Zavřít reklamu

Ve středu 11. května se konala každoroční vývojářská konference Google I/O, na níž americký technologický gigant představil mnoho novinek. Vyjma těch softwarových se jednalo např. o telefony Pixel 7 a 7 Pro, chytré hodinky Pixel Watch nebo nástroj pro odstraňování osobních údajů z výsledků vyhledávání, či řadu změn v obchodě Google Play. Kromě toho se pochlubil i několika zajímavými čísly.

24 nových jazyků

Překladač Google se naučil 24 nových jazyků a celkově jich nyní umí již více než 130. Mezi nové jazyky patří například maledivština, guaranština, bambarština, kurdština (dialekt sorání), ngalština, tigrajština, eweština, oromština, dógrí, kónkanština nebo sanskrt. Většinou jde o (menšinové) jazyky používané v Africe nebo Indii.

Prekladac_Google_nove_jazyky

2 miliardy vyhledávacích dotazů týkajících se vakcín proti koronaviru

Šéf Googlu Sundar Pichai na konferenci odhalil, že „jeho“ vyhledávač zaznamenal již přes 2 miliardy dotazů týkajících se vakcín proti onemocnění COVID-19. Jen pro zajímavost: k dnešnímu dni bylo podáno na celém světě téměř 11,7 miliardy příslušných očkovacích dávek.

COVID-19_vakcina

500 milionů uživatelů Zpráv

Nový standard pro posílání zpráv RCS (Rich Communication Services), který má nahradit tradiční „SMSky“, je další „velkou věcí“ ve světě Androidu. Jen v aplikaci Zprávy má RCS nyní přes půl miliardy měsíčně aktivních uživatelů. A tito uživatelé také později v tomto roce dostanou funkci koncového šifrování ve skupinových chatech.

3x více aktivních zařízení s Wear OS

Díky debutu operačního systému Wear OS 3 a zejména partnerství se Samsungem je nyní aktivních třikrát více zařízení s Wear OS než před rokem. Wear OS se jako první objevil v hodinkách Galaxy Watch4 a nepřekvapivě pohání i hodinky Pixel Watch.

3 miliardy aktivních androidových zařízení

Na světě je nyní aktivních 3 miliardy zařízení s Androidem. Google vyzdvihl, že jen za poslední rok jich přibylo přes miliardu. Pro srovnání: počet aktivních iOS zařízení dosáhl na začátku roku 1,8 miliardy.

270 milionů aktivních zařízení s velkým displejem

Google uvedl, že zařízení s velkým displejem, jako jsou androidové tablety, nabývají na popularitě. V současnosti je globálně aktivních téměř 270 milionů těchto zařízení.

20 optimalizovaných aplikací pro tablety

Google také oznámil, že pro tablety optimalizoval 20 svých aplikací. Jde mimo jiné o YouTube Music, Mapy Google nebo Zprávy. V této souvislosti připomeňme, že obchod Google Play mění pro tablety svůj design.

6 nových hardwarových produktů

Google na své letošní konferenci představil celkem 6 nových hardwarových produktů. Kromě zmíněných telefonů Pixel 7 a 7 Pro a hodinek Pixel Watch to byl smartphone střední třídy Pixel 6a, tablet Pixel a sluchátka Pixel Buds Pro.

Související články

Dnes nejčtenější

.