Zavřít reklamu

Galaxy S24 Ultra je aktuálně nejlepší smartphone Samsungu klasické konstrukce, a dost možná vůbec nejlepší Android telefon. Na první pohled vypadá hodně podobně, jako jeho dva předchůdci, je ale jiný, hodně jiný, a nejen v tom, jak je inteligentní. 

Když se ohlédnu kousek dozadu, tak Galaxy S22 Ultra nastolil nový směr. V jednom případě samozřejmě designový, v druhém zde šlo o to, že vlastně integroval řadu Note. Jeho jediným a zásadním problémem byl čip Exynos 2200. Galaxy S23 Ultra toho nového zas tolik nepřinesl. Jistě, dostali jsme 200MPx fotoaparát, to zásadní ale byl spíše čip od Qualcommu místo toho vlastního od Samsungu. Teď tady máme Galaxy S24 Ultra, ve kterém Samsung skutečně skloubil to nejlepší, co dokáže.

I když se Samsung snaží tlačit své Galaxy AI, a je to logické, protože jej to jasně od ostatních odlišuje, jeden by pomalu přehlédl to všechno ostatní. Rozhodně toho není málo, protože primárně si přece jen stále kupujete telefon, nikoli osobní umělou inteligenci. K tomu chybí ještě dlouhá cesta, protože i když vypadají možnosti Galaxy AI působivě, fungují zatím jen „tak nějak“. 

Titanový design 

Telefon musí upoutat vaši pozornost. Schválně se podívejte, jak dlouho denně držíte telefon v ruce a pracujete s ním. Teď si představte, že po tuto dobu koukáte na něco, co se vám vlastně nelíbí. Samsung si vzhled vyzkoušel už u S22 Ultra, kde mu to klaplo, proto jej do jisté míry integroval napříč portfoliem. I tak se ještě S23 Ultra vymykala zejména zakřiveným displejem. Nyní Samsung k radosti všech konečně pochopil, že zakřivený displej je jednoduše blbost. 

Zpracování Galaxy S24 Ultra je na té nejvyšší úrovni. Titanový rám ale možná oceníte, až když vám telefon upadne (vnitřek je nicméně pořád hliníkový). Po vizuální stránce se příliš neliší, i když je pravda, že předchozí generace měly leštěný hliník, tady je matný titan. Ať už jsou jeho vlastnosti jakékoli, vypadá dobře. Hodně dobře. Strany jsou tedy pořád zaoblené, díky čemuž se telefon skvěle drží, horní a spodní strana jsou rovné, rohy ne zas tak ostré. 

K designu mám dvě výtky, kdy je první směřována k hornímu proužku na odstínění antén. Dělá telefon nesymetrickým. Vpravo dole to paradoxně nevadí, tady by jej to ale chtělo posunout buď na střed, nebo tam dát prostě proužek druhý, jako je to dole. Samozřejmě to vyřeší kryt, ale je to škoda. Kryt ostatně vyřeší i druhý problém – proč musíme mít pořád na zádech ten textový balast pod značkou společnosti, když ostatní už od toho upustili? Proč tady musím mít adresu sídla, IMEI atd.?

Displej je nejlepší 

Třikrát hurá. 6,8“ displej je konečně rovný, takže s S Penem využijete celou jeho plochu. Kašlu na WOW efekt, který mohlo zakřivení u někoho vyvolat. Byla to zbytečnost. Displej je teď obří, rovný a jednoduše fantastický. Všechny modely Galaxy S24 se mohou pochlubit maximálním jasem 2 600 nitů, což je oproti 1 750 nitům u S23+ a S23 Ultra jasný posun, který pomáhá při používání telefonu na ostrém slunci. Rámečky jsou pak skutečně tenké a na všech stranách stejné. Adaptivní obnovovací frekvence samozřejmě stále 1 až 120 Hz. K tomu je zde nový Always On displej, který umí zobrazovat i tapetu. Je to sice vykrádačka Applu, ale vypadá to prostě dobře. 

Samsung také představil funkci Adaptivní barevný odstín, který využívá přední a zadní kameru k analýze okolních světelných podmínek a podle toho upravuje barvy obrazovky, aby vše vypadalo přirozeněji. Jasně, máme tady kauzu s živostí barev, ta se ale opraví aktualizací. Použité sklo je Gorilla Glass Armor, které zde debutuje. Vyniká nejen odolností (která má být až 4x větší), ale i redukcí odlesků, a to až o 75 %. A opravdu to funguje. Ultrazvukový snímač otisků prstů na Galaxy S24 Ultra funguje víceméně stejně, jako ten na Galaxy S23 Ultra, což znamená, že je rychlý a snaží se být i velmi přesný. Ale víte jak, je to i o prstech. 

Výkon precizní, výdrž prvotřídní 

Ať si koupíte Galaxy S24 Ultra u nás, za mořem nebo rovnou za oceánem, všude bude ten stejný Snapdragon 8 Gen 3 speciálně upravený právě pro řadu Galaxy S24. Je to rozdíl, pokud si u nás koupíte základní modely Galaxy S24 a S24+, které jsou osazeny čipem Exynos 2400. Čip nabízí špičkový výkon, tedy vlastně ten vůbec nejlepší, který na Androidu aktuálně najdete. To není problém, problém je v tom, jak si společnost vedla s jeho optimalizací. 

Je jedno, jestli hrajete náročnou hru nebo streamujete dlouhé video, nahráváte ho nebo jste stále na sociálních sítích. Stejně jako pokud si hrajete s AI. Zvětšená výparníková komora drží teplotu v lati. Samozřejmě, že se zařízení zahřeje a samozřejmě, že to budete cítit, ale není to nic, jako třeba bylo v případě iPhonu 15 Pro Max. Je to v pohodě, je to v normě a nemá to vliv na funkčnost zařízení. A pokud ano, dějí se procesy tak, že je ani nezpozorujete. 

Právě díky Snapdragonu je v zařízení dostupné i Wi-Fi 7, Zatím je to možná k ničemu, ale počkejte za několik let, jak budete vděční. Galaxy S24 Ultra si totiž budete moci užívat klidně i 7 let, tedy alespoň tak dlouhou podporu řadě Samsung slibuje, a to už bude Wi-Fi 7 doufejme rozšířenější, než je teď. Modely s Exynosem mají v tomto ohledu smůlu.

Galaxy S23 Ultra byl prvním telefonem v řadě, který náležitě využil svou 5000mAh baterii. Efektivita Snapdragonu 8 Gen 2 a optimalizace softwaru umožnily telefonu vydržet až dva dny. Fantastická je výdrž i u nové Ultry. Den a půl dáte i při středním zatížení, pokud máte vypnutou tapetu Always On displeje. V případě plného zápřahu dáte den s naprostým přehledem. Drátové nabíjení je pořád jen 45W, takže na 60 až 65 % se dostanete tak za půl hodiny, na 100 % dosáhnete za čas lehce přes hodinu. Velká škoda je v souvislosti s absencí Qi2. Bezdrát je tak standardu Qi s 15 W.

Fotoaparáty a zásadní novinka 

Také jste měli obavy z toho, jak Samsung zařízne 10x optické přiblížení a dostaneme místo něho jen to 5x? Obavy to byly zbytečné, protože pravda je taková, že 5x zoom je opravdu použitelnější pro většinu scén. A pokud, tak ten 10x zůstal. Kvalitativně by měl být navíc vylepšený, i když se počítá z 50MPx senzoru. Ve finále je to ale tak, že někdy nabízí ostřejší a čistší obraz, ale jindy se mu nedaří dosáhnout správné expozice.

Možnost fotit Měsíc stále zůstává. Výsledky jsou vlastně stejné, za to ale může i doladění skrze AI. Díky nárůstu počtu megapixelů lze 5x fotoaparát použít také k záznamu 8K videí s 5x až 10x zoomem. Za zmínku také stojí, že Samsung je jediným výrobcem, který poskytuje 8K záznam při 30 fps – ostatní značky jej stále omezují na 24 fps. 

U hlavního, ultraširokoúhlého, a trojnásobného teleobjektivu se toho vlastně moc nezměnilo, zde se snaží především vylepšený software. Jedinou velkou hardwarovou změnou je tedy přechod na 5x optický periskopový teleobjektiv z 10x periskopové kamery. Můžete ale už přepínat mezi fotoaparáty telefonu za chodu při nahrávání 4K videa při 60 fps, je zde Dual Rec režim, který vám umožní nahrávat videa dvěma objektivy současně. Single Take funguje s jakýkoli zadním objektivem. Zpoždění závěrky se také minimalizovalo. 

Hlavní fotoaparát je bez kompromisu, za dne tedy jednoznačně, v noci při nočním režimu na můj vkus příliš „přehrává“. Problémy mohou být při pohybujících se objektech, i to by ale měla řešit aktualizace softwaru. Novinkou jsou 24MPx fotografie v aplikaci Expert RAW. Největším problémem je 3x zoom. Ve dne to ještě ujde, ale vyplatí se rovnou fotit na 5x. V noci to nemá smysl, to zapomeňte, že ho máte. U ultraširokoúhlého objektivu se vlastně nic nezměnilo. I ten je pořád do počtu, ale to platí u všech smartphonů, které ho sice nabízejí, je ale obvykle na nic. Nic se nezměnilo ani nic u přední kamery. 

Galaxy S24 Ultra fotoaparáty 

  • 200MPx hlavní fotoaparát (postavený na snímači ISOCELL HP2SX) s clonou f/1,7,  laserovým ostřením a optickou stabilizací obrazu 
  • 50MPx periskopický teleobjektiv s clonou f/3,4, optickou stabilizací obrazu a 5x optickým zoomem 
  • 10MPx teleobjektiv s clonou f/2,4, optickou stabilizací obrazu a 3x optickým zoomem 
  • 12MPx ultraširokoúhlý objektiv s clonou f/2,2 a úhlem záběru 120° 
  • 12MPx širokoúhlý selfie fotoaparát 

Galaxy S23 Ultra fotoaparáty 

  • 200MPx hlavní fotoaparát (postaveným na snímači ISOCELL HP2) s clonou f/1,7, laserovým ostřením a optickou stabilizací obrazu 
  • 10MPx periskopický teleobjektiv s clonou f/4,9, optickou stabilizací obrazu a 10x optickým zoomem 
  • 10MPx teleobjektiv s clonou f/2,4, optickou stabilizací obrazu a 3x optickým zoomem 
  • 12MPx ultraširokoúhlý objektiv s clonou f/2,2 a úhlem záběru 120° 
  • 12MPx širokoúhlý selfie fotoaparát

Software a mantra Galaxy AI 

Galaxy S24, S24+ a S24 Ultra jsou první telefony společnosti Samsung, které přicházejí s verzí One UI 6.1 hned po jejich vybalení. Nadstavba je pak postavena na Androidu 14. Zatímco funkce AI mají být vrcholem softwarového zážitku, One UI 6.1 přináší další řadu funkcí a vylepšení mimo možnosti AI. Tím hlavním je zobrazení tapety, když máte aktivní Always On displej, Super HDR pro prohlížení fotografií v Galerii a Instagramu, přizpůsobitelnější nastavení ochrany baterie, přizpůsobitelné pozadí pro budíky a možnost používat telefon jako webovou kameru. 

Samsung také přijal standardní navigační gesta Androidu jako jediný navigační systém založený na gestech. V Good Locku se ale můžete ještě vrátit. One UI 6.1 také přináší plynulejší animace do uživatelského rozhraní a zároveň zavádí nové animace pro určité možnosti, jako například když používáte funkci zoomu v aplikaci fotoaparátu. Už jsme zmínili podporu pro 7 budoucích let. Samsung tím dorovnal Google i Apple a je tak špičkou v tom, kolik potenciálu z jeho zařízení dokážete vytáhnout.

Galaxy AI je zajímavé. Circle to Search je naprostá pecká, kterou používám prakticky denně, souhrn webových článků je pak fajn, ale dojde na něho málo kdy. Překlady nemám vlastně jak využít, když Galaxy AI ještě neumí češtinu, což ale jednou bude. Editor fotografií a vše kolem toho vlastně spíše zklamalo. Podle vašich představ se chytne v cca polovině případů, a to je prostě málo k tomu, abyste této úpravě věřili. Generativní tapety baví, ale projdete si je tak jednou za čas, abyste ji změnili.

O Galaxy AI jsme toho napsali už hodně, a ještě hodně napíšeme, ale aktuálně to nevidím jako věc, kvůli které bych si novou Ultru kupoval. Zde se však hodí poznamenat, že díky S Penu se s Galaxy AI pracuje o poznání lépe, než co jsme to zkoušeli na Galaxy S24+. To jednoduše proto, že je to všechno přesnější a snazší, zejména pokud cokoli označujete a posouváte.

Koupit? Ano, ale… 

Asi se nedalo čekat, že to bude nějaký průšvih. To by si Samsung u Ultry nedovolil, takže záleželo jen, jak moc super to bude a Galaxy S24 Ultra je jednoduše super. V každém ohledu. Těch negativ je jen málo a snadno je přejdete, pokud mezi ně tedy nepočítáte cenu, která může být jasnou překážkou. Tady je jinak vše, od designu a kvality displeje (ten je navíc podle DXO úplně nejlepší ze všech testovaných smartphonů) až po výkon a výdrž baterie na špičkové úrovni a ty funkce umělé inteligence zatím jen něco navíc. Máte tady nejlepší čip, 7 let podpory, univerzální a kreativní fotoaparáty.

Sečteno podtrženo, pokud nemáte hluboko do kapsy, tohle prostě chcete. Po čem jiném také sáhnout? Těch 35 tisíc Kč ale není málo. Pokud vlastníte Galaxy S23 Ultra, upgrade asi bez problému oželíte, navíc když je této řadě také Galaxy AI přislíbeno. Pokud se chcete u Galaxy S22 Ultra zbavit Exynosu a získat zásadně lepší foťáky, už to smysl má, stejně jako u čehokoli staršího nebo jiného.

Galaxy S24 Ultra koupíte nejvýhodněji zde

Dnes nejčtenější

.