Zavřít reklamu

Je Galaxy Tab S8 novým standardem pro Android tablety? Jistě by být mohl, protože oproti většímu modelu na výbavě příliš netratí, a co si budeme nalhávat, Ultra je nejen skutečně velká ale i drahá. Nejmenší z řady Galaxy Tab S8 tak má potenciál nadchnout každého, kdo jej vezme do ruky. Možná s výjimkou jablíčkářů. 

Věčnému boji mezi Applem a Android zařízeními se zde ale věnovat nechceme. Je však neoddiskutovatelným faktem, že kdyby Samsung chtěl, mohl s Galaxy Tab S8 dosáhnout větší konkurenceschopnosti. Je to samozřejmě o ceně. I když má jeho novinka větší interní paměť a S Pen v balení, má přece jen výše posazenou cenu než iPad Air (16 490 Kč), proti kterému může teoreticky přímo stát. Srovnání ale snese i s 11“ iPadem Pro (22 990 Kč).

Samsung Galaxy Tab S8 je přímým nástupcem modelu Galaxy Tab S7 z roku 2020, který už tehdy byl jedním z nejlepších Android tabletů. To ale bylo před dvěma lety, a po loňské pauze se Samsung skutečně vytáhl. I když celé portfolio mírně zastiňuje model Ultra a ostatně i iPady Pro, které přinesly čip M1 a v případě většího modelu také miniLED. Je ale pravdou, že s ním se 11“ Tab S8 úplně poměřovat nechce.

Porovnání s modelem Plus 

Pokud vedle sebe položíte Galaxy Tab S8 a většího bratra s přídomkem Plus, liší se v několika málo drobnostech. Samozřejmě vyjma větší úhlopříčky displeje a tím i větších rozměrů a vyšší váhy jde o velikost baterie, a především o technologii displeje. Pokud právě pomineme velikost jako takovou, může toto hrát hlavní roli v rozhodování, po jakém modelu sáhnout. Specifikace jsou následující: 

  • Galaxy Tab S8: 11“ (28 cm), rozlišení 2560 x 1600 (WQXGA), 276 ppi, LTPS TFT, až 120 Hz 
  • Galaxy Tab S8+: 12,4“ (31,5 cm), 2800 x 1752 (WQXGA+), 266 ppi, Super AMOLED, až 120 Hz 

Právě technologie displeje pak s sebou nese ještě jedno omezení, kdy základní model nabízí skener otisků prstů v postranním tlačítku. Model Plus už nabízí čtečku otisků prstů na displeji, stejně jako model Ultra.

Design je hra na jistotu 

Pokud se totiž Samsung odvážil jistých experimentů s verzí Ultra, u 11“ modelu se držel při zemi a je to rozhodně dobře protože ne každý potřebuje velké a těžké zařízení. To má tak rozměry 165,3 x 253,8 x 6,3 mm s váhou jen 3 gramy nad půl kila (507 g v případě 5G verze). Právě velikost a váha může být jeho benefitem, kdy se pořád jedná o kompaktní a lehký tablet. Větší model váží 567 a největší 726 g. Materiál je hliník a společnost jej nazývá Armor Aluminum. Jedná se o stejné označení jako u řady Galaxy S22.

Ať už si tedy čtete web nebo knihy, či máte dlouhé herní seance, máte zde ideálně vyvážené pohodlí vzhledem k velikosti zařízení. Horší je to v případě používání tabletu na rovné ploše, tedy pokud jej položíte na stůl a ovládáte jej pomocí S Penu, k čemu to v této poloze ostatně přímo svádí. Výstup fotoaparátů prostě způsobuje nepříjemné klepání a někdy i nepřesnosti v ovládání. Je to velká škoda a nesmyslný trend, který je přítomný i u iPadů a osobně nechápu, proč se musí hnát optika tabletů za kvalitou, když je zde stejně jen do počtu. Od focení máme přece smartphony. Klidně bych tedy ubral na kvalitě, jen aby byla čočka v jedné rovině s tělem zařízení. Je to ale asi jen zbožné přání, které nikdo nevyslyší. 

Vedle duálního fotoaparátu se samozřejmě nachází magnetický pruh k uchycení S Penu, který najdete už balení tabletu. Právě na tomto místě dochází i k jeho nabíjení. Podél spodního okraje je USB-C port pro nabíjení nebo připojení příslušenství, a to včetně různých displejů, protože podporuje výstup DisplayPort. Na levém okraji najdete port pro připojení klávesnice Samsungu (Book Cover Keyboard).

Podél pravého okraje najdete zapínací tlačítko (ve kterém je umístěna také čtečka otisků prstů), kolébkový ovladač hlasitosti a slot pro microSD kartu. Zde však jedna výtka. Zapínací tlačítko je hodně zapuštěné, a i když se mačká velice snadno, je zbytečně zapuštěné a je nutné si zvyknout na jeho polohu, abyste jej nemuseli hledat. Z počátku se často stává, že jednoduše mačkáte tlačítko hlasitosti a sledujete, jak se vlastně nic neděje. Konektor pro sluchátka chybí. V tuzemsku jsou dostupné dvě barevné varianty, a to Graphite a Silver.

Displej s vysokým jasem a bez HDR 

Stejně jako tomu bylo u jeho předchůdce má tedy Galaxy Tab S8 11“ WQXGA LED displej s obnovovací frekvencí 120 Hz. A stejně jako u jeho předchůdce vypadá obrazovka jasně a příkladně barevně, s příjemným plynulým posouváním díky adaptivní obnovovací frekvenci. Ta se upravuje dynamicky až na maximum 120 Hz, místo aby zůstala na 60 Hz. Můžete ji také ale uzamknout, pokud chcete, právě na 60 Hz v nastavení displeje tabletu. Dosáhnete tím nižší spotřeby energie baterie.

Jas dosáhne na hranici 500 nitů, což je na poměry tabletů skvělé číslo. iPadu Pro, který dosáhne až na 600 nitů, se ale nevyrovná. I když není tablet primárně k venkovnímu používání, pravděpodobně tam s ním nebudete mít žádný velký problém. Samozřejmě záleží na sledovaném obsahu a podmínkách. Režim displeje můžete nastavit na Živý nebo Přirozený, kdy ten první samozřejmě podává jasnější a líbivější barvy. Podpora HDR ale chybí.

Co chtít od výkonu více? 

Čip Snapdragon 8 Gen 1 od Qualcommu poskytuje tabletu dostatek výkonu pro většinu úkolů, které si pro něho přichystáte a 8 GB RAM tomu také značně napomáhá. Běh aplikací a her i přepínání se mezi nimi a navigace v systému jsou svižné a citlivé. Kdybyste však narazili na jisté limity (a to spíše v budoucnu), je zde funkce RAM Plus, ve které si můžete určit, kolik interní paměti využijete jako virtuální paměť pro zvýšení výkonu zařízení. Standardně jsou nastaveny 4 GB, jít ale můžete až na 8 GB, čímž získáte celkem 16 GB.

Ať tedy máte otevřeno více jak 20 karet v Chromu, streamujete hudbu, sledujete video na YouTube v 1080p, vše běží zcela příkladně. Ostatně ještě aby ne. Ano, je zde pak ještě GOS, ale o tom toho bylo napsáno už dost a pokud nevíte, o co jde, tak to možná ani nezjišťujte.

I když nabízí Galaxy Tab S8 nejmenší baterii z celého tria novinek Samsungu, a to 8000 mAh, nemusíte se obávat, že byste ji za jeden den práce vybili. Tedy pokud uvažujeme o náročném ale ne non-stop používání zařízení. I když je fakt, že při rozumně nastaveném jasu vydržíte při brouzdání na webu přes Wi-Fi klidně po celou dvanáctihodinovou šichtu, a ještě vám něco zbyde na cestu domů. Přítomno je až 45W drátové nabíjení, ale ani zde, tedy podobně jako u řady Galaxy S22, to není žádný zázrak. Při použití 60W adaptéru jsme se dostali na 40 % za hodinu a 8 minut, plně nabito bylo za dlouhých 163 minut.

Baterie

Trio fotoaparátů, čtveřice reproduktorů

Vzadu najdete dva, vpředu je jeden. Duální fotoaparát poskytne 13 MPx s AF, ultraširokoúhlý je jen 6MPx. Nechybí ani přisvětlení LED. Přední fotoaparát je 12MPx ultraširokoúhlý a je ideální pro video hovory, protože umí Auto Framing, tedy obdobu Center Stage Applu. Drží vás tak v záběru, i když se pohybujete. Celé trio pak umí nahrávat video v rozlišení až 4k a 60 snímcích za sekundu. Hlavní fotoaparát se poměrně snaží a na tablet podává dobré výsledky bez zbytečných chyb. U ultraširokoúhlého se hodně ztrácení detaily a jeho přítomnost je mi zde trošku záhadou. Ukázkové fotografie jsou pro potřeby webu komprimovány. Plnou jejich velikost si můžete prohlédnout zde.

Čtyři reproduktory, za kterými stojí společnost AKG, čímž se také chlubí na zádech zařízení, jsou překvapivě hlasité a podporují Dolby Atmos. Abyste si této možnosti ale vychutnali naplno, musíte ji nejdříve zapnout v Nastavení -> Zvuky a vibrace -> Kvalita zvuku a efekty, kde je na výběr nabídka nejen Dolby Atmos, ale i Dolby Atmos pro hry. Basům sice chybí na průraznosti, ale zvuk je pěkně čistý.

S Pen a Book Cover Keyboard 

Oproti Applu hraje do karet Samsungu to, že už v balení najdete S Pen. Nemusíte tedy hledat, s jakým zařízením je jaký S Pen kompatibilní, můžete jej také hned začít používat, ale stejně tak jej můžete zcela ignorovat. Jen pro srovnání Apple Pencil 2. generace stojí 3 490 Kč. Je ideálně dlouhý, je ideálně tlustý, a jeho tlačítko je příliš zapuštěné, takže i v tomto případě budete hledat, kde se nachází, pokud jej budete chtít používat.

Latence je příkladná a prakticky nepostřehnete, že je nějaká vlastně přítomna. Ovládání tabletu s ním prostě baví, stejně jako kreslení a psaní poznámek. Vše je hladké a přesné. Má to samozřejmě spojitost i s obnovovací frekvencí displeje, protože čím častěji se ten obnoví, tím častěji reaguje na váš vstup. Samozřejmě platí, že nabíjení S Penu na zádech zařízení není příliš praktické a Apple má toto vyřešeno o poznání lépe (Apple Pencil se magneticky přichytí na bok iPadu).

Samsung by to mohl řešit jako u řady Galaxy Note nebo S22 Ultra, kdy by byl S Pen schován v zařízení, ale to by pro něho musel najít místo, a i jej zmenšit, což je pak otázkou, jak pohodlné by jeho používání nakonec bylo. Magnet je ale poměrně silný a příliš nehrozí, že byste S Pen ztratili. Horší je to při položení na stůl displejem nahoru. Je to prostě nevzhledné, to je ale jediné. Používání pak ničím nepřekvapí majitele Tab S7 ani Galaxy S22 Ultra.

Máte-li ale Book Cover Keyboard, můžete si při přenášení tabletu stylus schovat do jeho hřbetu, kde je pro něho vyhrazené místo. Nebude se zde sice nabíjet, ale zase se vám od tabletu neodpojí, ať už jej nosíte v batohu, brašně, nebo kdekoli jinde. Klávesnice samozřejmě chrání i celý tablet, ke kterému se přichytí také magneticky. Klávesnice byla k dispozici zdarma k tabletu v rámci jeho předobjednávek, jinak stojí 3 690 Kč a je shodná s tou pro Galaxy Tab S7. Znamená to, že zde nenajdete ani českou diakritiku a řazení je QWERTY, nikoli QWERTZ. I z toho důvodu nepíši tuto recenzi přímo na ní, protože je to zbytečně omezující. Protože pak nabízí jen jednu polohu, je sice fajn ji mít, když ji dostanete zdarma, určitě bych za ní ale neutrácel – pokud pro ni nemáte jasné využití. Váha klávesnice je poměrně vysokých 274 g.

Podtrženo a sečteno 

Zařízení používá Android 12 s One UI 4.1 a má zajištěno 4 roky aktualizací systému a 5 let aktualizací zabezpečení. Vyjma klasického rozhraní můžete samozřejmě používat i DeX, který aktivujete přímo z panelu rychlého spuštění. Automaticky se na něho můžete přepnout i po připojení klávesnice. Nemusí ale vyhovovat zcela všem. 

Samsung Galaxy Tab S8 je vynikající tablet. Je rychlý, dlouho vydrží, je krásný na pohled, i když neskutečně chytá otisky prstů a pohodlně se drží. Fotoaparáty jsou akorát tak dobré na to, aby byly výsledné fotografie v pohodě publikovatelné a videohovory vypadaly zábavně. Přibalené pero S Pen je pak příjemný doplněk, který dobře funguje, pokud se ho naučíte používat. S režimem DeX je navíc zařízení schůdnější náhradou notebooku než téměř jakýkoli iPad. To vše získáte za cenu 19 490 Kč v případě Wi-Fi verze nebo za 22 990 Kč, pokud požadujete připojení 5G. 

Galaxy Tab S8 koupíte například zde 

Dnes nejčtenější

.