Zavřít reklamu

Jak Samsung rozšiřuje zavádění aktualizace Androidu 13 s jeho nadstavbou One UI 5.0 napříč modely telefonů a tabletů, můžete si vyzkoušet jednu z nejzajímavějších novinek, kterou přináší. Jedná se o možnost personalizovat si zamčenou obrazovku vašeho zařízení. 

Ano, není to zrovna originální, protože Samsung se zde jasně inspiroval u Applu a jeho iOS 16. Na druhou stranu to možná uchopil lépe, protože jeho podoba přináší větší míru určení si přítomných prvků. Je však pravda, že zatím nemáte možnost využít hloubky na portrétové fotografii, a nejsou zde přítomny ani líbivé filtry typu duotón nebo rozmyté barvy, můžete alespoň využívat nativních filtrů, a místo prosté fotografie přidat na zamčenou obrazovku třeba video.

Jak změnit zamčenou obrazovku Androidu 13 a One UI 5.0 

Je to vlastně velice jednoduché, protože prakticky stačí podržet prst na zamčené obrazovce a ta se vám poté oddálí a ukáže možnost určení si různých prvků. Ty prvky, které můžete nějak měnit, máte obvykle orámované a zároveň u nich svítí červený symbol minus, kdybyste je chtěli odstranit úplně. 

Čas můžete zvětšovat a zmenšovat dle libosti, můžete mu určit různý styl, tedy i analogový, můžete mu měnit barvu nebo nechat klidně tu vycházející z Material You designu. Nad stylem pak vidíte řadu fontů, který jasně změní vzezření ukazatele.

Klepnete-li na widgety, můžete se přepnout mezi zobrazení pouhých ikon nebo tím, aby vám prostor ukazoval detaily. Jde zde nastavit i průhlednost nebo automatické obrácení barvy tak, aby byl text lépe čitelný na světlé nebo tmavé tapetě. 

Levý i pravý zástupce můžete nejen odstranit, ale i změnit. Pokud vám tedy nevyhovuje Fotoaparát ani kontakty, klidně je můžete nahradit kalkulačkou, baterkou, volbou režimu Nerušit nebo ostatně jakoukoli jinou aplikací, kterou máte ve svém zařízení nainstalovanou. 

Mezi zástupci svítí možnost přidat Kontaktní informace. Pokud na ni klepnete, můžete sem napsat nějaký vzkaz, ideálně tedy kontakt na někoho, komu se může případný nálezce vašeho ztraceného telefonu ozvat. Přidaná hodnota je ale v tom, že si sem můžete napsat jednoduchou připomínku, kterou tak máte pořád na očích, nebo klidně motto atd.

Nabídka Pozadí vám pak dává přímo na výběr, které chcete použít. Procházet můžete nejen ty systémové, ale samozřejmě i celou svou galerii. Fotografii pak můžete určit i nějaký filtr. Můžete také vybrat dynamickou zamykací obrazovku, kdy se vám fotografie neustále mění, nebo si zde nechat zobrazovat Samsung Global Goals. Tyto možnosti můžete ještě dále definovat skrze ozubené kolo. Vše potvrdíte klepnutím na Hotovo. 

Nový Samsung telefon s podporou Androidu 13 koupíte například zde

Dnes nejčtenější

.