se vám zapínání uvolní, hodinky vám nespadnou, protože pořád objímají vaši ruku.

V tom bych tak zásadní výhodu neviděl, protože magnet je velice silný a ani náhodou se vám neodpojí. Tento systém vám ale dává volnou možnost nastavení si ideální délky. Nejste tedy závislí na nějakých roztečích dírek, ale s naprostou přesností si nastavíte, jak jsou vám hodinky pohodlné. I zde je celý mechanizmus z titanu.

Internetem proběhla kauza, jak je kvůli řemínku znemožněno nabíjení hodinek na bezdrátových nabíječkách. Jenže ono není příliš složité odepnout u pouzdra jednu stranu řemenu a hodinky tak na nabíječku položit, pokud si nechcete rozhodit nastavení délky. Jde spíše o senzacechtivost než nějaký zápor. Reakce Samsungu v případě přispěchání se speciálním stojánkem je pak spíše úsměvná.

Stejný výkon, nový systém 

Galaxy Watch5 Pro mají v podstatě stejné „vnitřnosti“ jako Galaxy Watch4. Jsou tedy poháněny čipovou sadou Exynos W920 (Dual-Core 1,18 GHz) a spojeny s 1,5 GB paměti RAM a 16GB interním úložištěm. Vadí to? Vzhledem k čipové krizi ne, vzhledem k označení Pro by si ale člověk mohl myslet, že bude mít v takovém řešení přinejmenším větší paměť RAM a ostatně i úložiště než běžné Galaxy Watch5.

Jenže software a hardware je zde v dokonalé harmonii a vše šlape tak, jak očekáváte – svižně a bezproblémově. Veškeré funkce, které hodinky umí, a které na nich spustíte, probíhají bez zpoždění. Navyšování výkonu by tak bylo možná jen umělé (jak to ostatně rád dělá především Apple) a spíše s ohledem na budoucnost, kdy se po letech mohou přece jen zpomalovat. Také ale nemusí, protože to zatím nedokážeme s jistotou říci.

One UI Watch4.5 přináší nové funkce a více možností přizpůsobení. Pro co nejlepší uživatelský zážitek se samozřejmě hodí hodinky používat s telefony Galaxy, i když je lze spárovat s jakýmkoli zařízením se systémem Android verze 8.0 nebo vyšším. Podpora systému iOS chybí, stejně jako tomu bylo u předchozí generace. I když už víme, že Wear OS s iOS komunikovat umí, Samsung to u svých hodinek prostě nechce.

Novinkou systému jsou také nové vstupy skrze klávesnici, které vám mají usnadnit psaní. I když by se dalo říci, že je to skutečně pravda, nabízí se otázka, proč byste na displeji o velikosti 1,4 palců chtěli vůbec nějaký text zadávat a nesáhnout spíše po mobilním telefonu. Chcete-li ale odpovědět rychle a jinak než předdefinovanými odpověďmi, tak ok, ta možnost zde prostě je a je jen na vás, jestli ji využijete. Pokud používáte chytré hodinky Samsungu již nějaký ten pátek, budete se v rozhraní Galaxy Watch5 Pro cítit jako doma. Pokud je to pro vás ale poprvé, ovládání je velmi intuitivní a snadno pochopitelné, takže se není čeho bát.

Skvělý a jasný displej 

1,4“ Super AMOLED displej s rozlišením 450 x 450 pixelů je prostě skvělý a těžko chtít víc. Tedy samozřejmě, můžete požadovat displej větší, ale to je úhel pohledu, jestli by bylo třeba hnát se do nějakého rozměru 49 mm, jako to udělal nyní Apple u svých Apple Watch Ultra. Když se ještě vrátíme k safíru, Samsung uvádí, že je o 60 % tvrdší ve srovnání se sklem Gorilla Glass, které se nacházelo v předchozích modelech. Nějakého poškození byste se tedy bát neměli. 

K displeji se samozřejmě vážou i nové ciferníky. Sice jich nepřibylo zrovna mnoho, ale zejména Profesionální analogový si zamilujete. Neobsahuje přehršel komplikací, nezahltí vás informacemi a vypadá prostě svěže. I tentokrát je ale třeba konstatovat, že hravosti ciferníků Apple Watch ty Samsungu jednoduše nedosahují.

Zdraví na první místě a fitness funkce 

Hodinky mají všechny stejné senzory jako Galaxy Watch4, a poskytují tedy sledování srdečního tepu, EKG, sledování krevního tlaku, složení těla, sledování spánku a kyslíku v krvi. Samsung však uvedl, že jeho sestava snímačů byla značně vylepšena. Upřímně řečeno je tou největší změnou to, že jejich modul vystupuje z dýnka hodinek, takže se vám více zaboří do zápěstí a tím také lépe snímá jednotlivá data. Jen tak málo může ale někdy stačit. 

Jedinou hlavní, velkou a zbytečnou novinkou je infračervené teplotní čidlo, které nic nedělá. Tedy alespoň zatím. Mají k němu nicméně přístup i vývojáři, takže třeba stačí chvilku počkat a budou se dít divy. Anebo také ne, a v příští generaci jej už neuvidíme. Každý by jistě chtěl měřit si svou tělesnou teplotu v reálném čase, jenže ono je to složitější, než to zní, a viditelně je s ideálním odladěním takové funkčnosti množství problémů.

Hodinky nicméně umí sledovat ještě váš spánek a detekovat u něho případné chrápání. Vše samozřejmě s úzkou spoluprací s aplikací Samsung Health, která vám poskytne maximum vyčerpávajících informací o vašem spánku, kdybyste ráno nevěděli, jestli jste se vyspali dobře či nikoli. Logicky nechybí ani rozdělení jednotlivých fází vašeho spánku s tím, že zde vidíte celkové doby chrápání a záznamy jednotlivých časů. Můžete si jej dokonce i přehrát, protože zde najdete záznam – to tedy uvádí Samsung, nemohu to potvrdit ani vyvrátit, protože chrápáním naštěstí netrpím. 

Track Back, neboli sledování vaší cesty, kdy se vždy vrátíte na stezku, po které jste šli/běželi/jeli, pokud jste se ztratili, je sice užitečná, ale poměrně málo využitelná. Může se nicméně hodit třeba v případě, že si jdete klidně na dovolené zaběhat, a to v pro vás neznámém prostředí a bez telefonu. Funkce zajistí, že se vždy vrátíte na místo, kde jste aktivitu započali. Možnost načítání souborů GPX pro navigaci po trasách může být také vítaným doplňkem, ale postup tvorby je poměrně zdlouhavý. Profesionálům ale jasně budou chybět personalizované tréninky, jako to umí řešení Garminu, stejně jako doporučení na základě vaší aktivity a ukazatel Body Battery. Tak třeba příště. 

To nejdůležitější – výdrž baterie 

Samsung chtěl, aby byly Galaxy Watch5 Pro hodinky, které si s sebou vezmete i na svá několikadenní outdoorová dobrodružství a nebudete se bát o jejich baterii. Také proto mají tu o kapacitě 590 mAh, a která zajišťuje skutečně působivou výdrž. Dá se dokonce říci, že sama výdrž předčila mnohá očekávání. Samsung sám říká, že je baterie modelu Pro o 60 % větší než v případě Galaxy Watch4. 

Každý z nás používá své zařízení jinak, takže se vaše zkušenosti s baterií budou samozřejmě lišit podle vašich aktivit, jejich délce i množství obdržených notifikací. Samsung uvádí 3 dny či 24 hodin na GPS. Kdyby vás zajímalo, jak jsou na tom Apple Watch Ultra, tak Apple se „chlubí“ svou nejdelší výdrží vůbec, která činí 36 hodin. Zde není co řešit už jen podle papírových hodnot.

S Galaxy Watch5 Pro dáte bez problémů a jakéhokoli omezování se dva dny. To tedy pokud si budete trackovat spánek a po oba dny vykonáte hodinovou aktivitu s GPS. K tomu jsou zde samozřejmě ještě všechny ty notifikace, nějaké to měření tělesných hodnot, používání několika aplikací, i jen prostě rozsvícení displeje při pohybu ruky. To také při Always On – pokud jej vypnete, bez problémů se na uváděné tři dny dostanete. Pokud jste ale nenároční, dokážete i čtyři dny, když tedy zrovna nemáte frmol a nechodí vám jedna notifikace za druhou.  

Máte-li o výdrž chytrých hodinek obavy, zapomínáte-li je denně nabíjet, a chcete-li vědět, že i tak dáte druhý den, jsou Galaxy Watch5 Pro jasnou volbou pro uklidnění vašich obav. Jste-li naučení nabíjet své chytré hodinky denně, pravděpodobně to budete dělat i zde. Tady jde ale především o to, že když zapomenete, nic se nestane. Jde i o to, že když se vydáte na víkend mimo civilizaci, hodinky ty túry potáhnou s vámi, aniž by jim došla šťáva. To je právě přednost té obří baterie – zbavit se obav. 8 minut nabíjení pak zajistí trackování spánku na 8 hodin, oproti Galaxy Watch4 je i dobíjení o 30 % rychlejší, což je s ohledem na větší kapacitu baterie důležité.

Jasný verdikt a přijatelná cena

Doporučit Galaxy Watch5 Pro, nebo od nich odradit? Podle předchozího textu vám bude verdikt pravděpodobně jasný. Jedná se o nejlepší chytré hodinky Samsungu, které dosud dodal na trh. Jejich stejný čip s předchozí generací nevadí, na řemínek si buď zvyknete, nebo jej snadno v domácích podmínkách vyměníte, titanové pouzdro oceníte, stejně jako safírové sklo a dlouhou výdrž.

Galaxy Watch5 Pro mají tu výhodu, že zatím nemají konkurenci. Apple Watch jedou jen s iPhony, takže to je jiný svět. Google Pixel Watch přijdou až v říjnu a je vůbec otázkou, jestli má smysl na ně čekat, obzvláště pokud vlastníte telefon Galaxy. Provázanost produktů Samsungu je totiž příkladná. Jedinou skutečnou konkurencí tak může být spíše portfolio Garminu, jenže u něho se lze pořád hádat o tom, jestli jsou jeho řešení opravdu chytrá. Pokud se ale podíváte třeba na řadu Fénix, cenou se dostáváte vlastně úplně jinam (výš).

Samsung Galaxy Watch5 Pro nejsou levné chytré hodinky, v porovnání s řešeními ostatních výrobců ale nejsou ani nejdražší. Jsou levnější než Apple Watch Series 8 (od 12 490 Kč), než Apple Watch Ultra (24 990 Kč) a jsou levnější i něž mnohé modely Garminu. Jejich cena startuje na 11 990 Kč za běžnou verzi a končí u 12 990 Kč za LTE verzi.

Galaxy Watch5 Pro koupíte například zde

Dnes nejčtenější

.