Zavřít reklamu

Samsung začátkem letošního roku představil svou novou vlajkovou řadu Galaxy S24, která se prodává jako housky na krámě, a to především díky funkcím umělé inteligence. Galaxy S24 je nadmíru vydařený kompaktní smartphone, který nabízí vše, co od vlajkové lodě očekáváte, přičemž zápory se na něm hledají opravdu těžko. Ostatně tato recenze Galaxy S24 vám poví vše důležité.

Jedním z těch největších záporů, jestli to tak můžeme říci, je to, že oproti svému předchůdci nenabízí příliš mnoho vylepšení. Toto bychom však mohli říci např. i novém „áčku“ Galaxy A35, korejský obr v posledních letech v segmentu smartphonů zkrátka hraje hodně na jistotu, a nejen on. Galaxy S24 tedy určitě nelze doporučit majitelům S23, těm ostatním, kteří hledají výkonnou vlajkovou loď s kompaktními rozměry, uhlazeným designem a AI na palubě však ano. Tak se na ni pojďme pěkně zblízka podívat.

Obsah balení? Jdeme dál…

Galaxy S24 se dodává v malé tenké černé krabičce, která naznačuje, že se v ní bude ukrývat jen to nejnutnější. Ne že by nás to tedy překvapovalo, Samsung již několik let razí cestu „eko“ a větší krabičky „zatížené“ nabíječkami jsou již několik let minulostí. Balení S24 tedy kromě telefonu obsahuje již jen nabíjecí/datový kabel s USB-C koncovkami, několik příruček a jehlu na vytažení šuplíku pro SIM kartu. Je škoda, že Samsung své (nejen) vlajkové lodě dodává v tak chudých baleních, u nějakého jiného výrobce bychom to chápali, ale Samsung je tradiční smartphonový gigant, u kterého chudá balení prostě působí nepatřičně. Jenže odpovědí budiž ekologie a úspora především jeho nákladů.

Galaxy_S24_15

Vypadá a drží se skvěle

Galaxy S24 vypadá už na první pohled velmi pěkně. „Může“ za to minimalistický uhlazený design v čele s plochou obrazovkou, plochými stranami, hladkým matným zadním sklem a třemi od sebe oddělenými zadními fotoaparáty. Rám je hliníkový, nejde o žádný titan jako u Ultry. K atraktivitě telefonu přispívají i lákavé barevné varianty, v nichž se nabízí – my jsme testovali jantarově žlutou (oficiálně Amber Yellow), která vypadá opravdu fantasticky. Kromě ní je na výběr ještě tmavě fialová, tmavě šedá, světle šedá, světle modrá, světle zelená a oranžová (s hnědým nádechem).

Galaxy S24 díky kompaktním rozměrům 147 x 70, 6 x 7,6 mm skvěle padne do ruky a díky hmotnosti 167 g o něm v kapse skoro nebudete vědět. Z hlediska designu nemáme zařízení prakticky co vytknout, snad jedinou drobností, která stojí za zmínku, je to, že na stole se telefon viklá, takže psaní textových zpráv nemusí být úplně příjemné. Ale to je daň za to, že zadní fotoaparáty z těla vystupují a nejsou zapuštěny do modulu (viklání nicméně není tak výrazné, jako například u Galaxy A54 5G a ostatně i konkurence Samsungu).

Dodejme, že telefon se chlubí i příkladným zpracováním a vysokou odolností – nikde nic nevrže, vše dokonale lícuje a sedí na svých místech, displej i zadní stranu chrání sklo Gorilla Glass Victus 2, rám je zhotovený ze zesíleného hliníku, který zvyšuje odolnost proti pádům a poškrábání, a telefon je „pochopitelně“ voděodolný a prachuvzdorný podle standardu IP68.

Displej vám učaruje perfektními barvami i supervysokým jasem

Galaxy S24 je vybaven displejem typu Dynamic LTPO AMOLED 2X s úhlopříčkou 6,2 palců, rozlišením 1080 x 2340 px, variabilní obnovovací frekvencí s maximem 120 Hz (minimem je 1 Hz) a vrcholovým jasem 2600 nitů. Oproti svému předchůdci je tedy obrazovka o 0,1 palců větší a má podstatně vyšší jas (vs. 1750 nitů). Displej je nepřekvapivě špičkový – nabízí krásně živé barvy, výborné pozorovací úhly, perfektní jas a kontrast a naprosto excelentní čitelnost na přímém slunci (zde je meziročně vyšší maximální jas opravdu znát). Na takovýto displej je prostě radost se dívat. O jeho kvalitě ostatně svědčí i aktuálně 3. místo v příslušném testu uznávaného technologického webu DxOMark. Do displeje je jinak zabudována ultrasonická čtečka otisků prstů, která je rychlá a velmi spolehlivá – ani jednou se nám nestalo, že by náš otisk nezaznamenala hned napoprvé.

Výkonu má na rozdávání a příliš se nezahřívá

Telefon pohání dvojice aktuálních vlajkových čipsetů Samsungu a Qualcommu Exynos 2400 a Snapdragon 8 Gen 3. Na většině trhů světa, včetně evropského, je dostupná verze s první zmíněnou čipovou sadou. Čipsety Exynos jsou dlouhodobě známy tím, že lehce zaostávají za svými protějšky od Qualcommu a že mají problémy s přehříváním a škrcením výkonu. To se naštěstí Exynosu 2400 (z větší části) netýká. Výkonem je naprosto srovnatelný se Snapdragonem 8 Gen 3, při delším hraní se telefon zahřívá méně a výkon je po celou dobu stabilnější. Zde je tedy oproti předchozímu vlajkovému čipsetu Samsungu Exynos 2200 patrný pokrok, byť ne zásadní (tomu nepochybně napomáhá vylepšený 4nm výrobní proces, který korejský obr označuje jako 4LPP). Toto jsme ověřili na graficky náročných hrách Call of Duty: Mobile Season 4, Asphalt 9 Legends a Shadowgun Legends.

Pokud jde o benchmarky, v Geekbenchi 6 získal telefon v testu jednoho jádra 2148 bodů a ve vícejádrovém 6676 bodů (u verze se Snapdragonem je to 2123 a 6505 bodů), v 3D Marku Wild Life Extreme Stress Test, který měří výkon grafického čipu, pak zařízení dosáhlo 4243 bodů. Jak byste očekávali, při běžné práci je běh telefonu naprosto hladký, nikde se nic neseká, animace jsou zcela plynulé a aplikace se otevírají prakticky okamžitě. To souvisí i s odladěností nadstavby One UI 6.1, o ní však až později.

Fotoaparát uspokojí i ty nejnáročnější

Galaxy S24 je vybaven trojitým fotoaparátem s rozlišením 50, 10 a 12 MPx, přičemž hlavní disponuje clonou f/1.8, optickou stabilizací obrazu (OIS) a fázovým autofokusem s dvojitým pixelem, druhým je teleobjektiv s clonou f/2.4, trojitým optickým přiblížením a OIS a třetím je ultraširokoúhlý objektiv s clonou f/2.2 a úhlem záběru 120°. Fotosestavu doplňuje 12MPx selfie kamerka s clonou f/2.2 a fázovým autofokusem s dvojitým pixelem. Co se týče focení ve dne, jsou výsledky excelentní. Fotografie jsou perfektně ostré, barevně věrné a mají široký dynamický rozsah a vynikající míru detailů. Pochválit musíme i bleskurychlé automatické ostření a spolehlivě fungující OIS.

Chválu si zaslouží i snímky pořízené teleobjektivem – mají dostatek detailů a minimum šumu. Samozřejmě platí, že čím větší přiblížení použijete, tím více se budou detaily ztrácet a přibývat šumu. Ideálních výsledků tak nepřekvapivě dosáhnete s 2x či 3x optickým přiblížením. Digitální zoom (až 30násobný) je však za dobrých světelných podmínek více než použitelný. Velmi kvalitní je také širokoúhlý objektiv – jím produkované fotografie si zachovávají věrné barevné podání hlavního fotoaparátu, velkou míru detailů a po stranách jsou jen minimálně rozmazané.

Pokud jde o noční fotografování, výsledky jsou „jen“ velmi solidní. Fotky jsou sice díky účinnému Nočnímu režimu dobře prosvětlené a relativně ostré, někdy však barevně „ujíždějí“ a sem tam se na nich objevují světelné artefakty. Teleobjektiv je sice použitelný, ale jen na malé přiblížení (maximálně na trojnásobné, tedy optické), při použití digitálního zoomu jsou fotky znatelně rozmazané a zcela ztrácejí detaily. Překvapivě dobře fungoval ultraširokoúhlý objektiv – fotky jím pořízené sice mají odlišné barevné podání než za dne, jsou však dostatečně ostré a hlavně nejsou zatmavené, jak to bývá u snímků produkovaných „širokáči“ u cenově dostupnějších telefonů (jako například u námi loni recenzovaného Galaxy A54 5G).

Co se týká videí, Galaxy S24 je umí natáčet v rozlišení až 8K při 30 snímcích za sekundu. Kvůli vyšší plynulosti je však lepší videa nahrávat v režimu 4K/60 fps (to je také maximum, co zvládne přední fotoaparát). Za dobrých světelných podmínek je kvalita videí výborná – tak jako fotografie se i záznamy chlubí věrnými, akorát sytými barvami s přesným kontrastem, širokým dynamickým rozsahem a velkou mírou detailů. Jako u fotek i zde funguje optická stabilizace obrazu příkladně.

Rádi bychom totéž či něco podobného řekli i o nočních videích, bohužel však nemůžeme. Záznam (testovali jsme opět v režimu 4K/60 fps) je výrazně zašuměný, barvy mají nízkou saturaci a detaily se slévají dohromady. Upřímně řečeno, takovouto kvalitu nočního videa bychom očekávali spíše u mnohem levnějšího zařízení.

Software ve znamení umělé inteligence

Galaxy S24 softwarově běží na Androidu 14 a z něj vycházející nadstavby One UI 6.1. Ta nabízí celou řadu novinek, jako jsou např. widgety pro Always On displej a zamykací obrazovku, možnost přizpůsobit si pozadí budíků obrázky či videi, možnost si na Always On displej přidat tapetu, vylepšená bezpečnost pomocí funkce Auto Blocker, tři režimy ochrany baterie (Základní, Adaptivní a Maximální), nový režim mikrofonu Voice focus odstraňující okolní zvuky nebo nová funkce Quick Share (vzniklá sloučením funkcí Quick Share od Samsungu a Nearby Share od Googlu), která vám umožní sdílet soubory mezi všemi androidovými telefony, nejen mezi zařízeními Galaxy.

Tou nejpodstatnější součástí One UI 6.1 je však vám jistě známá sada funkcí umělé inteligence Galaxy AI. Ta zahrnuje funkce jako Circle to Search with Google, Tlumočník, Simultánní překlad, Asistent přepisu, generativní úpravy fotografií nebo shrnutí poznámek/webových stránek. My jsme si nejvíce oblíbili tři z nich – Circle to Search, generativní úpravy fotek a shrnutí webových stránek. První zmíněná vám umožní rychle vyhledávat informace o čemkoli, co zakroužkujete na obrazovce, ať už je to obrázek, text, či cokoli jiného. Velmi návykové. Generativní úpravy fotografií vám umožňují měnit polohu či velikost předmětů na scéně nebo je z ní odstranit, v kterémžto případě může chybějící část scény vyplnit umělá inteligence. A shrnutí webových stránek asi netřeba dlouze popisovat, hodí se zejména tehdy, pokud nemáte čas přečíst si celý článek a potřebujete z něj rychle „vytáhnout“ ty nejdůležitější body.

Za zmínku stojí ještě dvě funkce umělé inteligence, které však nejsou součástí balíku Galaxy AI. Jde o AI generované tapety a experimentální funkci Pozadí Fotografie prostředí, která umožňuje na tapetu zamykací a domácí obrazovky přidávat speciální efekty podle povětrnostních podmínek a denní doby. A ještě dodejme, že Galaxy S24, stejně jako jeho sourozence, bude Samsung softwarově podporovat po dobu sedmi let.

Výdrž baterie nezklame

Galaxy S24 napájí baterie s kapacitou 4000 mAh, což je o 100 mAh více než v případě loňské základní „vlajky“. O něco vyšší kapacita v kombinaci s novějším procesorem by teoreticky měla znamenat lepší výdrž. A ano, výdrž je meziročně skutečně lepší, ale jen nepatrně. Při průměrném používání vydrží na jedno nabití bezpečně jeden celý den, spíše den „a něco“, při menším vytížení se můžete dostat až na jeden a půl dne a při zcela minimálním používání až téměř na dva dny. Výdrž mohla být ještě o něco lepší, kdyby telefon neměl meziročně větší obrazovku, ale i tak si na výdrž nemůžeme stěžovat, je více než uspokojivá.

Pokud jde o nabíjení, je to stále stejná písnička. Galaxy S24 „umí“ jen 25W nabíjení, stejně jako jeho předchůdce. K dispozici jsme neměli nabíječku, takže vám nemůžeme říci, jak dlouho trvá, než se se telefon pomocí ní zcela nabije, podle různých zpráv je to však více než hodina a půl, což je na dnešní dobu opravdu hodně dlouho (sám Samsung pak uvádí, že na 50 % se nabije za 30 minut). Při použití kabelu se S24 nabije za hodně přes dvě hodiny.  Většina smartphonových značek je v tomto směru mnohem dál a existují i telefony (např. ty od Xiaomi), které se plně nabijí pod 15 minut. Tady má korejský gigant zkrátka hodně co dohánět. Doplňme, že Galaxy S24 podporuje 15W bezdrátové nabíjení a 4,5W reverzní bezdrátové nabíjení (k nabíjení jiných zařízení).

Bude se vám líbit. A hodně

Jak z výše uvedených řádek vyplývá, Galaxy S24 se nám velmi líbil. Nabízí minimalistický uhlazený design, špičkový displej s excelentní svítivostí, ohromný výkon, kdy naprosto vše běží jako na drátkách, silnou fotosestavu, která produkuje po všech stránkách „vymazlené“ snímky, odladěný systém s funkcemi umělé inteligence, které zde nejsou jen na okrasu, velice dlouhou softwarovou podporu a v neposlední řadě solidní výdrž baterie. Záporů je minimálně, prakticky jen dva – horší kvalita nočních videí a dlouhé nabíjení. Lehké kývání na stole při psaní snad ani za zápor považovat nemůžeme, to je skutečně jen drobnost.

Na druhou stranu telefon přináší meziročně jen velmi málo vylepšení a navíc exkluzivita v podobě sady Galaxy AI skončila koncem března, kdy Samsung začal na svá starší vlajková zařízení vydávat aktualizaci s One UI 6.1. Jinými slovy řečeno, pokud vlastníte Galaxy S23, nemáte moc důvodů k upgradu. Pokud však máte starší vlajkovou loď korejského obra, či nemáte žádnou a přemýšlíte o skvěle vybaveném kompaktním telefonu, který je díky funkcím AI skutečně chytrý, můžeme vám S24 jen doporučit. Samsung jej na českém trhu prodává za cenu začínající na 21 990 korunách (verze s 8 GB RAM a 128GB úložištěm; dostupná je pak ještě verze s 256GB úložištěm), výhodněji jej však můžete pořídit například v obchodě Mobil Pohotovost.

Galaxy S24 koupíte nejvýhodněji zde

Dnes nejčtenější

.