Zavřít reklamu

Předseda skupiny Samsung Lee Kun-hee dnes ve věku 78 let zemřel, oznámila to sama jihokorejská společnost, příčinu smrti však nesdělila. Člověk, který udělal z výrobce levných televizí jednu z nejhodnotnějších firem na světě, ale měl také „oplétačky“ se zákonem, je nenávratně pryč, kdo jej nahradí?

Lee Kun-hee převzal Samsung po smrti svého otce (ten firmu založil) Lee Byung-chulla v roce 1987. V té době si lidé pod pojmem Samsung vybavili pouze výrobce levných televizí a nespolehlivých mikrovlnek, které se prodávali v diskontních obchodech. To se však Leemu podařilo velmi brzy změnit a už na počátku 90 let  jihokorejská společnost překonala své japonské a americké konkurenty a stala se významným hráčem na poli paměťových čipů. Později se konglomerátu také podařilo stát jedničkou na trhu s displeji a mobilními telefony střední a nejvyšší třídy. Dnes se skupina Samsung podílí celou jednou pětinou na HDP Jižní Koreji a platí za přední korporaci podílící se na vědě a výzkumu.

V čele skupiny Samsung byl Lee Kun-hee v letech 1987 – 2008 a 2010-2020. V roce 1996 byl obviněn a shledán vinným z podplacení tehdejšího prezidenta Jižní Koreji Roh Tae-wooa, avšak dostal milost. Další obvinění přišlo v roce 2008, tentokrát se jednalo o daňové úniky a zpronevěru, k těm se nakonec Lee Kun-hee přiznal a odstoupil z čela konglomerátu, následující rok byl ovšem znovu omilostněn, aby mohl setrvat v mezinárodním olympijském výboru a postarat se o to, aby se olympijské hry v roce 2018 konaly v Pyongchangu. Lee Kun-hee byl od roku 2007 nejbohatším občanem Jižní Koreji, jeho jmění se odhaduje na 21 miliard amerických dolarů (cca 481 miliard českých korun). V roce 2014 ho Frobes označil za 35. nejmocnějšího člověka planety a nejmocnějšího člověka Koreji, stejného roku ho však potkal infarkt s jehož následky se údajně potýkal do dnes. Tato příhoda jej také donutila stáhnout se ze zraku veřejnosti a skupinu Samsung prakticky řídil nynější vicepředseda a Leeův syn – Lee Jae-yong. Ten by se teoreticky měl dostat do čela konglomerátu po svém otci, jenže také on měl problémy se zákonem. Sehrál totiž bohužel roli v korupčním skandálu a strávil téměř rok ve vězení.

Kdo nyní povede Samsung? Nastanou zásadní změny ve vedení? Kam dále bude technologický gigant směřovat? To ukáže jen čas. Jedna věc je však jasná, lukrativní místo „ředitele“ Samsungu si nenechá nikdo ujít a bude o něj „bitva“.

Zdroj: The Verge, The New York Times

 

Témata: , , , ,

Související články

Dnes nejčtenější

.