Zavřít reklamu

Google po měsících očekávání (avšak o dost dříve, než se předpokládalo) vydal Android 13. Jako první jej dostaly modely řady Pixel 6, zařízení Samsungu by jej měly obdržet v září nebo říjnu (u nich bude „obalen“ nadstavbou One UI 5.0). Nový Android přichází s řadou užitečných funkcí a my jsme z nich vybrali osm, které považujeme za nejlepší.

Ikony Material You třetích stran

I když designový jazyk Material You, který debutoval v Androidu 12, umožňuje sjednotit aplikace pod jednu barevnou paletu, motiv ikon aplikací byl omezen pouze na „appky“ Googlu. Android 13 rozšiřuje dynamické motivy ikon do každé aplikace, takže vaše domovská obrazovka už nebude nepěknou změtí motivů. Nicméně za povolení dynamických motivů aplikací je zodpovědný vývojář, takže nečekejte okamžitou změnu.

Rozšíření barevné palety Material You

Kromě rozšíření tematických ikon přináší Android 13 i rozšíření barevných schémat stylu Material You. Konkrétně je nyní při výběru barvy tapety k dispozici 16 možností. Stačí jen přejít do menu Tapety a styl (Wallpaper & style).

Vylepšení schránky

Android 13 přináší významné vylepšení kopírování textu a obrázků. Když nyní kopírujete text nebo obrázek, v levém spodním rohu se objeví malé vyskakovací okno, které vám umožní provést úpravy textu či obrázku ještě před jejich sdílením. Velmi užitečné.

Notifikace v režimu opt-in

Asi nikdo z nás nemá rád zbytečné notifikace. Uvědomil si to i Google a do Androidu 13 implementoval „vyžádaný“ režim notifikací. Doposud používal opt-out systém, kdy bylo nutné ručně se „hrabat“ v nastavení notifikací, abyste vypnuli oznámení určité aplikace. Nyní, když aplikaci spustíte poprvé, zobrazí se vyskakovací okno s dotazem, jestli chcete oznámení povolit či zakázat. Bohužel není možné povolit či zakázat jednotlivé kanály notifikací. Oproti dřívějšku však stále jde o výrazné vylepšení.

Podpora více uživatelů

Android 13 přináší celou řadu funkcí, jež pomáhají spravovat profily více uživatelů na androidových zařízeních. I když nejde o velkou změnu, každá z těchto funkcí výrazně vylepšuje zkušenost pro ty, kteří svá zařízení sdílejí.

Sedmidenní panel soukromí

Android 12 přišel s panelem soukromí (privacy dashboard), který umožňuje vidět, k čemu za 24 hodin přistupovaly vaše aplikace. Android 13 tuto funkci vylepšuje tak, že tyto údaje zobrazuje po dobu sedmi dní. Kromě toho ukazuje více informací o tom, jak byla použita vaše osobní data. Není to úplně nejzajímavější funkce, výrazně však vylepšuje ochranu soukromí.

Nastavení jazyka u jednotlivých aplikací

Android 13 přináší velkou novinku pro ty, kteří hovoří více jazyky. Tito uživatelé si nyní mohou u jednotlivých aplikací nastavit preferovaný jazyk. Některé aplikace vyvinuté v jiném jazyce než angličtina nemají zrovna dobré překlady, takže uživatelé znalí těchto jazyků si je budou moci zobrazit v jejich rodném jazyce, zatímco zbytek telefonu zůstane v angličtině.

Vylepšený přehrávač médií

Vylepšení se v Androidu 13 dočkal také přehrávač médií. Nejenže dostal nový kabátek, který vypadá opravdu skvěle, přibyly v něm ale i nová tlačítka pro náhodné přehrávání a opakování skladeb. Kromě toho přebírá své barvy z grafiky alb.

Dnes nejčtenější

.