Zavřít reklamu

To, že je Galaxy S22 nejmenší z řady, rozhodně nijak nesráží jeho kvality. Mnozí si jej naopak oblíbí spíše právě pro jeho snazší používání. Oproti modelu Ultra je zde samozřejmě rozdílů hodně, modelu Plus se ale dokáže vyrovnat plnohodnotně. Vždyť se také jedná o přímou konkurenci iPhonů 13 a 13 Pro. 

Pokud se totiž modely Galaxy S22+ a Galaxy S22 Ultra mohou do velikosti porovnávat pouze s iPhonem 13 Pro Max, má být 6,1“ Galaxy S22 konkurencí právě hned dvěma zmíněným iPhonům. Oproti tomu bez přídomku Pro nabízí teleobjektiv navíc, oba pak strčí do kapsy třeba maximálním jasem svého displeje. Máte-li v oblibě spíše menší telefony, musí být Galaxy S22 vaším jasným favoritem.

Sklo a úžasná zelená 

Když Ultra kombinuje světy Galaxy S a Galaxy Note, když S22+ má se svým 6,6“ displejem reprezentovat spíše ty větší telefony, je Galaxy S22 jednoznačně nejpoužitelnějším zařízením řady. I pokud vám pod rukama prošly už větší telefony, budete z něho nadšení. Už při prvním seznámením se z něho máte pocit, že je to skutečně skvěle kompaktní zařízení našlapané technologiemi. A když vidíte tu zelenou na vlastní oči, je vám jasné, že jinou barvu prostě nechcete.

Nic tedy proti bílé, černé a růžově zlaté, ale zelená poslední dobou hodně frčí, a tato se Samsungu zatraceně povedla, Navíc na každém světle vypadá mírně jinak a telefonu to tak dodává nevšední vzhled. Jeho velikost je pak prostě ideální nejen do kapsy, ale i ruky. Jeho přesné rozměry jsou 146 x 70,6 x 7,6 mm a jeho váha činí 168 g. Je tak také menší a lehčí než oba zmíněné iPhony, i když má stejně velký displej.

I zde je přítomen odolný rám Armor Aluminum, ostatně jako v celé řadě Galaxy S22. Přední i zadní sklo je pak Gorilla Glass Victus+, tedy aktuální špička na poli Android zařízení. Když si třeba vezmete do ruky Galaxy S21 FE 5G, jasně vidíte, že odlehčování je sice fajn, ale plast je pořád jen plast. Proužky odstínění antén nijak neruší, sestava fotoaparátů je samozřejmě pořád značně vystouplá, což vadí, ale nic s tím neuděláme (pokud ten slušivý design nezabalíte do krytu).

Když se ale na sestavu podíváte ze zadní strany telefonu, má pravý horní a levý dolní roh ostrou hranu. Designově je to sice líbivé, praktické to ale příliš není. Nejen že je tento roh skutečně ostrý, ale protože není s rámečkem z jednoho kusu, sem tam se vám zde zachytí nějaké ty nečistoty. Na rámečku ale kupodivu nejsou nijak výrazně vidět otisky prstů. Rozložení ovládacích prvků je pak stejné jako v předchozí řadě i většího modelu. Tlačítka tedy najdete vpravo, šuplík na SIM vlevo dole, uprostřed pak USB-C konektor a vedle reproduktor a mikrofon.

Displej radost pohledět 

Pokud jste četli recenzi modelu Galaxy S22+, můžeme zde popsat jen rozdíly ve velikosti a jinak dát vlastně kopírovat a vložit. Tedy až na jeden zásadní fakt. Dynamic Super AMOLED 2X displej je parádní, stejně jako jeho adaptivní až 120Hz obnovovací frekvence. Zmíněná 6,1“ úhlopříčka má rozlišení 2340 x 1080 pixelů a hustotu 425 ppi (Galaxy S22+ má 393 ppi, protože má stejné rozlišení). Nechybí technologie Always On, ultrazvuková čtečka otisků prstů, Vision Booster, Eye Comfort Shield, 240Hz Touch Sampling Rate nebo HDR10+.

Co ale chybí, je špičkový jas 1750 nitů, kterým disponují jen vyšší modely řady. Zde tedy dosáhnete „jen“ na 1300 nitů. Vadí to ale? To se dá posoudit vlastně až v létě, nyní ještě nemělo slunce takovou sílu, aby nás nějak omezovalo. Maximálního jasu stejně dosáhnete jen ručním nastavení a je pravděpodobné, že drtivá většina uživatelů stejně pojede výhradně na automatiku. 

Zvyklý ze všech těch velkých zařízeních jsem si myslel, že používat cokoli menšího nebudu prostě chtít. Chyba lávky. Samsung mě přesvědčil už u Galaxy S21 FE 5G, že to skutečně jde, i když ten má ještě 6,4“ displej. Ono to jde ale i s úhlopříčkou 6,1 palců. A mám-li být upřímný, bylo to poměrně osvěžující netahat ta těžká zařízení, u kterých si člověk vykloubí palec, aby obsáhl všechny prvky na displeji, které potřebuje. Opravdu jsem byl zastáncem toho, že nechci nic menšího než vždy to největší. Teď jsem ale nahlodaný, jestli skutečně musí být můj příští telefon Max, Ultra, Mega, Giga nebo cokoli s podobným přídomkem.

Fotografické kvarteto 

Specifikace hlavního trojitého fotoaparátu je naprosto totožná z tou u modelu Plus. Jak tedy fotí najdete nejen v jeho recenzi, ale také v samostatných článcích, které jsme vám přinesli i s ohledem na porovnání s modelem Galaxy S21 FE. Specifikace jsou následující: 

  • Širokoúhlý: 50 MPx, f/1,8, 23 mm, Dual Pixel PDAF a OIS   
  • Ultraširokoúhlý: 12 MPx, 13 mm, 120 stupňů, f/2,2   
  • Teleobjektiv: 10 MPx, f/2,4, 70 mm, PDAF, OIS, 3× optické přiblížení  
  • Přední kamera: 10 MPx, f/2,2, 26 mm, Dual Pixel PDAF 

50MPx fotoaparát samozřejmě používá pixel binning (slučuje 4 pixely do jednoho), což zařízení využívá zejména ve zhoršených světelných podmínkách. Noční režim umí i ultraširokoúhlý fotoaparát, s teleobjektivem nemá smysl v noci fotit, i když i on noční režim umí. Přisvícení LED je skvělé a hodí se i na detailní snímky v naprosté tmě. Je jen důležité dát si pozor na to, jak moc blízko objektu jste.

Velikost primárního snímače je 1/1,56 palců, clona f/1,8, a protože nechybí ani OIS, můžete si být jisti kvalitními výsledky. Větší snímač totiž zachytí více světla, a to chcete. Zde je ostatně ten největší, jaký kdy společnost použila (vyjma řady Ultra). Bude vás bavit fotit i snímky s malou hloubkou ostrosti, Portréty jsou také velice líbivé a u domácích mazlíčku patřičně zdokonalené, aby se neslévaly jejich chlupy.

Ultraširokoúhlý objektiv nepřekvapí, je ostatně shodný s tím loňským u řady Galaxy S21. Platí to vlastně i u teleobjektivu. Celkový rozsah optického oddálení/přiblížení tak máte od 0,6 po 3x. Pak je zde ještě samozřejmě nepoužitelné 30x digitální přiblížení. Pokud máte větší ambice, režim Pro je dostupný pro všechny zadní objektivy. Galaxy S22 umí 8K při 24 snímcích za sekundu, 4K může mít už ale 60 fps, Full HD 30 nebo 60 fps. Stále je pak přítomno HD zpomalené video až při 960 fps. Stabilizace zde funguje skutečně příkladně.

Přední kamera v průstřelu je jen 10MPx, její clona také není nijak oslnivá. Fotky ale pořizuje asi takové, jaké by člověk čekal. Pokud si nicméně pořizujete telefon kvůli selfíčkám, asi půjdete spíše do Ultry, a to už kvůli spoušti v S Penu nebo jeho možností editace fotek. Veškeré ukázkové fotografie v článku jsou pro potřeby webu zmenšeny. Pokud si je chcete prohlédnout v plné velikosti a bez komprimace, můžete tak udělat zde.

Výkon a výdrž 

Co říci o něčem, o čem už bylo řečeno vše? 4nm Exynos 2200 není špatný, GOS si už můžete sami určit. Buďme rádi, že se Samsung snaží a že nám přináší vlastní čipy ve vlastních zařízeních. Osobně to rozhodně kvituji. K výkonu skutečně není co víc dodat, vše už se psalo v recenzích na Plusko a Ultru. Stejný čip, stejné možnosti, benchmark Geekbench níže.

Zajímavější je to s baterií. Ta je samozřejmě limitována velikostí zařízení, takže je logické, že bude menší než u druhých bratří řady. Jenže protože má zařízení menší displej, zase méně žere. Den tedy dáte v pohodě, vlastně se dá říci, že nezáleží, jaký model řady máte, všechny vydrží plus minus stejně. Zde tedy najdete 3700mAh baterii, kterou však nemůžete nabíjet stejně rychle, jako je tomu u vyšších dvou telefonů. 

Galaxy S22 podporuje totiž jen 25W drátové a 15W bezdrátové nabíjení. Ve finále to ale vlastně nemá čemu vadit, protože 45W nabíjení nemá na výslednou rychlost zas takový vliv. Navíc menší baterie se nabíjí skutečně rychle. Za půl hodiny máte 45 %, plného nabití dosáhnete za hodinu a čtvrt. Potvrdily nám to i opakovaná nabíjení. To tedy za pomoci 60W adaptéru.

Volba z rozumu 

Vyjmenovávat další a další funkce asi nemá příliš smysl, protože bychom opět jen kopírovali recenzi Galaxy S22+. Pokud chcete, můžete si ji ostatně přečíst. Model Galaxy S22 nabízí jen málo omezení oproti většímu modelu. Pokud dáváte přednost menším displejům, máte o to snazší rozhodování. Pokud chcete ještě více plusů pro menší model, stačí se podívat na cenu. 

Galaxy S22 totiž ve 128GB verzi seženete za 21 990 Kč, ve 256GB verzi za 22 990 Kč. Model Plus ale už vyjde na 26 990 respektive 27 990 Kč. Jen za větší a jasnější displej a větší baterii s „rychlejším“ nabíjením je to možná příliš. Ultra pak startuje na 31 990 Kč, a je tak vlastně ještě o třetinu dražší, takže to jsme zcela jinde.

Galaxy S22 vypadá jako volba z rozumu, ale volba moudrá, praktická a nesmírně sympatická. Jen má skutečně velkou konkurenci nejen v iPhonech, ale i ve vlastní stáji v podobě modelu Galaxy S21 FE. Ale jak už jsme vám přinesli různá srovnání, těch omezení staršího modelu je přece jen možná až příliš, než si připlatit nějaké tři tisíce a vzít aktuální vlajku. Jsme nicméně rádi, že je rozhodnutí na vás.

Samsung Galaxy S22 koupíte například zde

Dnes nejčtenější

.