Zavřít reklamu

Samsung po dvou měsících vydal One UI 5.0, tedy nadstavbu pro Android 13 pro svou vrcholnou řadu Galaxy S22. Dočkali jsme se i u nás, takže pokud vlastníte jeden model z tria podporovaných modelů, můžete již také aktualizovat a novinky si patřičně užívat. Jsou navíc velice povedené, i když na první pohled možná trochu skryté. 

Napříč světem jsou novinky, které Samsung do nové nadstavby implementoval, přijímány veskrze kladně. Vesměs se všichni shodují na tom, že v nich první den s One UI 5.0 zanechal pozitivní stopu. Něco si najdou ti uživatelé, kteří mají rádi líbivé prvky uživatelského rozhraní, i ti profesionálnější, kteří ocení třeba stabilitu a rychlost režimu DeX. Zrychlovalo se ale obecně v celém systému.

Minimální vizuální změny, ale mnohem příjemnější uživatelský zážitek 

Také jste po aktualizaci nezaznamenali oproti One UI 4.1 nějaké vizuální změny hned na první dobrou? Nová verze vypadá až na pár drobných výjimek téměř stejně jako ta předchozí. Je to špatně? Rozhodně ne, jen zde chybí nějaké počáteční nadšení, protože ta změna není okamžitě viditelná. Výhody One UI 5.0 však přicházejí až s jeho používáním.

Důvod je jednoduchý. Podle všech zpráv je One UI 5.0 rychlejší a svižnější než One UI 4.1. Je to skoro, jako kdyby byl Galaxy S22 úplně nový telefon. Z toho můžeme mít radost i v tuzemsku, protože je to i v případě zařízení používající čipy Exynos 2200. Celková stabilita byla po vydání řady poměrně sporná, nyní je ale vše zapomenuto. Aplikace se obecně zdají být spouštěné rychleji a zážitek z používání Galaxy S22 s One UI 5.0 je celkově mnohem příjemnější. Gesta pro multitasking více oken přidaná do One UI 4.1.1 je také stále fantastická. Rychlé přepínače jsou sice menší a můžete se na ně hůře trefovat, ale nové možnosti přizpůsobení zamykací obrazovky jsou vítaným doplňkem.

Smíšené pocity z nových režimů a rutin 

S uživatelským rozhraním One UI 5.0 přejmenoval Samsung Bixby Routines na Režimy a rutiny. Toto nové jméno spolu nese i několik změn, například přidání modů. Zatím je ale příliš brzy na nějaké komplexnější závěry. Nejvýraznější změnou je zde odstranění rychlého přepínače Rutin. Ty se zapnou nebo vypnou podle toho, jak je uživatel nastavil. Bude to jistě chvilku trvat, než tato funkce přiroste k srdci.

Po vizuální stránce se One UI 5.0 příliš nezměnilo, nebo téměř vůbec. Samsung se ale zaměřil na to hlavní – optimalizaci, a ta vyšla na jedničku. Navíc jsou zde všechny ty novinky plynoucí z Androidu 13, takže to celé není jen o nadstavbě výrobce. Nyní se jen těšíme, až společnost rozšíří dostupnost, minimálně na řadu Galaxy S21, kdy by se tak mělo stát ještě do konce roku.

Telefony řady Galaxy S22, na které je One UI 5.0 k dispozici, koupíte například zde

Dnes nejčtenější

.