Zavřít reklamu

Samsung dnes oficiálně představil své nové skládací telefony 4. generace, spolu s nimi však došlo i na Galaxy Watch5 a Watch5 Pro (a také Galaxy Buds2 Pro). Základní verze může na první pohled vypadat hodně stejně, liší se jen v detailech, u modelu Watch 5 Pro je oproti rok starému modelu Watch4 Classic rozdílů už více. 

Samsung pro novináře pořádal speciální akci, která se konala už o den před oficiálním představením, a ti tak měli možnost blíže se s novými produkty seznámit. Proto je třeba říci, že se opravdu jedná o první dojmy, kdy měl člověk hodinky na ruce půl hodiny a zkoušel jejich funkce a prohlížel je ze všech stran. Protože aplikace Galaxy Wearable ještě novinky nepodporovala, nebylo možné je vyzkoušet plnohodnotně, tedy v korektním spojení s telefonem. Obrázek si ale udělat i tak šlo.

Titan a safír 

Předně je zde titan namísto oceli. Titan je odolnější a lehčí. Samsung chce svůj model Watch5 Pro prezentovat jako určený pro náročné sportovce, pravděpodobně i proto je zde jasná hlavní změna – chybí otočná luneta. Proč tomu tak je, se sice oficiálně nedozvíte, ale je zřejmé, že je to kvůli použití v náročných podmínkách, kdy by luneta způsobovala možnou náhodnou a nežádoucí interakci. Ano, jde sice softwarově vypnout, ale její odstranění je nekompromisní (a levnější) řešení. Její funkcionalitu tak přejímá dotykový displej a prostor k tomu určený.

Subjektivně hodinky vypadají poměrně robustně, a to zejména na výšku. Jinak jsou zde pořád stejná dvě tlačítka, ze spodní strany (předělané) senzory a z té horní displej. Ten je navíc nově kryt safírovým sklem, které odpovídá stupni 9 na Mohsově stupnici tvrdosti. Verze Galaxy Watch5 pak odpovídá stupni 8, protože není safír jako safír.

Nevídané tři dny 

Samsung tedy z modelu Watch5 Pro udělal skutečně odolné hodinky ve všech ohledech, které uspokojí skutečné sportovce, ale hodí se i k formálnějšímu použití. Co je ale jednoznačně nejlepší, a co jsme ještě nemohli vyzkoušet, je výdrž. Na chytrých hodinkách je ta totiž kritizována nejvíce, jenže Samsung zde uvádí, že model Watch5 Pro zvládne při běžném používání 3 dny, při trackování aktivit se zapnutou GPS až 24 hodin. A to jsou čísla skoro neuvěřitelná, kdy se zejména při využití GPS dokážou dorovnat třeba i Garminům. Jak to bude ve skutečnosti, se ale samozřejmě teprve ukáže.

Jednoduše se dá říci, že revoluce nepřichází. Ta přišla právě v podobě generace 4, a ta 5. je spíše jen její evolucí. To i díky operačnímu systému Wear OS, který je až na pár novinek pořád ten stejný a už dobře známý a vyzkoušený. Jednoduše se to dá srovnat se situací u Apple Watch. I s jejich novou sérií jsou to pořád ty stejné hodinky, které se jen vylepšují zejména s ohledem na odolnost.

Řemínek pořád stejně nepohodlný 

Ještě ale jedna věc k řemínku. Ten je pořád silikonový, i když s efektní drážkou u jeho středu a novým magnetickým zapínáním v případě Watch5 Pro, je to jasná snaha přinést něco trochu jiného, ale i tak jej nejspíš vyměníte. Má sice výhodu ve zcela přesném nastavení průměru, jenže je u pouzdra opět stejně nepoddajný, takže vám od ruky odstává, zejména pokud máte zápěstí menší jak 17,5 mm. Použitá motýlková spona u modelu Watch5 Pro má ale výhodu v tom, že i když se vám při sportu otevře, hodinky vám jen tak nespadnou.

Zajímavé pak je, že Samsung nechává v nabídce i model Watch4 Classic. Pokud tedy vyloženě neprahnete po novinkách, může být stále ideální volbou. Navíc použitý čipset je stejný, takže na výkonu rozdíl nepoznáte, a i pro ně přijde aktualizace operačního systému, čímž se funkcemi novinkám vyrovná. Model Watch4 pak vyklízí pole právě představenému Watch5. 

Sečteno podtrženo nic extra nového a převratného se na poli Galaxy Watch neděje, ale je otázka, zda to někdo chtěl. Po těch prvních minutách i tu absenci lunety u modelu Watch5 Pro oželíte. Těch benefitů je přece jen hodně, a toto je jediná piha na kráse, za jejíž přítomnost získáte zejména odolnost a tolik potřebnou výdrž.

Galaxy Watch5 a Watch5 Pro koupíte například zde

Dnes nejčtenější

.