Zavřít reklamu

Samsung postupně vydává Android 13 a One UI 5.0 na své podporované modely telefonů a tabletů Galaxy, kdy jej mají k dispozici nejen ty nejlepší ale také nejrozšířenější modely střední třídy. Vizuální změna to ale není velká, a protože Samsung nenabízí žádného průvodce změn, tak tady najdete 5 nejlepších tipů a triků pro Android 13 a One UI 5.0, které byste měli vyzkoušet.

Režimy a rutiny 

Režimy jsou víceméně stejné jako rutiny Bixby, kromě toho, že je lze aktivovat buď automaticky, když jsou splněna stanovená kritéria, nebo ručně, když víte, že nějaký budete chtít vyvolat. Můžete například nakonfigurovat režim cvičení tak, aby ztišil oznámení a otevřel Spotify, když váš telefon Galaxy zjistí, že cvičíte. Ale protože se jedná spíše o režim než o rutinu, můžete nastavení spustit také před tréninkem sami ručně. Najdete je v panelu rychlých nabídek nebo Nastavení -> Režimy a rutiny.

Přizpůsobení uzamčené obrazovky 

Na zamykací obrazovce můžete změnit styl hodin, způsob zobrazení oznámení, vyladit zkratky a samozřejmě také změnit tapetu zamykací obrazovky. Chcete-li editor obrazovky otevřít, stačí k tomu dlouze na zamčené obrazovce podržet prst. Co je poté ohraničení, lze editovat, zaměnit nebo úplně odstranit. Jedná se sice o kopii iOS 16, kdy Apple tuto funkci představil už v červnu, nicméně v podání Samsungu si můžete na zamčenou obrazovku dát třeba video, což vám iPhone nedovolí.

Material You motivy

Samsung nabízí dynamické motivy ve stylu Material You od verze One UI 4.1, kde jste si mohli vybrat ze tří variant založených na tapetě nebo z jednoho motivu, díky kterému jsou zvýrazňující barvy uživatelského rozhraní primárně modré. Možnosti se liší podle tapety, ale v One UI 5.0 uvidíte až 16 dynamických možností založených na tapetě a 12 statických motivů v řadě barev, včetně čtyř dvoubarevných možností. Navíc, když motiv použijete na ikony aplikací, použije se na všechny aplikace, které podporují tematické ikony, nejen na vlastní aplikace Samsungu. Spolu se zamčenou obrazovkou si tak můžete ještě více personalizovat své zařízení. Možnost editace najdete v Nastavení -> Pozadí a styl -> Paleta barev.

Nová gesta multitaskingu

One UI 5.0 zavádí několik nových navigačních gest, která jsou užitečná zejména na zařízeních s velkou obrazovkou, jako je Galaxy Z Fold4, fungují ale i na ostatních zařízeních. Jedno vám umožňuje přejet dvěma prsty nahoru ze spodní části obrazovky a vstoupit do režimu rozdělené obrazovky, druhé umožňuje přejetím prstem z jednoho z horních rohů obrazovky otevřít aplikaci, kterou právě používáte, a to v zobrazení plovoucího okna. Musíte však tato gesta povolit v části Rozšíření funkce -> Labs.

Widgety 

Widgety jsou s Androidem spojené od jeho prvního vydání. Aktualizace One Ui 5.0 ale přináší chytrou a především užitečnou změnu. Chcete-li nyní vytvářet balíčky widgetů, přetáhněte widgety stejné velikosti na domovské obrazovce jednoduše na sebe. Dříve to byl složitější proces, který zahrnoval pohrávání si s menu.

Dnes nejčtenější

.