Zavřít reklamu

Již několik týdnů je v prodeji řada Galaxy S23. I když někdo může říci, že oproti Galaxy S22 nepřináší zásadní novinky, je globálním hitem. Nejlepším telefonem řady je pak zcela jistě S23 Ultra. Nemůžeme se však ubránit pocitu, že Samsung to s novou řadou tak trochu hrál na jistotu a nechal mnoho prostoru pro zlepšení. Zde je 5 věcí, které bychom si přáli vidět u řady Galaxy S24, byť si na ni ještě dlouho počkáme.

Rychlejší nabíjení

Pokud je pro Samsung někde prostor pro zlepšení, je to zcela jistě v oblasti nabíjení. Základní Galaxy S23 stejně jako jeho předchůdce zvládá pouze 25W nabíjení. Takováto nabíjecí rychlost je dnes již naprosto nedostatečná – plné dobití telefonu trvá kolem 70 minut. „Pluskový“ a nejvyšší model podporují – opět stejně jako jejich předchůdci – 45W nabíjení. I když jde o téměř dvojnásobnou hodnotu, v praxi je jejich nabíjení jen o něco málo rychlejší, konkrétně zhruba o čtvrt hodiny.

S tím by měl Samsung skutečně něco dělat, protože konkurence je v této oblasti už mnohem dál. Například Xiaomi či Realme nabízejí telefony, které podporují 200W+ nabíjení a které se z nuly na sto dobijí za „plus minus“ 15 minut. Pro Samsung je ještě horší, že velmi rychlým nabíjením se dnes mohou pochlubit i mnohé telefony střední třídy, jako například Xiaomi 12T (120 W) nebo Realme GT Neo 3 (80 W). Korejský obr má tedy na tomto poli co dohánět.

Vylepšení fotoaparátu

Zásadní vylepšení fotoaparátu si Samsung u řady Galaxy S obvykle vyhrazuje pro nejvyšší model, což platí i v případě S23 Ultra. S23 Ultra je prvním smartphonem Samsungu, který se pyšní 200MPx fotoaparátem (předchůdce měl 108megapixelový). S tím nemáme problém,  fotoaparát je prostě jednou z oblastí, ve kterých chce Samsung model Ultra odlišit od ostatních. Nelíbí se nám však, že modely S23 a S23+ mají stejnou zadní fotosestavu jako jejich předchůdci, tedy 50MPx hlavní fotoaparát, 10MPx teleobjektiv s trojnásobným optickým přiblížením a 12MPx ultraširokoúhlý objektiv. Vylepšena u nich byla jen přední kamerka, a to z 10 na 12 MPx.

Bylo by hezké vidět, kdyby všechny telefony v nejvyšší řadě korejského giganta dostaly každý rok alespoň menší vylepšení zadního fotoaparátu, aby se odlišily od svých předchůdců. Přispělo by to také k nadšení pro celou řadu, místo aby Samsung každý rok propagoval jen nejdražší model.

U modelu S23 Ultra jinak zbytek zadní fotosestavy zůstal stejný. Nezlobili bychom se, kdyby Samsung příští rok u periskopického teleobjektivu vylepšil 10x optický zoom na 12násobný. Případně by mohl (nejen u příští Ultry) použít větší senzory, aby pořizovaly ještě lepší snímky za horšího osvětlení.

Nový design

Nebylo by na škodu, kdyby Samsung u své příští vlajkové řady výrazněji změnil design. Letošní řada má sjednocený design zadní strany, kdy každý fotoaparát má svůj vlastní výřez. Přední strana jednotlivých modelů se však v podstatě nezměnila. Bylo by fajn, kdyby Samsung  v tomto ohledu přestal tolik hrát na jistotu a příští rok přinesl nějaký osvěžující designový prvek. Apple loni u modelů iPhone 13 Pro a Pro Max přišel s inovací výřezu s názvem Dynamic Island, který se sice nemusel líbit všem, bylo to však něco nového a potenciálně převratného. Třeba se něčeho podobného dočkáme i u Galaxy S24 (některé androidové značky na něčem takovém koneckonců již pracují, konkrétně např. Realme).

Sjednocení specifikací

Bylo by dobré, kdyby Samsung u příštích vlajkových telefonů sjednotil některé základní specifikace. Určitě nejsme proti tomu, aby model Ultra měl něco, co ostatní nemají, nelíbí se nám ale, že základní model zůstává v rámci řady Galaxy S tak trochu „popelkou“. Například kvůli již zmíněnému 25W „rychlému“ nabíjení nebo omezení jeho 128GB verze na úložiště UFS 3.1 místo UFS 4.0. K takovým downgradům vzhledem k vyšším modelům opravdu nevidíme důvod.

Ještě lepší softwarová podpora

Samsung u svých vlajkových lodí (a vybraných modelů střední třídy) nabízí opravdu dlouhou softwarovou podporu, konkrétně čtyři upgrady Androidu a pět let bezpečnostních aktualizací. Proč by však již tak skvělá softwarová podpora nemohla být ještě lepší? Opravdu bychom se nezlobili za pět upgradů Androidu a šest let bezpečnostních aktualizací…

Dnes nejčtenější

.