Zavřít reklamu

Google I/O je každoroční událost společnosti probíhající v amfiteátru Shoreline v Mountain View. Jedinou výjimkou byl rok 2020 postižený pandemií koronaviru. Letošní termín je stanoven na 11. až 12. května, a i když zde bude místo pro pár přihlížejících z řad zaměstnanců společnosti, pořád půjde převážně o on-line akci. Úvodní keynote je pak to, co zajímá většinu nejvíce. Právě na ní bychom se totiž měli dozvědět všechny novinky. 

Novinky v Androidu 13

Google se na své konferenci detailněji rozhovoří o novinkách, které chystá pro Android 13. Je možné, že při této příležitosti oznámí druhou betaverzi systému. Připomeňme, že tu první americký technologický obr spustil minulý týden. Jaké nejvýznamnější novinky přináší, si můžete přečíst zde, moc jich ale není. Doufejme proto, že se bude společnost ve značné míře soustředit především na optimalizaci.

Novinky v Google Play

Google také oznámí novinky ve svém obchodě Google Play. Rozborky aplikace naznačují, že by mohlo dojít k přejmenování služby Google Pay na Google Wallet. Tento název by nebyl nový: Google začal svůj průnik do internetových plateb prostřednictvím debetních karet Google Wallet před jedenácti lety, jen aby službu o čtyři roky později přejmenoval na Android Pay a v roce 2018 na Google Pay. Ať tak či onak, Google říká, že „platby se neustále vyvíjejí a Google Pay také“, což je určitě zajímavá formulace.

Novinky v Chrome OS

V poslední době Google investuje značné prostředky do svého operačního systému Chrome OS a snaží se z něj vytvořit platformu podporující téměř všechny případy použití, jež si na stolních počítačích a tabletech lze představit. Společnost nedávno oznámila, že přidává podporu pro Steam, a je zde mnoho dalších chystaných funkcí, na které lákala již během veletrhu CES 2022, jako je možnost interakce s obrazovkou smartphonu přímo na Chromebooku. Obecně je cílem Googlu propojit Chrome OS těsněji s Androidem.

Novinky v Google Home

Google se také neustále snaží rozvíjet segment chytré domácnosti a jedním z jeho nejzajímavějších chystaných zařízení v této oblasti by mohl být Nest Hub s odpojitelným displejem. Google slibuje, že zařízení uživateli pomůže „objevit novou éru pro Google Home“. Samozřejmě by se též mohl soustředit na interoperabilitu s dalšími platformami chytré domácnosti, jelikož je jedním z hlavních iniciátorů univerzálního standardu Matter, který by měl do budoucna fungování chytré domácnosti zjednodušit.

Nest_Hub_2.gen.
Nest Hub 2. generace

Privacy Sandbox

Privacy Sandbox je novým pokusem Googlu o zavedení náhrady za soubory cookie poté, co neuspěl s iniciativou FLoC. Nová technologie cílení reklamy se zaměřením na ochranu soukromí byla nedávno zpřístupněna ve formě preview pro vývojáře na Androidu, takže bude jistě zajímavé sledovat, jak Google tyto dva z podstaty odlišné koncepty zkombinuje.

Cookie_na_klavesnici

Hardware

Kromě toho se spekuluje, že Google by na konferenci mohl představit (alespoň formou teaseru) své první chytré hodinky Pixel Watch, o kterých je poslední dobou skutečně hodně slyšet v souvislosti se ztraceným prototypem. Pixel Watch ty by měly disponovat mobilní konektivitou a vážit 36 g a budou tak prý o 10 g těžší než 40mm verze Watch4. První hodinky Googlu by jinak měly mít 1 GB operační paměti, 32GB úložiště, funkci sledování srdečního tepu, Bluetooth 5.2 a mohly by být dostupné v několika modelech. Softwarově je bude pohánět systém Wear OS (zřejmě ve verzi 3.1 nebo 3.2). Jistou šanci na odhalení má údajně i jeho příští smartphone střední třídy Pixel 6a.

Dnes nejčtenější

.