Zavřít reklamu

Podle zákona Evropské unie o digitálních trzích, který se nazývá DMA, budou muset hlavní technologické platformy zajistit svou kompatibilitu služeb z těmi ostatních. V případě Mety to bude mít vliv na Messenger, Instagram, Threads, samotný Facebook a také nejpopulárnější chatovací platformu světa WhatsApp. 

EU dala společnostem čas k přizpůsobení se zákonu do března letošního roku. Ředitel WhatsAppu Dick Brouwer k tomu v rozhovoru pro magazín Wired prozradil, že funkce interoperability s chatovacími aplikacemi třetích stran se začne týkat souborů, textových zpráv, videí a hlasových zpráv zasílaných od jedné osoby k druhé. To by mělo umožnit lidem z jiných chatovacích aplikací, jako jsou Zprávy Google, iMessage Applu, Signal a Telegram, posílat zprávy ostatním uživatelům, kteří však používají WhatsApp. Fungovat by to samozřejmě mělo i opačně. 

Existují nicméně jisté obavy ohledně toho, jak bude WhatsApp chránit data, když bude jeho aplikace kompatibilní s jinými službami pro zasílání zpráv. WhatsApp zřejmě chce, aby ostatní používali k šifrování zpráv protokol Signalu. Meta je sice otevřená tomu, aby ostatní používali jiné služby, ale budou muset Metě prokázat, že jejich metody splňují bezpečnostní standardy, které společnost uvádí ve svých pokynech. Brouwer dodal, že společnosti musí zaujmout vyvážený přístup při nabízení snadné interoperability pro zasílání zpráv mezi platformami a zároveň zajistit vysokou integritu, soukromí a bezpečnost uživatelských dat. 

DMA vstoupil v platnost už v loňském roce, ale společnosti, které jsou označeny jako Digital Gatekeepers, dostaly čas do března 2024 k tomu, aby se těmto pravidlům přizpůsobily. Zmínka o chatech třetích stran byla nicméně v betě WhatsAppu nalezena už loni, i když se tato funkce ještě nedostala do veřejného testování. Meta pravděpodobně oznámí své novinky na začátku března, i když zavedení funkce pro všechny uživatele může trvat mnoho měsíců. 

Dnes nejčtenější

.