Zavřít reklamu

Jak z našich předchozích novinek jistě víte, Google vydal v polovině srpna na své Pixely ostrou verzi Androidu 13. Samsung již před více než měsícem spustil beta program nadstavby One UI 5.0, v rámci nějž doposud vydal (zatím jen na řadu Galaxy S22) dvě betaverze (třetí se bohužel odkládá). My jsme pro vás vybrali pět nejlepších funkcí, které z Androidu 13 vycházející nadstavba zatím přinesla.

Vylepšené widgety

V nadstavbě One UI 4.1 Samsung představil funkci s názvem Chytré widgety, která umožňuje vytvářet více widgetů v jednom. Ve One UI 5.0 je tento proces zjednodušený. Zatímco dříve jste museli chytrý widget umístit na domovskou obrazovku, abyste mohli začít vytvářet jejich „stoh“, v nové nadstavbě widgety přetahujete na sebe nebo dlouze stisknete umístěný widget, abyste je začali vršit. Widgety musejí být stejné velikosti, abyste je na sebe mohli skládat, před jejich kombinováním je však možné velikost jednotlivých widgetů změnit.

vrseni_widgetu_One_UI_5

Více přizpůsobitelných barev

Samsung v nadstavbě One UI 4.1 kromě Chytrých widgetů představil také dynamické motivy ve stylu designového jazyka Googlu Material You. V One UI 5.0 je k dispozici ještě více stylů. One UI 4.1 vám umožňuje vybrat si ze tří dynamických motivů vycházejících z vaší tapety nebo jednoho základního motivu, který ladí barvy uživatelského rozhraní do modra. One UI 5.0 nabízí motivů více, konkrétně 11 dynamických a 12 statických v různých barvách, včetně čtyř dvoubarevných možností.

Vylepšené notifikace

Notifikační lišta v One UI 5.0 má nový vzhled s většími a výraznějšími ikonami aplikací. Je to možná jen drobná vizuální úprava, ale měla by vám pomoci na první pohled lépe poznat, které aplikace poslaly kterou notifikaci. Přepracováno bylo také nastavení notifikací, aby bylo snazší blokovat oznámení z aplikací, které mohou vydávat příliš mnoho hluku.

Nová experimentální gesta pro multitasking

Samsung do své nové nadstavby přidal několik nových gest pro multitasking. Prvním je přejetí dvěma prsty nahoru ze spodní části domovské obrazovky, jež slouží jako zkratka k otevření druhé aplikace v zobrazení rozdělené obrazovky, a druhým swajpnutí z jednoho či druhého horního rohu obrazovky pro umístění vaší aktuální aplikace do plovoucího okna. Tato gesta lze aktivovat v Nastavení→Rozšířené funkce→Labs.

Přizpůsobení pozadí u hovoru

One UI již umožňuje změnit si obrázek na pozadí, který se zobrazí, když přijmete hovor. V One UI 5.0 si však můžete nastavit určitá pozadí pro každý jednotlivý kontakt, takže na první pohled budete vědět, kdo vám volá. Lze si je nastavit v rámci možnosti Zobrazit více při úpravě kontaktu.

pozadi_obrazovka_volani_One_UI

Za zmínku stojí také některé menší změny, které One UI 5.0 přinese. Mezi ně patří například lepší možnosti organizace v aplikaci Reminder, vylepšené vyhledávání v aplikaci Moje soubory, upravitelná interpunkce u klávesnice Samsungu, nové vyhledávací tlačítko v hlavním panelu režimu DeX, upravitelný vodoznak nebo pomocná ikona v „profi“ režimu aplikace Fotoaparátu ukazující různé tipy. Ostrá verze nadstavby měla podle neoficiálních zpráv vyjít za měsíc, se zdržením třetí bety se však tento termín může posunout.

Dnes nejčtenější

.