Zavřít reklamu

Samsung loni na podzim představil svou nejnovější „budgetovou vlajku“ Galaxy S23 FE. Jde o nástupce úspěšných „fanouškovských“ modelů Galaxy S20 FE (5G) a S21 FE, uvedených na scénu v roce 2020, resp. 2022. Bohužel již na začátku musíme konstatovat, že S23 FE popularity svých předchůdců s největší pravděpodobností nedosáhne. Má totiž pro telefon Samsungu až nezvykle špatný poměr ceny k výkonu, a jak už jsme psali v našich prvních dojmech, je to ve výsledku spíše Galaxy A54 5G na steroidech než „odlehčený“ Galaxy S23.

Samsung v posledních letech ke svým smartphonům přibaluje jen to nejnutnější a výjimkou není ani Galaxy S23 FE. V tenké černé krabičce tak kromě telefonu najdete jen nabíjecí/datový kabel s USB-C koncovkami na obou stranách, několik uživatelských příruček a sponku na vytažení slotu pro nanoSIM kartu. Korejský obr se zkrátka v jeden moment vydal na cestu ekologie (chtělo by se dodat za každou cenu), což v jeho očích vylučuje přidávat do balení nabíječku, pouzdro, ochrannou fólii na displej či prostě něco navíc.

Design k nerozeznání od Galaxy A54 5G

Galaxy S23 FE se k nám dostal v mátové barevné variantě, která telefonu neskutečně sekne. Jinak je však prakticky k nerozeznání od Galaxy A54 5G. Oba telefony mají ploché a stejně velké displeje s ne úplně nejtenčími rámečky a vycentrovaným kruhovým výřezem pro selfie kamerku a tři od sebe oddělené fotoaparáty na skleněných zádech. Jediným rozdílem z hlediska vzhledu je to, že S23 FE má rám z kovu, zatímco u A54 5G je plastový. Dodejme, že kvůli vystouplým fotoaparátům se telefon stejně jako A54 5G na stole poměrně nepříjemně kýve.

Oba smartphony jsou si také velmi podobné co do rozměrů. S23 FE měří 158 x 76,5 x 8,2 mm a je tak o 0,2 mm na výšku a na šířku menší než A54 5G. S23 FE je nicméně i kvůli kovovému rámu o něco těžší (209 vs. 202 g). Kvalita zpracování je jinak příkladná, nikde nic nevrže, vše perfektně lícuje a pochvalu si zaslouží i dokonale vyvážené těžiště. Na toto vše jsme však u smartphonů Samsungu již léta zvyklí. Doplňme, že S23 FE má oproti A54 5G lepší stupeň krytí, a to IP68 (vs. IP67), což znamená, že vydrží ponoření do hloubky až 1,5 m po dobu 30 minut.

Displej se povedl, škoda jen silnějších rámečků

Galaxy S23 FE disponuje Dynamic AMOLED 2X displejem s úhlopříčkou 6,4 palců, rozlišením FHD+ (1080 x 2340 px), podporou adaptivní obnovovací frekvence až 120 Hz (přepínající se podle potřeby mezi 120 a 60 Hz) a maximálním jasem 1450 nitů. Prakticky stejné parametry displeje má i Galaxy A54 5G. Jediným rozdílem je to, že S23 FE má o 450 nitů vyšší vrcholový jas, což v praxi téměř ihned poznáte. Kvalita zobrazovače je nepřekvapivě velmi vysoká, displeje prostě Samsung umí. Obrazovka se tak chlubí krásně ostrým obrazem a sytými barvami, vyváženým kontrastem, skvělými pozorovacími úhly a parádní čitelností na přímém slunci. Je jen škoda, že displej má tak tlusté rámečky, toto je něco, co bychom u telefonu této třídy vidět neměli.

Výkon mezi Galaxy S23 a A54 5G

Modely Galaxy S FE v minulosti používaly vždy dva starší vlajkové čipsety, přičemž jedním byl Exynos a druhým Snapdragon. U Galaxy S23 FE tomu není jinak – v USA jej pohání dva roky starý Snapdragon 8 Gen 1 a ve zbytku světa (tedy i u nás) stejně starý Exynos 2200. Oba tyto čipsety debutovaly v řadě Galaxy S22. První zmíněný nechvalně proslul nadměrným zahříváním a škrcením výkonu při dlouhodobé zátěži. Samsung jej nicméně mezitím evidentně optimalizoval, protože v Galaxy S23 FE běží lépe než v předloňské vlajkové řadě – o něco méně se přehřívá i škrtí výkon. O tom jsme se přesvědčili v populárních hrách Asphalt 9: Legends a Shadowgun Legends. Obě běžely plynule a telefon ani při delším hraní „netopil“ tolik, kolik jsme očekávali.

Pokud jde o benchmarky, telefon v AnTuTu získal 763 775 bodů a v Geekbenchi 6 v jednojádrovém testu 1605 bodů a ve vícejádrovém 4065 bodů. „Papírovým“ výkonem je tak někde mezi Galaxy S23 a Galaxy A54 5G. Co se týče běžného provozu, tedy otevírání aplikací, přechodů mezi animacemi apod., telefon běžel jako po másle, nezaznamenali jsme sebemenší zadrhnutí (u A54 5G se sem tam nepatrné záškuby objevily). Za hladký běh může telefon poděkovat i skvěle odladěné nadstavbě One UI 6.0.

Jeden celý den zvládne s přehledem

Galaxy S23 FE je vybaven baterií s kapacitou 4500 mAh, tedy stejnou, jakou mají všechny předchozí modely Galaxy S FE. I když dnes jde ve světě smartphonů spíše o podprůměrnou kapacitu, v praxi je výdrž baterie solidní. Při běžném používání, které v našem případě zahrnovalo trvale zapnutou Wi-Fi, poslech hudby a občasné hraní a pořizování fotek, telefon na jedno nabití spolehlivě vydržel celý den a kousek. Pokud bychom hráli intenzivně, nebo třeba několik hodin sledovali video, půjde výdrž rapidně dolů, ale to platí i u smartphonů s vyšší kapacitou baterie. Naopak při zcela minimálním vytížení telefon vydrží několik dní. V případě nouze jsou tu úsporné režimy, které výdrž dokáží o několik hodin prodloužit.

Pokud jde o nabíjení, je to už několik let stále stejná písnička. Galaxy S23 FE se jako mnoho jiných smartphonů Samsungu, včetně těch vlajkových, nabíjí výkonem 25 W. K dispozici jsme sice neměli nabíječku, podle zahraničních recenzentů se však telefon z 0–100 % nabije zhruba za hodinu a půl. To je v dnešní době až nesnesitelně dlouho. Před čtyřmi, pěti lety by to bylo v pořádku, Samsungu však v tomto směru ujel vlak a podle všeho se jej v nejbližší budoucnosti nechystá ani stíhat. Škoda. Pro srovnání: některé čínské telefony, a nemusí jít nutně o vlajkové modely, se dokáží plně nabít ani ne za 20 minut. Kabelem se jinak S23 FE plně nabije přibližně za dvě a půl hodiny.

One UI 6.0: Perfektně odladěný a přizpůsobitelný systém

Jak už bylo řečeno výše, Galaxy S23 FE softwarově běží na nadstavbě One UI 6.0, vycházející z Androidu 14. Ta přináší řadu novinek a vylepšení, jako je přepracovaný panel s rychlými přepínači, nové přizpůsobení zamykací obrazovky, nové písmo a jednodušší popisky ikon, nové widgety Počasí a Fotoaparát, nový styl emoji v klávesnici Samsungu, vylepšení aplikace Galerie nebo vylepšení fotoaparátu. Prostředí je jinak perfektně odladěné a maximálně intuitivní. Telefon v budoucnu dostane ještě tři velké systémové aktualizace (uveden na trh byl s Androidem 13 a vzápětí dostal Android 14 s One UI 6.0) a až do roku 2028 bude podporován bezpečnostními updaty.

Fotoaparát nezklame ve dne ani v noci

Zadní fotosestava Galaxy S23 FE zahrnuje 50MPx hlavní fotoaparát s clonou f/1.8 a optickou stabilizací obrazu, 8MPx teleobjektiv s clonou f/2.4, optickou stabilizací obrazu a 3x optickým přiblížením a 12MPx ultraširokoúhlý objektiv s clonou f/2.2 a úhlem záběru 123°. Hlavní fotoaparát dokáže natáčet videa v rozlišení až 8K při 24 snímcích za sekundu nebo 4K při 60 fps. Doplňme, že přední kamerka má rozlišení 10 MPx a podporuje natáčení videí v rozlišení až 4K při 60 fps.

Hlavní snímač za dobrých světelných podmínek produkuje velmi zdařilé snímky, které jsou dostatečně ostré a detailní, mají dobrý dynamický rozsah, přiměřený kontrast a na rozdíl od fotek pořízených Galaxy A54 5G je jejich barevné podání o něco realističtější. Potěší i trojnásobný optický zoom – takto pořízené fotky si udržují barevnou věrnost, neslévají se v nich detaily a jsou dostatečně ostré. Více než použitelné jsou i vyšší úrovně zoomu (telefon podporuje až 30x digitální přiblížení), a to i za ne zcela jasného počasí. Co se týče ultraširokoúhlého snímače, i ten podává velmi dobré výsledky, zkreslení po stranách je minimální a barevné podání je prakticky stejné jako u fotografií pořízených hlavním fotoaparátem.

Při focení v noci se automaticky aktivuje noční režim, který podle našich zkušeností funguje lépe než u Galaxy A54 5G. V tomto režimu jsou fotografie viditelně více projasněné, barevně věrnější a mají i o něco méně šumu. Teleobjektiv a „širokáč“ v noci používat nedoporučujeme, snímky pořízené prvním zmíněným mají příliš mnoho šumu (alespoň tedy ty s vyšší úrovní zoomu než trojnásobným) a slévají se v nich detaily, u druhého zmíněného jsou zase fotky až příliš tmavé, především u okrajů, což zcela maří účel tohoto druhu snímače.

Jak už bylo řečeno, telefon je schopen natáčet videa v rozlišení v režimu 8K/24 fps, lepší je však použít režim 4K/60 fps. Kvalita záznamu bude jen o něco málo nižší, plynulost však bude někde úplně jinde. Chválíme, že elektronická stabilizace je dostupná napříč všemi fotoaparáty, rozlišeními a snímkovými frekvencemi.

Samotná kvalita videa (hovoříme o režimu 4K/60 fps) je pak velmi solidní – ve dne mají nahrávky naprosté minimum šumu, široký dynamický rozsah, hýří detaily a barevné podání má poměrně blízko k realitě. V noci jde kvalita rapidně dolů, šumu je až příliš, ztrácejí se detaily a celkově jsou nahrávky jen „použitelné“. Zde jsme trochu zklamáni, zejména s ohledem na to, jak dobré jsou noční fotky.

Závěr? Radši si kupte Galaxy A54 5G nebo rovnou Galaxy S23

Celkově můžeme konstatovat, že Galaxy S23 FE se Samsungu příliš nepovedl. Nabízí vskutku špatný poměr cena/výkon, přičemž v některých ohledech má blíže spíše k telefonům střední třídy než těm špičkovým. Tím myslíme například nepochopitelně silné rámečky kolem displeje nebo Exynos 2200, který je v dnešní době co do výkonu v podstatě čipsetem vyšší střední třídy (dnes sice ještě stačí, ale za rok, za dva už může být dýchavičný). A vyšší střední třídou bychom mohli označit i samotný telefon, jako „odlehčený“ Galaxy S23 nám během našeho několikatýdenního testování opravdu nepřišel.

Samsung jej u nás prodává od 16 490 Kč, přičemž základní Galaxy S23 nabízí již od 20 999 Kč. Sehnat jej nicméně můžete již zhruba od 12 700 Kč, což by možná už stálo za úvahu. Jenže je tu opět základní Galaxy S23, který někteří obchodníci nabízejí už od necelých 15 tisíc Kč. A pak je tu Galaxy A54 5G, který vám udělá téměř stejnou službu jako S23 FE a který lze pořídit již od 7 500 Kč. Ne, Galaxy S23 FE vám s čistým svědomím opravdu doporučit nemůžeme, je až příliš rozporuplný a svůj poměr ceny k výkonu si jen velmi těžko obhájí. Pokud byste jej ale skutečně chtěli, koupíte jej třeba tady.

Aktualizováno

Samsung na konci března 2024 již pro model Galaxy S23 FE vydal aktualizaci One UI 6.1, která zařízení přidává skvělé možnosti Galaxy AI. Právě tím se model odlišuje zejména od levnější řady Galaxy A, která si těchto funkcí užít nemůže.

Řadu Galaxy S24 nejvýhodněji koupíte zde

Dnes nejčtenější

.