Zavřít reklamu

Samsung v březnu představil nové vlajkové telefony řady Galaxy A – Galaxy A54 5G a Galaxy A34 5G. U obou jste si mohli přečíst naše první dojmy. Nyní tu pro vás máme recenzi prvního zmíněného a předem vám můžeme říci, že je to sice velmi zdařilý smartphone, oproti svému předchůdci Galaxy A53 5G je však poněkud kontroverznější. Pokud chcete vědět v čem, a jestli vlastně stojí za koupi, čtěte dál.

Obsah balení stejně chudý jako minule

Galaxy A54 5G se dodává v úplně stejné krabičce jako jeho předchůdce, což znamená, že uvnitř najdete to samé, co minulý rok, tedy kromě telefonu samého zhruba metrový nabíjecí/datový kabel s USB koncovkami na obou stranách, pár uživatelských příruček a jehlu na vytažení slotu pro SIM kartu (lépe řečeno pro dvě SIM karty nebo jednu „SIMku“ a paměťovou kartu). Když už se Samsung rozhodl nedávat do balení svých telefonů nabíječku, mohl by do něj přidávat alespoň základní pouzdro nebo fólii na displej. Obsah balení je určitou vizitkou telefonu (a také jeho výrobce), proto je u takového výrobce jako Samsung nepochopitelné, proč ke svým smartphonům přibaluje jen to úplně nezbytné. To je určitě velká škoda a zbytečné minus.

Galaxy_A54_02

Design a zpracování je prvotřídní, až na…

Design a zpracování bylo vždy silnou stránkou vyšších modelů Samsungu a nejinak je tomu i v případě Galaxy A54 5G. Telefon se v tomto ohledu evidentně inspiruje základním a „pluskovým“ modelem vlajkové řady Galaxy S23 a na první pohled byste si jej s nimi mohli splést. Platí to zejména u zadní strany, která je osazena třemi od sebe oddělenými fotoaparáty. Ty z těla telefonu poměrně výrazně vystupují, a když jej položíte na na stůl, nepříjemně se kolébá. Ovládat jej (a zejména psát SMS zprávy) v této poloze může být docela frustrující.

Záda však mají jeden trumf, který je u smartphonů střední třídy vskutku nevídaný – jsou totiž skleněná (přesněji řečeno se jedná o ochranné sklo Gorilla Glass 5). To telefonu dává nezaměnitelnou identitu a vypadá to opravdu skvěle (a je to i příjemné na omak). Nevýhodou tohoto řešení je to, že snadno zachycuje otisky prstů a že kvůli němu telefon nedrží úplně pevně v ruce.

Je také určitě škoda, že když už se smartphone chlubí prémiově vypadajícími zády, má „jen“ plastový rám. Na první pohled byste to ovšem nepoznali, neboť zdánlivě připomíná kov.

Přední stranu okupuje plochý displej typu Infinity-O a na rozdíl od předchůdce má o něco tlustší rámečky. Obrazovka je oproti loňsku o něco (konkrétně o 0,1 palce) menší, což určitě ničemu nevadí, ale je to poněkud překvapivé. Přece jen by člověk od nástupce nějakého telefonu očekával, že jeho displej bude minimálně stejnou, ne-li větší úhlopříčku displeje jako předchůdce. Je to o to překvapivější, že u Galaxy A34 5G ke zvětšení obrazovky došlo.

Telefon jinak měří 158,2 x 76,7 x 8,2 mm a oproti předchůdci je tak o 1,4 mm na výšku menší, o 1,9 mm na šířku větší a o 0,1 mm tlustší. Na rozdíl od něj je těžší (202 vs. 189 g), ale tento rozdíl v praxi není cítit. Na závěr této kapitoly doplňme, že nové „ačko“ je dostupné v černé, bílé, fialové a limetkové barvě (my jsme testovali decentní bílou variantu) a že stejně jako Galaxy A53 5G disponuje stupněm krytí IP67, takže by mělo vydržet ponoření do hloubky 1 metru po dobu 30 minut.

Displej je výstavní

O displej jsme se již lehce „otřeli“v minulé kapitole, nyní se mu budeme věnovat podrobněji. Je typu Super AMOLED, má velikost 6,4 palců, rozlišení FHD+ (1080 x 2340 px), obnovovací frekvenci 120 Hz, vrcholový jas 1000 nitů a podporuje funkci Always-On. Jeho kvalita je excelentní, nabízí krásně ostrý obraz, akorát syté barvy, perfektní kontrast, skvělé pozorovací úhly a vynikající čitelnost na přímém slunci (zvýšení maximálního jasu z 800 na zmíněných 1000 nitů je zde skutečně znát). Stojí za zmínku, že 120Hz obnovovací frekvence je tentokrát adaptivní, což je prvek známý z vlajkových lodí Samsungu. Na druhou stranu se v závislosti na zobrazovaném obsahu mění pouze mezi 60 a 120 Hz, u „vlajek“ korejského giganta je rozsah adaptivní obnovovací frekvence podstatně větší. I tak jde o něco, co na konkurenčních telefonech střední třídy nenajdete.

Jako u předchůdce je zde funkce Pohodlí pro oči, které chrání vaše oči omezením modrého světla, a samozřejmě nechybí ani tmavý režim. Ještě vám dlužíme pár slov o čtečce otisků prstů, která je jako loni zabudovaná do displeje. Ta funguje naprosto spolehlivě a během testování se nám nestalo, že by náš prst rozpoznala nepřesně (to samé platí i o odemykání pomocí obličeje).

Výkon zcela dostačuje

Galaxy A54 5G pohání čip Exynos 1380, který má podle Samsungu oproti minulé generaci (tedy Exynosu 1280 pohánějícímu Galaxy A53 5G a A33 5G) až o 20 % procent vyšší výpočetní výkon a až o 26 % lepší grafický výkon. „Na papíře“ je tak zhruba stejně výkonný jako osvědčený čipset střední třídy Snapdragon 778G 5G. V benchmarku AnTuTu 9 telefon získal 513 346 bodů, což je zhruba o 14 procent více, než v něm dosáhl předchůdce, a v dalším populárním benchmarku Geekbench 6 získal v testu jednoho jádra 991 bodů a ve vícejádrovém 2827 bodů. Doplňme, že my jsme jej měli ve verzi s 8 GB operační paměti a 128GB úložištěm.

V praxi je výkon telefonu naprosto dostatečný, nic se nikde neseká ani nezpomaluje, vše včetně přepínání aplikací je plynulé. Snad jedinou výjimkou byly nepatrné prodlevy při otevírání některých aplikací, které však nijak narušovaly uživatelský zážitek. Problém není ani s hrami, kdy si populární tituly jako Asphalt 9, PUBG MOBILE nebo Call of Duty Mobile můžete zahrát na vyšší detaily se stabilním frameratem. U graficky náročnějších titulů však budete zřejmě muset detaily snižovat více, aby se framerate nepropadal pod únosnou úroveň (což je ve většině případů 30 fps). Čipsety Exynos jsou neblaze proslulé přehříváním v dlouhodobé zátěži a tento problém se nevyhnul ani Exynosu 1380. Subjektivně však máme pocit, že Galaxy A54 5G se přehříval o něco méně než Galaxy A53 5G. O tom koneckonců svědčí i skutečnost, že ve zmíněném benchmarku AnTuTu 9 se zahřál na méně stupňů (zhruba o pět – 27 vs. 32 °C) než u předchůdce.

Fotoaparát potěší ve dne i v noci

Galaxy A54 je vybaven trojitým fotoaparátem s rozlišením 50, 12 a 5 MPx,, přičemž první má optickou stabilizaci obrazu, druhý slouží jako ultraširokoúhlý objektiv (s úhlem záběru 123 °) a třetí jako makro kamera. „Papírově“ je tedy fotosestava oproti předchůdci slabší (ten měl 64MPx hlavní fotoaparát a navíc hloubkový senzor), v praxi to však vůbec nevadí, spíše naopak. Ve dne je kvalita fotografií velmi dobrá, snímky jsou perfektně ostré, mají dostatek detailů, skvělý kontrast a velmi solidní dynamický rozsah. Pokud je máme srovnat s těmi, které jsme pořídili s fotoaparátem Galaxy A53 5G, zdá se, že jsou o trochu světlejší a barevné podání má o něco blíže realitě. Také se nám zdálo, že fotoaparát o něco rychleji zaostřuje, a to nejen ve dne, ale i v noci. Pochválit musíme i stabilizaci obrazu, která funguje na jedničku.

Pokud jde o focení v noci, i tady Galaxy A54 5G boduje. Můžeme tedy potvrdit, že Samsung si nevymýšlel, když tvrdil, že nový hlavní senzor telefonu oproti tomu loňskému pořizuje za horších světelných podmínek lepší snímky. Noční fotky mají méně šumu, vyšší míru detailů a barevné podání není tolik vzdálené realitě. Rozdíl to však není nijak dramatický, „jen“ poznatelný. Je možné také použít noční režim (který se v opravdu tmavých scénách aktivuje automaticky), ale je to poměrně zbytečné, protože rozdíly mezi fotografiemi pořízenými v tomto módu a bez něj jsou jen těžko postřehnutelné. Příjemně překvapil digitální zoom, který je tentokrát více než použitelný (i na plné přiblížení). Naopak v noci nemá prakticky žádný smysl používat ultraširokoúhlý fotoaparát, protože fotky jím produkované jsou nepřirozeně zatmavené a nevypadají vůbec dobře.

Videa je možné natáčet v rozlišení až 4K při 30 snímcích nebo také ve Full HD při 60 nebo 30 fps či v HD při 480 fps. Za dobrých světelných podmínek je kvalita videí na telefon střední třídy vysoce nadprůměrná – jsou perfektně ostré, detailní a jejich barevné podání je celkem věrné realitě. Jen škoda že stabilizace obrazu funguje opět jen do rozlišení Full HD při 30 fps. Bez ní jsou videa poměrně nápadně roztřesená, viz naše testovací 4K video. Zde se vylepšení přímo nabízelo, tak snad někdy příště.

V noci jde kvalita videí pochopitelně dolů, ovšem ne tak prudce jako v případě Galaxy A53 5G. Šumu není tolik, barevné podání se zdá přirozenější, ale hlavně jsme nezaznamenali žádné problémy s ostřením.

Celkově můžeme konstatovat, že Galaxy A54 5G podává v oblasti fotoaparátu velmi dobré výkony, které uspokojí i náročnější fotografy mezi námi. Zlepšení oproti předchůdci je vidět zejména v noci (nepoužitelnost ultraširokoúhlého fotoaparátu taktně pomineme – i když ten v noci používá asi jen málokdo).

Operační systém: Přizpůsobte si telefon podle svého

Galaxy A54 je softwarově postaven na Androidu 13 a nadstavbě One UI 5.1. Nadstavba umožňuje široké možnosti přizpůsobení telefonu a nabízí řadu užitečných funkcí, jako jsou vylepšené možnosti přizpůsobení zamykací obrazovky, nové kategorie tapet, nový bateriový widget, který umožňuje zkontrolovat úroveň baterie telefonu a všech připojených zařízení z domovské obrazovky, vylepšenou funkce více oken (konkrétně je možné přetažením rohů minimalizovat nebo maximalizovat okno aplikace, aniž byste museli přecházet do nabídky možností), rychlý přístup k nejpoužívanějším aplikacím v režimu rozdělené obrazovky, možnost změnit adresář pro ukládání snímků a záznamů obrazovky, vylepšené možnosti funkce Remaster v Galerii nebo nové akce pro rutiny (umožňují například měnit styl písma nebo řídit funkce Quick Share a Dotyková citlivost).

Asi nemusíme dodávat, že systém je perfektně odladěný a plynulý a jako minulé verze One UI maximálně intuitivní. Pochválit musíme také to, že telefon je dodáván s minimem nepotřebných aplikací. Jeho softwarová podpora je také příkladná – v budoucnu obdrží čtyři upgrady Androidu a po dobu pěti let bude dostávat bezpečnostní aktualizace.

Dva dny na jedno nabití jsou jisté

Galaxy A54 5G disponuje stejnou kapacitou baterie jako předchůdce, tedy 5000 mAh, díky úspornějšímu čipsetu se však může pochlubit lepší výdrží. Na jedno nabití spolehlivě vydrží dva dny, a to i když jej nebudete příliš šetřit, tj. budete mít stále zapnutou Wi-Fi, hrát hry, sledovat filmy nebo fotit. Pokud jej budete hodně šetřit, můžete se dostat i na dvojnásobek. Za tohle si Samsung zaslouží velkou pochvalu.

Jak už bylo řečeno na začátku, telefon se nedodává s nabíječkou a my jsme v době testování žádnou k dispozici neměli, takže vám nemůžeme říci, jak dlouho trvá jeho nabíjení. Musíme tak odkázat na Samsung, který tvrdí, že z nuly na sto se nabije za 82 minut, což je v roce 2023 hodně chabý výsledek. 25W nabíjení je dnes zkrátka nedostatečné a Samsung by s tím měl konečně něco udělat. Kabelem se jinak telefon nabije přibližně za dvě a půl hodiny.

Takže koupit, či nekoupit?

Celkově vzato je Galaxy A54 5G velmi povedený smartphone střední třídy. Pyšní se excelentním displejem s vysokým jasem, zcela dostatečným výkonem, pěkným designem v čele se skleněnými zády, kvalitním fotoaparátem, který boduje zejména v noci, nadprůměrnou výdrží baterie a dlouhou softwarovou podporou. Na druhou stranu oproti předchůdci nabízí jen málo změn a má některé ne úplně zanedbatelné nedostatky, jako jsou poměrně silné rámečky kolem displeje, kolébání kvůli vystupujícím zadním fotoaparátům (toto si měl Samsung prostě pohlídat) a limitovaná stabilizace obrazu při natáčení videí. Chudé prodejní balení snad ani nemusíme zmiňovat.

Jinými slovy řečeno, Galaxy A54 5G není tak jednoznačnou volbou, jako byl loni Galaxy A53 5G. Už u něj hrál Samsung hodně na jistotu a u jeho nástupce ještě více. Změn je zkrátka málo a poměr cena/výkon zde není tak dobrý. Abychom vám telefon mohli s klidným svědomím doporučit, musela by jeho cena být alespoň o tisíc či dva tisíce korun nižší (v současnosti se ve verzi se 128GB úložištěm prodává za 11 999 Kč a ve verzi s 256GB úložištěm za 12 999 Kč). Jako lepší volba se tak jeví Galaxy A53 5G, který je dnes k sehnání za méně než 8 tisíc Kč.

Galaxy A54 5G koupíte například zde 

Dnes nejčtenější

.