Zavřít reklamu

Recenze Samsung Galaxy S24+, proč vlastně chtít zrovna Galaxy S24+? Těch důvodů je více, dva největší ale jsou, že je ještě vybavenější jak základní Galaxy S24 a na druhou stranu ne tak robustní a drahý jako Galaxy S24 Ultra. Nabízí k tomu nejnovější technologie a je skutečně krásný. 

Samozřejmě si to ale zaslouží trochu zdůvodnit. Těch změn není oproti Galaxy S23+ zase tolik, ale o to jsou významnější. Mnohé jistě nejvíce zarazí to, že se nám nikam nepohnula specifikace fotoaparátů. Jasně ale můžeme vypíchnout kvalitu displeje, která je naopak zase o kus dál. A ano, Galaxy S23+ je opravdu chytrý chytrý telefon. 

Design a displej 

Vzhled se oproti loňsku změnil. Jestli to ale neuvidíte na první dobrou, asi se nebudeme zlobit. Hrany jsou rovné, zadní strana u nich mírně zaoblená. U té vystupují jen tři fotoaparáty, a to opravdu decentně, ne tak šíleně jako u iPhonů nebo tak ošklivě jako u Galaxy S23 FE. Je to logické, máte před sebou totiž to nejlepší, co Samsung umí. A ta fialová, ta si vás získá na první dobrou. Rozměry zařízení jsou 75,9 x 158,5 x 7,7 mm a váha velice příjemných 197 g. Do tohoto těla se pak Samsungu podařilo vměstnat 6,7“ displej, což je o 0,1 palce více, jak tomu bylo loni. 

Možná právě v oblasti displeje je těch změn nejvíc. Po velikosti jde i o jas, který umí až 2 600 nitů. Pak je zde adaptivní obnovovací frekvence, která spadla až na kýžený 1 Hz. Maximálně umí 120 Hz, což jsou stejné parametry jako u Ultry. S tou má společné i rozlišení, a to 1440p (1440 x 3120 pixelů), kdy jde o QHD+ Dynamic AMOLED 2X displej, samozřejmě s funkcí Vision Booster. Jeho jemnost je 513 ppi, což je naopak více, jak má Ultra a poměr k čelní straně je vysokých 91,6 %. Samsung totiž minimalizoval rámečky a je to opravdu vidět. Displej kryje Corning Gorilla Glass Victus 2, Armor s antireflexem je bohužel jen u Ultry. I tak se na něho ale kouká skvěle, kdekoli a kdykoli, za jakýchkoli podmínek. 

Ještě se hodí dodat odolnost podle IP68. Telefon tedy zvládne 1,5m hloubku sladké vody po dobu půl hodiny. Samsung se nám v tomto ohledu nikam neposouvá. Ona je to tedy dostatečná hodnota, která má jasné využití pro většinu případů, jenže když to pak porovnáte s 6m hloubkou u iPhonů, je zde vítěz jasný. Do honu za nejvyšší odolností se Samsung prostě nezapojil a je ale pravda, že to asi ničemu nevadí. 

Fotoaparáty 

Tak tady je to stará známá a poněkud ohraná písnička, což je rozhodně škoda. Na to, jak je Ultra fotografickými možnostmi daleko, je s podivem, že se do základní řady nepropisují ani její starší možnosti. Máme zde tedy klasické trio fotoaparátů, které sice fotí pořád dobře, ale software není všemocný, i když se rok od roku zlepšuje. 

Galaxy S24+ fotoaparáty  

  • Ultraširoký fotoaparát: 12 MPx, f/2,2, úhel záběru 120˚  
  • Širokoúhlý fotoaparát: 50 MPx, f/1,8, úhel záběru 85˚   
  • Teleobjektiv: 10 MPx, 3x optický Zoom, f/2,4, úhel záběru 36˚   
  • Přední fotoaparát: 12 MPx, f/2,2, úhel záběru 80˚ 

Fotoaparáty Samsungů mají obecný problém v tom, že mnohdy příliš zesvětlují stíny a hodně přibarvují barvy. Je pravda, že díky tomu pak vypadají výsledky vlastně líbivěji, jenže ne vždy to chcete. Samozřejmě je to problém i aktuálního Pluska. Počítejte také s tím, že pohybující se objekty budete mít dost možná rozmazané, protože je optika a software nebudou stíhat, zejména za horších světelných podmínek (a tím nemyslíme noc). 

Na druhou stranu se jedná o univerzální sestavu, která vás nezklame. Hlavně zde máte teleobjektiv, se kterým má Galaxy S24+ jasně navrch před iPhony 15 a 15 Plus. Chcete-li si ale novinku koupit jen a právě kvůli focení, vlastně nedostanete nic moc víc než loni. Ano, je zde Galaxy AI, ale jeho výsledky jsou, upřímně řečeno, (zatím) poněkud kontroverzní. 

Výkon, paměť, baterie 

Takže se nám vrátil Exynos. Vadí to? Předně je třeba říci, že je na místě sympatizovat se Samsungem v tom ohledu, že vyvíjí a vyrábí své vlastní čipy. Díky tomu se může pokusit ideálně odladit hardware softwaru, protože se nemusí snažit optimalizovat cizí čip zbytku (jako u Snapdragonu). Jenže sám si to historicky podělal, a to u řady Galaxy S22 a čipu Exynos 2200. Nyní zde máme rok 2024 a tedy Exynos 2400. 

Zvládá vše, co po něm chcete. Topí, ale v rámci mezí. Rozhodně ne více, jak třeba iPhone 15 Pro Max. Pokud jste proti němu zaujatí, musíte sáhnout po Ultře nebo loňské řadě, je to ale zbytečné. Máme zde už 14 dní po uvedení řady, která se také dostala do široké distribuce, a nejen že s čipem nemám problém já, ale na internetu zatím nenajdete žádné významné hejty. Právě to hovoří o kvalitě čipu a tom, že se Samsungu povedl. Mimochodem čip je to 4nm, 10jádrový s grafikou Xclipse 940. Paměť RAM je v obou paměťových variantách, tedy 256 nebo 512 GB, 12GB, což je také oproti loňskému roku navýšení. Uvnitř Galaxy S24+ prostě všechno šlape jako na drátkách. 

Kapacita baterie má 4900mAh, kdy se navyšovalo i zde. Vydrží den s přehledem, při běžném používání den a půl, nemá ale větších problémů ustát i celý hodně lenivý víkend. Drátové nabíjení je 45W, kdy se zde může kritizovat, jak konkurence umí více. I tak ale za 30 minut nabijete 65 %, plno máte za něco málo přes hoďku. Bezdrátové nabíjení je podle standardu Qi a to tedy 15 W, nechybí ani reverzní nabíjení, pokud telefonem potřebujete oživit třeba svá TWS sluchátka. 

Velká škoda je absence standardu Qi2. Ne kvůli jeho vlastnostem, ale především možností. Mnoho uživatelů už předchozích řad si oblíbilo pouzdra a kryty, které nabízejí magnety á la MagSafe Applu. Má to totiž něco do sebe, kdy to využijete nejvíce u držáků do auta. Bohužel, zase to zde budeme muset obcházet řešením třetích stran. Snad se tedy dočkáme příští rok. 

Galaxy AI, One UI 6.1 

O obojím už jsme vám přinesli mnoho informací, a to nejen s tím ohledem, jak to vypadá ale i jak to funguje. Nebudu zde tedy vše opětovně popisovat, jako spíše řeknu, jaký to má na používání telefonu vliv. Pokud chcete, tak přínosný. Pokud nechcete, tak žádný. 

Je to totiž na vás, jestli dané funkce využijete, či nikoli. Samsung vám je nijak netlačí. Prostě zde jsou, a pokud se vám hodí, používejte je. Pokud nepotřebujete živý překlad nebo souhrny textů, můžete je směle ignorovat. Čeština u hlasových funkcí zatím chybí, je ale otázka, jak moc je vlastně využijete. Její použití je jistě zajímavé, ale málo kdo to bude využívat dnes a denně. Čeština je však přislíbena a měla by přijít dříve jak později. 

Zajímavější jsou právě souhrny, ať už v poznámkách, tak v internetovém prohlížeči. Až si zástupce řady Galaxy S24 koupíte, zkuste si tuto recenzi v telefonu otevřít a shrnout. Budete překvapeni, jak dobře to funguje. Chtělo by to ale intuitivnější ohraničení textu. Circle to Search je pak skvělé. Tohle jsem se skutečně naučil používat a velice si to oblíbil. V 9 z 10 případů vám totiž skutečně poskytne přesně takový výsledek, jaký očekáváte. Je velká škoda, že bude rozšiřování funkce do jiných zařízení tak pomalé. 

Editace fotografií mě ale spíše zklamala. Zde se musí ještě hodně zapracovat zejména v oblasti retuše a realističnosti přesouvaných objektů, kterým se zvětšuje měřítko. Nevypadá to hezky, protože je to na první pohled vidět, jak se zde děla nějaká neplecha. O té ostatně informuje i hloupý vodoznak. Věřte ale, že u generátoru tapet zakysnete na pěkně dlouho, a to jen když si ho chcete vyzkoušet.

One UI 6.1 samo o sobě přináší drobné změny, které nejsou nic proti ničemu. Zase vylepšují systém, kdy ale i nějakou funkcionalitu ubírají. Sama nadstavba je ale jistým synonymem pro Galaxy AI a hodně špatně se odlišuje. Bude tedy zajímavé sledovat, jaké všechny funkce a možnosti se dostanou do starších a ostatně i novějších zařízení. A ano, pak je zde ta nepřekonatelná a naprosto fantastická sedmiletá podpora aktualizací Androidu. K tomu není co dodat, prostě klobouček. 

Měli byste si Galaxy S24+ koupit? 

Modely řady Galaxy S s přídomkem Plus mají jeden zásadní svízel – připlatíte si a máte lepší Ultru, ušetříte a máte jen menší displej s minimem rozdílů (zejména v baterii), které ale snadno základnímu modelu odpustíte. I proto jsou právě modely Plus těmi nejméně prodávanými. Aktuální novinka ale umí přesvědčit, proto má v portfoliu stále své místo. 

Nabídne fantastický a ideálně veliký displej ve stále skvěle kompaktním, a především lehkém těle se špičkovým zpracováním. Zamilujete si ten displej, nebude vás štvát Exynos a vlastně oceníte 12 GB RAM, kdy jde o stejnou velikost operační paměti, jak má sama Ultra. Nepotřebujete-li 5x periskop, nepotřebujete-li S Pen a ještě větší displej, baterii a titanové šasi, ve kterém tepe Snapdragon 8 Gen 3, nemáte důvod utrácet za Ultru o ty tisíce Kč více. Takže ano, měli byste si Galaxy S24+ koupit. Jeho doporučená cena startuje na 27 999 Kč, jde ale samozřejmě, jak je u Samsungu zvykem, ponížit využitím různých bonusů. 

Galaxy S24+ koupíte nejvýhodněji zde

Dnes nejčtenější

.