Zavřít reklamu

Po sérii prvních náhledů určených pro vývojáře je nyní veřejně dostupná aktualizace Androidu 13 Beta 1 určená pro skupinu vhodných telefonů Google Pixel. Pokud jste od nového systému čekali velké změny, možná budete zklamaní, to však neznamená, že by zde nebyly novinky žádné. 6 těch nejlepších přinášíme v následujícím přehledu.

Vylepšení panelu průběhu přehrávání přehrávače médií 

Přehrávání médií mimo aplikaci má nyní unikátní ukazatel svého průběhu. Namísto zobrazení běžné linky se totiž nově zobrazuje vlnovka. Tato změna byla naznačena již při prvním představení designu Material You, ale trvalo to až do první bety Androidu 13, než se tato vizuální novinka do systému dostala. Rozhodně je díky tomu snazší zjistit, jak velkou část skladby, podcastu nebo jakéhokoli jiného zvuku v zařízení jste již poslouchali.

Android-13-Beta-1-Media-player-progess-bar-1

Schránka pro kopírovaný obsah 

V systému Android 13 Beta 1 se schránka rozšiřuje o nové uživatelské rozhraní podobné tomu, jaké nabízí např. snímek obrazovky. Při kopírování obsahu se zobrazuje v levém dolním rohu displeje. Po klepnutí na něho se objeví zcela nové uživatelské rozhraní, které vám ukáže, z jaké aplikace nebo části rozhraní byl text zkopírován. Odtud také můžete zkopírovaný text ještě před jeho vložením upravit a doladit podle svého uvážení.

Clipboard-pop-up-in-Android-13-Beta-1-1

Ovládání chytré domácnosti ze zamčeného zařízení 

V sekci Displej v Nastavení je nově přítomen elegantní přepínač, který odstraňuje nutnost odemknout telefon pro ovládání jakéhokoli zařízení chytré domácnosti. To zahrnuje například nastavení úrovně jasu žárovky připojené ke službě Google Home nebo nastavení hodnoty na chytrém termostatu. Mělo by to tak pomoci zefektivnit používání ovládacího panelu Domácnost.

Control-devices-from-lockscreen-in-Android-13-Beta-1

Rozšíření Material You designu 

Material You se z velké části spoléhá na tapetu zařízení, která určuje motiv zbytku systému. V rámci nastavení Tapety a styl je možné se rozhodnout nepoužívat barvy tapety a nechat prostředí v jednom z několika předvolených motivů. Novinka zde přidává další čtyři možnosti, kdy si nyní můžete v rámci dvou sekcí vybrat až z 16 možností. Všechny nové vzhledy jsou navíc vícebarevné a kombinují výraznou barvu s klidnějším doplňkovým tónem. Samsung v jeho nadstavbě One UI 4.1 už ale i nyní nabízí poměrně bohaté možnosti změny designu. 

Wallpaper-style-new-color-options-in-Andoid-13-Beta-1-1

Prioritní režim je zpět Nerušit 

Android 13 Developer Preview 2 změnil režim „Nerušit“ na „Prioritní režim“. Rozhodně tím Google vzbudil nemalou vlnu zmatku, který se v podstatě od svého první uvedení nijak razantně nezměnil. Společnost ale tuto změnu v první beta verzi opět odvolala a vrátila se k rozumnějšímu a zažitému názvu Nerušit. Ne vždy se podobné výstřelky vyplácí, na druhou stranu od toho je právě betatestování, aby se ke společnostem dostala zpětná vazba a mohlo se vše ještě před ostrým vydáním ladit.

Do-Not-Disturb-toggle-reverted-in-Android-13-Beta-1

Vrací se haptická odezva a přichází i do tichého režimu 

Nová aktualizace obnovuje vibrace/haptiku při interakci se zařízeními, kde mohla být původně odebrána, a to nově i poprvé v tichém režimu. V nabídce zvuků a vibrací lze také nastavit sílu odezvy haptiky a vibrací nejen pro budíky, ale i při dotyku a u médií.

Haptics-settings-page-in-Android-13-Beta-1

Další menší zatím známé novinky 

  • Kalendář Google nově zobrazuje správné datum. 
  • V telefonech Google Pixel se upravuje vyhledávání Pixel Launcher. 
  • Nové logo systémových upozornění obsahuje písmeno „T“. 

Související články

Dnes nejčtenější

.