Zavřít reklamu

Předinstalované aplikace jsou zejména v mobilních telefonech čím dál větším trnem v oku nejednoho uživatele. Tyto aplikace, označované také jako bloatware, přinejmenším zabírají místo v zařízeních a není možné je odstranit, protože byly nahrány buď přímo výrobcem nebo například mobilním operátorem. Situace by se však po dlouhých letech mohla změnit, vyplývá to ze zprávy deníku Financial Times týkající se návrhu zákona o digitálních službách připravovaného Evropskou unií. Ten obsahuje i další zajímavé podrobnosti.

Podle dostupných informací by nový zákon měl nejen umožnit smazat předinstalované aplikace, ale také zakázat velkým společnostem tlačit na vývojáře, aby předinstalovali svůj software na různá zařízení. Dobrým příkladem těchto praktik je třeba společnost Google. Ta byla Evropskou unií pokutována za to, že údajně nutila výrobce telefonů se systémem Android, aby předinstalovali aplikace Googlu.

Zákon o digitálních službách by také měl technologickým gigantům znemožnit použití  nasbíraných dat o uživatelích, pokud je nebudou sdílet se svými konkurenty. S tím souvisí také zákaz preferovaní vlastních služeb a aplikací, „ke slovu“ by se tak měly dostat i menší společnosti. Týkat by se to však mělo i velkých společností jako je Apple a jeho iPhone 12 představený 13. 10. 2020.

Co si Evropská unie slibuje od připravovaného zákona? Zejména narovnání konkurenčního prostředí a ukončení nadvlády velkých společností. Zákon o digitálních službách by měl být připravený do konce letošního roku a týkal by se také Samsungu. Vadí vám ve vašem zařízení předinstalované aplikace a rovnou je deaktivujete nebo si jich nevšimáte? Dejte nám vědět v komentářích.

Zdroj: Android Authority, Financial Times

Dnes nejčtenější

.