Zavřít reklamu

Často se říká, že když Apple něco udělá, všichni ostatní jej dříve nebo později budou následovat. A většinou je to i pravda, viz např. zbavení se 3,5mm jacku nebo odstranění nabíječky z balení. A ano, Applu se přizpůsobuje i Samsung. Nyní cupertinský gigant přišel u iPhonu 14 Pro a Pro Max s inovací v oblasti výřezu s názvem Dynamic Island. Jde o náhradu tradičního širokého výřezu, který jsme byli zvyklí u iPhonů vídat od dob iPhonu X. Může se Dynamic Island stát novým trendem Applu, který budou androidoví výrobci smartphonů následovat?

Evoluce výřezů na smartphonech s Androidem

Od telefonů s tlustými rámečky, displeji s rozlišením WVGA a poměrem stran 16:9 a fyzickými navigačními tlačítky jsme ušli hodně dlouhou cestu. Jejich vývoj však nebyl tak přímočarý jako u iPhonů. Byl pomalejší a roli v něm sehrál i Samsung.

iPhone_androidovy_telefon_ilustr._obr._

iPhony se po designové stránce dlouho vyznačovaly tlustým horním a dolním rámečkem a tlačítkem Touch ID ve spodní části. Zásadní změnu přinesl v roce 2017 iPhone X, který měl celoobrazovkový, bezrámečkový displej s širokým výřezem, v němž byl uložen přední fotoaparát a senzory pro sofistikovaný systém odemykání tváře Face ID.

Ve světě Androidu odstartoval éru přechodu na bezrámečkové displeje v roce 2016 smartphone Xiaomi Mi Mix, výrazněji se však tento trend začal prosazovat až o rok později s příchodem telefonů Samsung Galaxy S8 a LG G6. První zmíněný měl zakřivený displej s poměrem stran 18,5:9, zatímco druhý plochý panel s poměrem stran 18:9, oba však disponovaly tenčími rámečky než ostatní androidové smartphony té doby. Poměr plochy displeje k tělu telefonu se stal „žhavou“ metrikou, přičemž ideálem byl v té době poměr 90 %.

Výřezy se u androidových telefonů začaly objevovat v roce 2018 a jejími zvěstovali byly společnosti Xiaomi a OnePlus. Zpočátku byly široké jako výřez u iPhonu (viz např. Xiaomi Mi 8, OnePlus 6 nebo Pocophone F1), takto však nevydržely dlouho. Androidoví výrobci si totiž uvědomili, že výřez u iPhonu byl široký jen proto, že si to vyžadoval zmíněný systém Face ID. Na Androidu se z toho či onoho důvodu odemykání telefonu pomocí obličeje nechytlo a všichni zůstali u čteček otisků prstů.

One_Plus_7_Pro
OnePlus 7 Pro

V důsledku toho výrobci tento design rychle opustili. Místo širokého výřezu přišel výřez ve tvaru kapky, jenž znatelně zmenšil plochu, kterou z displeje zabíral, a který měl dostatek místa pro přední fotoaparát. Některé značky chtěly z displeje výřezy odstranit úplně a vytvořily vyskakovací selfie kamerky, jako je ta, kterou má OnePlus 7 Pro. Na konci roku 2018 přišel tehdejší smartphonový gigant Huawei s kruhovým výřezem a tento design si ostatní výrobci, včetně Samsungu, rychle oblíbili a populární zůstává dodnes. Připomeňme, že korejský gigant jej poprvé použil u řady Galaxy S10, představené začátkem roku 2019.

Dynamic Island jako poslední inovace v oblasti výřezu

Apple se nyní výřezů konečně zbavil a přešel na androidový kruhový „průstřel“. Jako první tento design mají iPhone 14 Pro a Pro Max. Společnost však stále používá Face ID se všemi jeho senzory, takže s jednoduchým kruhovým výřezem by si nevystačila. Její designéři se tak rozhodli „jít do šířky“ a vytvořili výřez ve tvaru pilulky, který softwarovými kouzly dokáže měnit velikost. Umí se rozšířit do délky, aby zobrazil třeba toastové notifikace, když přijmete hovor nebo připojíte sluchátka, ale i do šířky, aby poskytl kontextuální výzvy při poslechu hudby nebo hovoru. Je to chytrý způsob, jak zamaskovat a využít nepohyblivý hardwarový prvek.

Možnosti využití tohoto výřezu jsou vskutku velmi široké, kromě výše zmíněných umí také zobrazit čas, stav baterie a nabíjení, nadcházející trasy z Map bez nutnosti otevírat samu aplikaci, indikátory soukromí při použití mikrofonu nebo fotoaparátu, potvrzení o uskutečnění platby pomocí služby Apple Pay a v neposlední řadě sledovat čas příjezdu vozu Lyft. Již nyní jej dokáže využít řada aplikací třetích stran a je nanejvýš pravděpodobné, že v budoucnu k nim přibudou mnohé další.

Dostane Android něco podobného?

Je také pravděpodobné, že s něčím jako Dynamic Island přijdou dříve či později některé smartphony s Androidem. Očekávat to lze od inovačně naladěných značek jako Xiaomi, Vivo nebo Oppo. Když už se zmiňujeme o Xiaomi, sotva týden po představení řady iPhone 14 se jistému vývojáři podařilo na jeden z telefonů čínského obra variaci na Dynamic Island naroubovat, takže oficiální implementace by pro androidové výrobce neměla být problém.

Jestli se pilulkový výřez ve světě Androidu chytne, ukáže až čas. Vzhledem k tomu, že mnozí androidoví výrobci dnes usilují o to, aby jejich telefony neměly vůbec žádný výřez (jdou cestou poddisplejového fotoaparátu), to každopádně nevidíme jako příliš pravděpodobné.

Telefony Samsung Galaxy koupíte například zde

Dnes nejčtenější

.