Zavřít reklamu

WhatsApp Gold

V tomto případě nevyžádaná zpráva tvrdí, že jste byli pozváni k používání aplikace WhatsApp Gold, vylepšené aplikace s novými funkcemi. Žádná aplikace Gold samozřejmě neexistuje a klepnutím na odkaz ke stažení se buď vystavíte phishingovému útoku – při kterém vás falešná webová stránka vyláká ke sdílení soukromých informací – nebo malwaru, který hrozí infikováním vašeho zařízení. Vzhledem k tomu, že většina uživatelů aplikace WhatsApp si je vědoma toho, že žádný WhatsApp Gold neexistuje, neměl by tento podvod představovat velkou hrozbu.

Přítel v nouzi

Tento podvod spočívá v tom, že se někdo vydává za vašeho přítele nebo člena rodiny a posílá zprávy z nového telefonního čísla. Chat může zpočátku vypadat nevinně, ale osoba nakonec konverzaci nasměruje k žádosti o peníze nebo třeba ke sdílení soukromých informací, které by mohly být použity k podvržení vaší identity. Jako záminku použije falešnou nouzovou situaci. Pokud se obáváte, že by mohlo jít o oprávněnou nouzovou situaci, požádejte osobu o údaje, které by měly potvrdit její totožnost. Může to být něco jako jejich údajně nefunkční telefonní číslo nebo osobní skutečnost, která není zveřejněna na internetu. Pokud vám osoba nedokáže na nic odpovědět, jedná se o podvod.

Dárkové karty

Mělo by to být jasné, ale společnosti neposílají dárkové karty zdarma náhodným lidem na WhatsApp, protože z toho nemají žádný zisk. Pokud klepnete na odkaz s výzvou k uplatnění nároku na kartu, budete čelit phishingovému nebo malwarovému útoku a nic za to nedostanete. K tomuto případu není třeba říkat nic víc, ale obecným pravidlem, jak se vyhnout podvodům, je, že pokud se něco zdá být dobré, aby to byla pravda, pravděpodobně to pravda není. Falešné adresy URL dárkových karet také obvykle neodpovídají společnosti, kterou mají zastupovat.

QR kódy

Jedná se vlastně jen o variantu jiných podvodů, která místo odkazu, na který máte klepnout, obsahuje kód QR, který musíte naskenovat. Může existovat mnoho výmluv, proč byste jej měli naskenovat, ale bez ohledu na to, kterou z nich podvodník vybere, budete stejně přesměrováni na adresu URL, která vás vystaví phishingu nebo malwaru. Pokud vám neznámý kontakt pošle QR kód, prostě ho ignorujte. Je to způsob, jak zakamuflovat falešnou adresu URL. Máte skenovat legitimní kódy QR na televizorech, monitorech, krabicích, návodech nebo skutečných značkách, protože v aplikacích pro zasílání zpráv není důvod, proč by někdo nesdělil přímo adresu URL.

Technická podpora

V případě tohoto scamu se někdo vydává za zástupce společnosti WhatsApp (nebo jiné velké technologické společnosti) a žádá vás o ověření účtu. Může, ale nemusí vás přímo požádat o údaje, ale ať už je sdělíte v chatu nebo prostřednictvím podvodné webové stránky, cílem podvodníka je pravděpodobně zmocnit se vašeho účtu a/nebo z něj získat užitečné údaje. Společnost WhatsApp ani další technologické firmy uživatele tímto způsobem ve skutečnosti nekontaktují. Pokud je potřeba nějaký druh ověření účtu, bude pravděpodobně iniciován vámi a konkrétně v případě aplikace WhatsApp se ověření provádí prostřednictvím telefonních hovorů, SMS nebo Klíčenky na iCloudu. V samotné aplikaci WhatsApp se vám žádná zpráva neobjeví.

Falešné chyby ve dvoufaktorovém ověření

Je nepravděpodobné, že byste se s tímto problémem setkali, ale někdo vám může poslat zprávu, ve které tvrdí, že prováděl dvoufázové ověření a potřebuje kód, který si nechal omylem zaslat na vaše telefonní číslo. Pokud jste kód skutečně obdrželi, nesdílejte ho – vzhledem k tomu, že účty WhatsApp jsou založeny na telefonních číslech, můžete jim poskytnout přesně to, co potřebují k tomu, aby se zmocnili vašeho účtu.

Falešné loterie

Jedná se o stejný podvod jako v případě dárkových karet nebo poukazů s tím rozdílem, že pachatel tvrdí, že jste byli vybráni jako výherce. Chcete-li si ji vyzvednout, máte klepnout na odkaz, ale touto akcí se pouze vystavujete riziku phishingu nebo malwaru. Legitimní loterie a dárky obvykle fungují veřejně, nikoliv tak, že si lidé posílají zprávy individuálně. Organizátoři určitě nebudou oznamovat výherce prostřednictvím aplikace, u které nemohou zaručit, že ji někdo bude mít.

Investice do kryptoměn

Ano, někteří lidé na kryptoměnách typu Bitcoin poctivě zbohatli, ale pokud vás někdo osloví přes WhatsApp a tvrdí, že po poskytnutí malé počáteční investice můžete dosáhnout velkého zisku, jen si vezme vaše peníze a uteče. Totéž platí, pokud se ohání „tajným“ průvodcem investováním do kryptoměn. Na WhatsAppu se můžete setkat i s dalšími podvody souvisejícími s investicemi, ale obvykle se řídí podobnou šablonou. Před jakoukoli významnou investicí si prozkoumejte produkt a jeho rizika a stiskněte spoušť pouze prostřednictvím zavedených platforem. Připravte se také na riziko – zejména kryptoměny jsou volatilní, takže pokud se trh obrátí k horšímu, můžete přijít o tisíce dolarů nebo i více.

Romantické a erotické scamy

I když je to pravděpodobnější u služeb jako Instagram, stále existuje možnost, že vás osloví cizí člověk nabízející erotické služby. Tyto nabídky jsou ale podvodné a představují jen další způsob, jak vás přimět klepnout na phishingový nebo malwarový odkaz. Ještě zákeřnější je romantický scam. Jedná se o dlouhodobý podvod, který vytváří iluzi autentického vztahu, přestože danou osobu ve skutečnosti tak dobře neznáte. Jakmile nastane správný čas, podvodník vyrobí nějakou nouzovou situaci, která zahrnuje zaslání peněz na pomoc. I inteligentní lidé se mohou nechat nachytat na milostný podvod, ale pomůže jim zdravá várka skepticismu. Pokud má podvodník vůbec nějaké profily na sociálních sítích, může mít na nich jen málo přátel, pokud vůbec nějaké, a používá ukradené fotografie. K jejich dopadení použijte nástroj pro zpětné vyhledávání obrázků, jako je TinEye. A než se do někoho citově zaangažujete, trvejte na videohovoru a/nebo schůzce na veřejném místě. Pokud si neustále vymýšlejí výmluvy, aby se tomu vyhnuli, jde o podvodníka.

Charitativní scam

Tento druh podvodů, které jdou ještě hlouběji, žádá o peníze s příslibem, že pomohou dobré věci – od osobní operace nebo pomoci při katastrofách až po podporu církve, mešity, chrámu, politické strany nebo jiné ideologické skupiny. Jakmile podvodník získá vaše peníze, „charita“ se rozplyne ve vzduchu. Ideálním řešením je, že odmítnete přispívat neznámým kontaktům nebo klepat na jakékoli odkazy, které sdílejí. Seriózní charitativní organizace vždy působí otevřeně, místo aby kontaktovala lidi po jednom přes aplikace pro zasílání zpráv. Stejně jako v případě mnoha podvodů přes WhatsApp je nejlepší vůbec neodpovídat, protože to může jen potvrdit, že vaše telefonní číslo je platné a vy jste potenciální oběť.

Dnes nejčtenější

.