Zavřít reklamu

S tím, jak se technologické společnosti stále více zaměřují na oblast umělé inteligence, rostou požadavky na její regulaci. Jedním z těch, kdo tuto regulaci prosazují, je EU se svým návrhem zákona o AI. Nyní Evropský parlament učinil významný krok k jeho schválení.

Evropský parlament ve středu schválil první návrh zákona o regulaci AI. Očekává se, že nařízení bude schváleno někdy koncem letošního roku poté, co o něm Evropský parlament, Evropská komise a Rada Evropské unie dokončí debatu.

Zákon o AI z dílny EU je legislativou, která se zaměřuje na bezpečný vývoj a užití umělé inteligence, jako je ChatGPT a Bard. Omezuje nejrizikovější použití AI, jako je použití softwaru pro rozpoznávání obličejů. Zákon by také vyžadoval, aby vývojáři umělé inteligence byli transparentnější při zveřejňování dat používaných k vytváření svých aplikací.

V současné době návrh obsahuje ustanovení, která by zabránila nástrojům umělé inteligence vytvářet nezákonný, rasistický nebo neobjektivní obsah. Zaměřuje se také na zajištění toho, aby generativní AI respektovala mezinárodní zákony o lidských právech.

Pokud bude návrh schválen (a vše nasvědčuje tomu, že žádné překážky mu kladeny nebudou), stane se jedním z prvních velkých zákonů regulujících tuto rychle se rozvíjející technologii a EU jím předběhne i země jako USA a Čína. Američtí zákonodárci nicméně nedávno předložili podobné návrhy. Jeden by vyžadoval, aby firmy byly transparentní, když lidé interagují s obsahem AI, a druhý by nařizoval vládním úřadům zveřejňovat informace o tom, kdy AI používají.

Dnes nejčtenější

.