Zavřít reklamu

Samsung One UI je vlastní vzhled Samsungu pro smartphony a tablety s Androidem. Je to jedna z nejpopulárnějších nadstaveb, a to především díky tomu, že korejský technologický gigant je nejprodávanější značkou smartphonů na světě. Co přesně ale One UI je a jak se liší od běžného Androidu? 

Nadstavba One UI přišla až v roce 2018 a byla to jasná velká odchylka od předešlých podob. Představovala čistší a přehlednější rozhraní, kdy s rostoucími velikostmi smartphonů věnoval software zvláštní pozornost i používání jednou rukou, což je designový prvek, který začal Google do uživatelského rozhraní svých Pixelů zavádět teprve nedávno.

Od svého debutu se One UI neustále vyvíjí, přičemž Samsung pravidelně aktualizuje vzhled o nové funkce a vylepšení uživatelského rozhraní. Nicméně, jako téměř každý software, i zde najdeme pořád nějaké ty chyby – třeba nadměrné vybíjení baterie zařízení s aktuálním One UI 5.1. Společnost nicméně ukazuje, že naslouchá svým zákazníkům a je odhodlána uživatelský zážitek stále vylepšovat (a opravovat).

TouchWiz a Samsung Experience 

Software Samsungu ušel od raných pokusů TouchWiz a Samsung Experience skutečně dlouhou cestu. Barevný, ale nepřehledný a pomalý TouchWiz byl základem pro zařízení Samsung ještě předtím, než společnost uvedla na trh první smartphone Galaxy S. Po přepracování vzhledu a provedením podstatných změn ve svém uživatelském rozhraní s důrazem na minimalismus se zrodil Samsung Experience. Nový software debutoval s uvedením řady Galaxy S8. Přestože měl čistší a efektivnější vzhled než TouchWiz, stále trpěl mnohými bolestmi.

One UI 1.0 

Samsung vydal první verzi svého nového softwarového vzhledu One UI 1.0 s Androidem 9 Pie, v listopadu 2018. Nadstavba byla vydána pro Galaxy S8, Note 8, S9 a Note 9 jako aktualizace a byla předinstalovaná na řadách Galaxy S10, tehdejších Galaxy A, a prvním Galaxy Z Foldu (už jako One UI 1.1). Stejně jako Android 9, tak One UI představilo několik funkcí, které získávaly na popularitě. Byl zde například tmavý režim, vylepšený Always-On Display, podpora pro přemapování tlačítka Bixby a navigace gesty. One UI 1.1 optimalizovalo fotoaparáty, výkon a rozpoznávání otisků prstů a obličeje. Nadstavba One UI 1.5 byla předinstalována na Galaxy Note 10, aby poskytla funkci Link to Windows jako podporu partnerství Samsungu s Microsoftem.

One UI 2.0 

28. listopadu 2019 přišlo One UI 2.0 postavené na Androidu 10. Software byl uveden na řadu Galaxy S10, Galaxy Note 10, Galaxy Note 9 a Galaxy S9 a byl předinstalován na Galaxy S10 Lite a Note 10 Lite. One UI 2.1 přišlo na trh s řadou Samsung Galaxy S20, zatímco One UI 2.5 se zařízeními jako Galaxy Note 20, Galaxy Z Fold2 a Galaxy S20 FE.

One UI 2.0 představilo vylepšený tmavý režim, vestavěný záznamník obrazovky, Koš v aplikaci Soubory a Dynamic Lock, který mění tapetu obrazovky uzamčení pokaždé, když zapnete displej. One UI 2.1 vynikalo funkcí Quick Share a dalšími režimy fotoaparátu. One UI 2.5 nebylo nijak zvlášť nabité funkcemi, ale představilo DeX, nástroj společnosti Samsung pro zrcadlení vašeho zařízení na počítači, monitoru nebo kompatibilní televizi.

One UI 3.0 

Samsung uvedl třetí generaci svého vlastního vzhledu založeném na Androidu 11 na trh v prosinci roku 2020. Zařízení Galaxy S20 ji získala jako první, další následovaly od ledna do srpna 2021. Řada Galaxy S21 už měla One UI 3.1 a Galaxy Z Fold3 a Flip3 One UI 3.1.1. Přišel Samsung Free, Google Discover, vylepšily se animace a přechody v systému, stejně jako se přepracovaly widgety domovské obrazovky. One UI 3.1 nemělo žádné výrazné změny uživatelského rozhraní, ale zlepšilo automatické ostření fotoaparátu a ovladač automatické expozice spolu s dalšími drobnostmi u aplikace Fotoaparát.

One UI 4.0 

One UI 4.0 založené na Androidu 12 bylo veřejně vydáno v listopadu 2021 a uvedeno na Galaxy S21 a několik starších zařízení mezi prosincem 2021 a srpnem 2022. Podobně jako Android 10 se One UI 4.0 více zaměřilo na přizpůsobení a soukromí s vylepšenou dotykovou zpětnou vazbou, widgety a vylepšené funkce určování polohy.

Samsung Galaxy S22, S22 Plus, S22 Ultra a Galaxy Tab S8 přišly už s One UI 4.1. To představilo portréty v nočním režimu a chytřejší kalendář, který zaznamenává data a časy do zpráv a rychle z nich přidává události. Kromě toho společnost vydala cílené One UI 4.1.1 založené na Androidu 12L pro řadu Galaxy Z Fold4, Galaxy Z Flip4, Galaxy Tab S6, Tab S7 a Tab S8.

One UI 5.0 

Samsung veřejně vydal One UI 5 založené na Androidu 13 24. října 2022. Stabilní verze softwaru rychle dorazila na Samsung Galaxy S22, Galaxy S22 Plus a Galaxy S22 Ultra a v nadcházejících měsících se rychle šířila i na další telefony. Byla to nejrychlejší a nejrozšířenější aktualizace, kterou jsme od Samsungu zatím viděli. One UI 5.1 pak přišlo s řadou Galaxy S23. Více o novinkách se dozvíte v odkazech níže.

Dnes nejčtenější

.