Zavřít reklamu

Doby, kdy jsme mohli snadno vyjmout baterii smartphonu a vyměnit ji za novou, jsou dávno za námi. Ještě si na ně vzpomínáte? K otevření zadní strany telefonu jste nepotřebovali horkovzdušnou pistoli ani specializovaný nástroj a snadno jste to zvládli i nehty. Zdá se, že „staré dobré časy“ by se díky zákonu přijatému Evropskou unií mohly vrátit.

Podle nové zprávy Evropský parlament pozměnil předchozí zákon, který bude nutit všechny gadgety, včetně chytrých telefonů, aby měly snadno vyměnitelné baterie. Poměr hlasů europoslanců pro tuto změnu činil 587 ku 9. Výraz „snadno“ v tomto případě znamená, že uživatelé by měli mít možnost vyměnit baterie, aniž by k tomu potřebovali jakékoli speciální nástroje.

Ve výsledku tak možná budou muset společnosti jako Samsung, Apple, Google a další provést drastické změny při navrhování svých chytrých telefonů, aby se tak přizpůsobili nové legislativě. V tomto kontextu je pravděpodobné, že se budeme muset rozloučit s některými efektními povrchovými úpravami a stejně tak je otázkou, jak by výrobci přistoupili k faktoru odolnosti proti prachu a vodě, pakliže už nemají v záloze alternativu, která tyto aspekty řeší. Samsung má ale řadu Xcover, která odnímatelný zadní kryt a pořád dosahuje jistého stupně voděodolnosti.

Zákony EU o chytrých telefonech mají za úkol nutit výrobce snižovat množství ekologického odpadu

Zmíněný zákon se samozřejmě vztahuje pouze na Evropu. Je však nepravděpodobné, že by výrobci smartphonů, včetně společnosti Samsung, navrhovali specifické telefony přizpůsobené zákonům EU. Obecně lze říci, že kroky EU poslední doby v zásadě přinesly potřebné změny a skutečně donutily společnosti vyrábějící chytré telefony zaměřit se a implementovat faktor ochrany životního prostředí do výrobních a distribučních procesů.

Jak je známo, společnosti Apple a Samsung odstranily některé součásti z balení svých telefonů právě ve jménu ochrany životního prostředí, i když lze samozřejmě polemizovat, zda efektem nebyl spíše další profit z prodeje. Ve snaze o eliminaci množství odpadu EU také zatlačila na jednotné řešení nabíjecího konektoru, na což nakonec přistoupil i Apple a USB-C se tak do iPhonů dostane pravděpodobně ještě letos. V návaznosti na to přijala stejný zákon také Indie.

Nový zákon EU, který požaduje, aby výrobci zavedli snadno vyměnitelné baterie, vstoupí v platnost za 3,5 roku, tedy na začátku roku 2027. Je ovšem možné, že by EU mohla tento časový rámec prodloužit, pakliže by společnosti k přizpůsobení se potřebovali větší časovou rezervu.

Dnes nejčtenější

.