Zavřít reklamu

Samsung v únoru představil své nové vlajkové lodě Galaxy S23, nyní na scénu uvedl nové telefony střední třídy Galaxy A54 5G a Galaxy A34 5G. Příští „velkou věcí“ korejského obra, kterou by měl letos odhalit, jsou nové skládací smartphony, konkrétně Galaxy Z Fold5 a Galaxy Z Flip5.

I když je Galaxy Z Flip4 fantastické zařízení a prodejní hit, do dokonalosti má stále daleko a navíc mu přibývá celkem zdatná konkurence od společností jako Oppo, Motorola nebo Huawei. Zde je 5 věcí a vylepšení, které by příští Z Flip mohly posunout k dokonalosti.

Větší vnější displej

Vnější displej Galaxy Z Flipu4 je skvělý a umožňuje uživatelům přístup k řadě funkcí, aniž by museli telefon otevírat. Pomocí něj můžete například pořizovat selfie fotky, zobrazovat notifikace nebo ovládat hudbu. I když toho zvládne docela dost, je omezen svou malou velikostí.

Jeho velikost je pouze 1,9 palců a je tak menší než vnější obrazovky ohebných véček od Motoroly a Oppo. Loňský Motorola Razr 2022 je vybaven – stejně jako jeho předchůdce – 2,7palcovým panelem a nedávno představený Oppo Find N2 Flip dokonce 3,26palcovým displejem. Samsung si je podle všeho tohoto nedostatku vědom a vnější displej u Z Flipu5 poměrně dramaticky zvětší. Konkrétně se spekuluje o minimálně 3 palcích.

Samsung by kromě toho mohl zapracovat na softwaru. Uživatelé mohou s vnějším displejem aktuálního Z Flipu interagovat především pomocí různých widgetů, zatímco zmíněný Razr 2022 vám na něm umožňuje dělat téměř to samé, co na hlavní obrazovce.

Větší baterie

Jedním z objektivních nedostatků Z Flip4 je jeho relativně malá baterie. S kapacitou 3700 mAh rozhodně nemůže trhat rekordy ve výdrži. Ve skutečnosti je výdrž poměrně slušná (na jedno nabití telefon vydrží minimálně jeden den), a to díky energetické efektivitě čipsetu Snapdragon 8+ Gen 1. Nicméně nová ohebná véčka, jako již zmíněný Find N2 Flip, mají větší baterie, takže bychom uvítali, kdyby Z Flip5 tento trend následoval. Pokud u něj Samsung skutečně zvětší vnější displej, dávalo by smysl, že zvýší i kapacitu baterie.

Lepší fotoaparát

Dalším vylepšením, které bychom si u Z Flipu5 dovedli představit, je lepší fotosestava. Ta u Z Flipu4 není špatná, na špičku však nestačí. Konkrétně sestává z 12MPx hlavního fotoaparátu a 12MPx ultraširokoúhlého senzoru. Jeho hlavní fotoaparát je v podstatě stejný senzor, jaký najdeme u dva roky starých „vlajek“ Galaxy S21 a S21+. Kromě navýšení rozlišení hlavního fotoaparátu by Samsung mohl do fotosestavy příštího Z Flipu přidat teleobjektiv, který zatím žádné skládací véčko na trhu nemá a který by tak Z Flipu5 dal velkou konkurenční výhodu.

Méně viditelná (či ideálně žádná) rýha v ohybu displeje

Samsung měl roky na vylepšení skládacího displeje a pantu, aby zmenšil rýhu v ohebném displeji. Ta je však v modelech řady Z Flip oproti modelům řady Z Fold stále poměrně viditelná. Kromě toho telefony Z Flip nelze úplně zavřít, takže při složení zůstává část displeje odkrytá, což je u tohoto typu zařízení poněkud neintuitivní. Dobrou zprávou je, že podle úniků od spolehlivých zdrojů bude Z Flip5 disponovat novým designem kloubu, který by měl rýhu v ohebném displeji minimalizovat a díky kterému by mělo být možné jej plně zavřít.

Odolnost proti prachu

Naším posledním přáním je to, aby příští Z Flip dostal do vínku odolnost proti prachu. Jak možná víte, Galaxy Z Flip4 i Z Flip3 již disponují voděodolností, a to podle standardu IPX8. Lze předpokládat, že voděodolnost podle tohoto či vyššího standardu nebude v budoucnu omezena jen na ohebná véčka Samsungu, který by tak měl jít dál a Z Flip5 učinit prachuvzdorným. U stávajících modelů Z Flip to podle všeho nebylo možné kvůli konstrukci kloubu, avšak vzhledem k tomu, že příští Fold by měl mít kloub nový, je to něco docela dobře představitelného.

Ohebné telefony Samsungu koupíte například zde

Dnes nejčtenější

.