Zavřít reklamu

Čína dává najevo, že nadměrné používání chytrých telefonů dětmi považuje za vážný problém. Podle CNBC se země obává vzniku závislosti na chytrých telefonech již v raném věku, pročež nyní uvažuje o tvorbě zákona, který by výslovně stanovil, kolik času mohou děti denně strávit na chytrém telefonu.

Je zřejmé, že takový zákon by bylo nesmírně obtížné prakticky aplikovat na jednotlivce. Pokud by však prošel, mohl by donutit výrobce smartphonů, popřípadě také, nebo jen vývojáře operačních systémů zavést nové kontrolní prvky pro děti ve stylu „režim pro nezletilé“ nebo něco tomu podobného.

Prozatím není jasné, kdo přesně by byl za tento nový nástroj zodpovědný. Byl by to samotný výrobce chytrého telefonu? Pokud ano, společnosti jako Xiaomi, OnePlus, Samsung a další by jej musely do svých skinů pro Android implementovat a totéž by se samozřejmě týkalo i společnosti Apple a iOS. Na druhou stranu by mohla být odpovědnost přesunuta čistě na bedra vývojářů operačních systémů, tedy Googlu a Applu, který by musel reagovat v obou případech.

Navrhovaná čínská legislativa by omezila používání chytrých telefonů dětmi na dvě hodiny denně pro všechny ve věku od 16 do 18 let. U věkového rozmezí 8 až 16 let by to byla jen jedna hodina denně a v případě mladších osmi let pouhých 40 minut. Všem dětem mladším 18 let by také mělo být znemožněno používat telefony od 22:00 do 6:00.

Teoreticky by tato omezení mohla být realizována právě formou speciálního režimu pro děti. Praktické fungování je ovšem otázkou. Kontrolovali by to rodiče, nebo vláda? Čistější vhled do celé situace vnese okamžik, nastane-li vůbec, kdy zákon skutečně projde. Nejde zdaleka o první případ, kdy se Čína snaží kontrolovat digitální životy svých občanů. Vedle jiných specifik, například omezuje děti na tři hodiny hraní online her týdně, což je zákon, který donutil mnoho herních vývojářů zavést v reakci na něj nové softwarové funkce a varování.

Z EU jsme poměrně zvyklí na to, že se snaží výrobcům smartphonů nařizovat mnohé. Třeba Apple bude muset opustit svůj Lightning konektor a přejít na USB-C, máme zde i kontroverzi kolem vyměnitelnosti baterií uživateli. Je ale pravda, že takové omezení používání zařízení zákonem je hodně na hraně. Na druhou stranu čínský komunistický režim si to jistě dokáže prosadit. Doufejme jen, že EU to nechá jen na rodičích.

Dnes nejčtenější

.