Zavřít reklamu

Chytré hodinky od Samsungu patří právem mezi nejlepší doplňky k Android zařízení. Na trhu je k dispozici i plno jiných výrobců a systému. Ať už se jedná o Garmin, Fitbit, Huawei anebo hodinky se systémem Google WearOS. Společnost Google je však v posledních letech značně kritizována za tento systém. Jak je na tom WearOS jsme se rozhodli přesvědčit sami a nyní vám tak přinášíme recenzi chytrých hodinek Fossil Gen 5 Carlyle.

Fossil Gen 5 Carlyle jsou vlajkovým modelem společnosti, což poznáme i na ceně, která se pohybuje od částky 6 599 Kč do 7 490 Kč. První dobrou zprávou je to, že se dají z oficiální distribuce zakoupit v České republice. To ještě pár let zpět nebylo vůbec obvyklé a WearOS hodinky se českému trhu vyhýbaly. K dispozici jsou tři verze hodinek, které se liší barevným provedením a dodaným řemínkem. My jsme testovali verzi s koženým řemínkem, dále se dají hodinky pořídit s řemínkem ze silikonu nebo nerezové oceli. Pokud však máte zájem, tak si můžete řemínek vyměnit za libovolný ve velikostí 22 mm.

Samotné tělo hodinek je vyrobeno z nerezové oceli a průměr činí 44 mm. Zpracování produktu je na velmi vysoké úrovni, což byla jedna z prvních kladných věcí, které jsme si při testování všimli. Oproti předchozím generacím šla kvalita výrazně nahoru a hodinky se bez problémů můžou rovnat jiným prémiovým hodinkám v podobné cenové kategorii jako je třeba Samsung Galaxy Watch Active 2 anebo Garmin Venu. Podepsalo se to však i na váze hodinek, váží totiž 99 gramů.

V balení se nenachází žádné velké překvapení. Kromě samotných hodinek, je to také klasická magnetická nabíječka v bílé barvě, která má na konci USB-konektor. Adaptér do sítě se v balení nenachází. Pro nabíjení se však dá využít i třeba počítač. Poslední věcí, kterou nalezneme v balení, je dokumentace v podobě manuálů.

Design a displej chytrých hodinek Fossil

S velikostí těla 44 mm se Fossil Gen 5 Carlyle řadí k těm větším chytrým hodinkám na trhu. Velikost displeje je 1,28 palců a jedná se o AMOLED panel s vysokým rozlišením 416 x 416 pixelů. Výsledná jemnost displeje je 328 ppi, což je absolutně dostatečná hodnota. Ani jednou během testování jsme neměli problém s tím, že bychom viděli jednotlivé pixely. S maximálním jasem to již bylo trochu horší. Ve velké většině situací je jas hodinek dostatečný a obsah na hodinkách je bez problémů čitelný. Při slunečném počasí už se však čitelnost zhoršuje a například Galaxy Watch Active 2 je na tom lépe.

Fossil Gen 5 Carlyle
Zdroj: redakce Samsung Magazine

Z pohledu designu vyčnívá hlavně pravá strana hodinek, na které se nachází tři ovládací tlačítka. Jedno je programovatelné a můžete si na něj nastavit aplikaci podle sebe. Prostřední tlačítko je zároveň otočná korunka, která ulehčuje pohyb po systému. Mohlo by se jednat o dobrou alternativu k otočné lunetě u Samsung hodinek, bohužel citlivost rotační korunky je příliš vysoká. Prvních pár dní testování jsme se zkusili přizpůsobit, ale nepřesností při ovládání bylo příliš mnoho. Poté už jsme se tak soustředili hlavně na ovládání dotykem, které funguje velice dobře.

chytre hodinky Fossil Gen 5 Carlyle
Zdroj: redakce Samsung Magazine

Na zadní straně se nachází dva nabíjecí piny a také klasický senzor srdečního tepu. Na měření EKG anebo krevního tlaku se v těchto hodinkách nedostalo. Pokud však chce Fossil držet krok s konkurencí, tak už bude muset v příštích generacích myslet i na tyto dvě funkce, které vyžadují znatelný upgrade senzoru. Zajímavé je to, že Fossil dodal k srdečnímu senzoru aplikaci třetí strany s názvem Cardiograph. Ta má k dispozici i mobilní aplikaci, ve které můžete sledovat kompletní zdravotní údaje, včetně spánku, počtu ušlých kroků apod. V základní verzi funguje aplikace dobře, zamrzí však, že rada funkcí je ukryta za prémiovým předplatným, které stojí 15 dolarů měsíčně. Naštěstí se Fossil nerozhodl uživatele nutit do používání této aplikace. Srdeční tep můžete bez problémů sledovat i přes Google Fit.

Výkon a výdrž baterie hodinek Fossil Gen 5

Hlavní senzor by sice mohl být lepší, Fossil to však nahrazuje zbylými parametry. Vybavenější WearOS hodinky se na trhu hledají hodně špatně. Výkon má na starost Snapdragon Wear 3100, tedy ten nejnovější čipset od Qualcommu. Výkonu má opravdu dostatek a během testování jsme se nesetkali s žádným zásekem nebo zpomalením. Hlavní problém tohoto čipsetu je však ve vysoké energetické náročnosti. Pokud byste chtěli využívat hodinky plnohodnotně, tak vám vydrží pouze jeden den a večer byste je museli nabíjet. V tom případě se připravíte i o měření spánku.

Fossil naštěstí myslel na vyšší výdrž a nabízí hned čtyři různé režimy. Pokud chcete šetřit baterii extrémně, tak si můžete zapnout i režim, se kterým se smartwatch promění v klasické hodinky a budou zobrazovat pouze čas. Omezený režim, jak už název napovídá, omezí některé funkce a tím se zvýší výdrž hodinek na cca dva dny. Nad výdrží můžete mít i vlastní kontrolu a v nastavení si můžete aktivovat vlastní režim, ve kterém si nastavíte jednotlivé položky podle sebe. Vlastní režim jsme využívali i během testování, dokázali jsme se s minimálním omezením funkcí dostat na výdrž baterie 1,5 dně. Pořád to není zrovna ideální, ale oproti starším WearOS hodinkám je vidět zlepšení.

Co se týče další výbavy, tak hodinkám nechybí Bluetooth, Wi-Fi, NFC (platby přes Google Pay fungují, pozn. redakce), GPS anebo voděodolnost 3 ATM. Velmi dobrý výkon zajišťuje i 1GB RAM paměť. Do hodinek si můžete stáhnout i vlastní hudbu, k tomu slouží 8GB úložiště. Jediným menším mínusem může být to, že hodinky neexistují v LTE verzi. Vzhledem k tomu, že se v hodinkách nachází asistent Google, tak potěší i hlasitý reproduktor. Díky němu uslyšíte odpovědi asistenta, což je rozhodně lepší než jen text, který můžeme znát z odlišných chytrých hodinek. V současné době je bohužel Asistent Google v angličtině, nicméně například tlačítka jsou již česky, takže podpora češtiny snad není daleko.

WearOS v roce 2020

Asistentem Google se pomalu dostáváme k systému Wear OS. Ten za poslední roky neprošel mnoha změnami a neobdržel žádné výraznější novinky. Mezi plusy se ale stále dají zařadit skvěle vyřešené notifikace, velké množství aplikací v obchodě Play a dobré propojení s Google aplikacemi. Systém má však i plno mínusů. V případě problémů trvá docela dlouho, než Google problém vyřeší, jednoduše řečeno, nevychází mnoho aktualizací. Stále se jedná o hodně náročný systém, který naštěstí přímo Fossil Gen 5 zvládá v pořádku. Existuje však plno jiných hodinek s horším procesorem a menší RAM pamětí, kde tyto problémy vyniknou více.

Největší negativum však je v nejisté budoucnosti. Od posledního redesignu v roce 2018 se Google na WearOS téměř vůbec nezaměřil. Dlouhé roky se spekuluje nad tím, že uvidíme Pixel hodinky, které WearOS vdechnou nový život, bohužel se tak nestalo. Po akvizici Fitbitu má Google navíc k dispozici ještě jeden systém pro chytré hodinky, který by teoreticky mohl využít u vlastních chytrých hodinek. WearOS v současné podobě není „dospělý“ systém jako třeba Android. Stále existuje plno funkcí a optimalizací, které by Google mohl udělat. Apple je s watchOS dobrým příkladem. A jestli se Applu někdy Wear OS přiblíží není vůbec jisté, tipujeme však že spíše ne.

Shrnutí recenze Fossil Gen 5 Carlyle

Poslední dva modely chytrých hodinek s Wear OS, které jsem měl možnost testovat, ve mně zanechaly poměrně velkou nechuť k Wear OS. Podobně jsem přistupoval i k hodinkám Fossil Gen 5 Carlyle, od kterých jsem příliš nečekal. Už od rozbalení mě však potěšily skvělým zpracováním, dobrým designem i použitými materiály. Fossil nasadil to nejlepší možné, co jsme mohli vidět u WearOS hodinek. Díky tomu je používání hodinek pohodlné a nemusíte se bát záseků nebo zpomalování systému. V porovnání s jinými Wear OS hodinkami se dá kladně hodnotit i výdrž baterie, kterou nebudete muset nabíjet každý den, pokud si trochu pohrajete s nastavením.

Na žádný velký problém jsme během testování nenarazili. Otočná korunka je poměrně dost citlivá. Jas displeje se nedá rovnat s těmi nejlepšími a v podstatě zaostává i hlavní senzor, který neumí měřit EKG nebo krevní tlak. Samozřejmě baterie v porovnání s jinými hodinkami je bídná, ale s tím už se musí počítat před koupí jakýchkoliv Wear OS hodinek, takže to se nedá moc vyčítat Fossilu. Pokud za každou cenu chcete Wear OS hodinky, například kvůli placení přes Google Pay, tak je Fossil Gen 5 pravděpodobně tou nejlepší variantou na našem trhu. Osobně bychom ale spíše zvolili smartwatch od Samsungu, a v případě, že častěji sportujete, tak je v poslední době na výši Garmin. Vlastníci iOS pravděpodobně jako první šáhnou po Apple Watch, každopádně „síla“ Fossilu je v designu, který je zcela odlišný od Apple hodinek. Pokud vás již nebaví roky stejný design Apple Watch, tak může být Fossil Gen 5 velice dobrou alternativou, se kterou se navíc nepřipravíte o řadu chytrých funkcí.

fossil gen 5
Zdroj: Fossil

Za zapůjčení hodinek Fossil Gen 5 Carlyle děkujeme obchodu MobilPohotovost.cz.

Dnes nejčtenější

.