Zavřít reklamu

I když jsou dnes v kyberprostoru větší hrozby, phishing je stále velmi používanou podvodnou technikou. Nejlepší způsob, jak se proti phishingovým útokům bránit, je na tyto odkazy neklikat. Phishingové útoky jsou však čím dál důmyslnější, takže je stále těžší se jim vyhnout. Když už na takový odkaz kliknete, nepropadejte panice, existuje totiž několik kroků, které můžete podniknout, abyste minimalizovali možnost odcizení vašich osobních údajů.

Neposkytujte žádné informace ani neinteragujte s webem

Phishingový odkaz může být přesvědčivý a varovné zvonky se rozezní až poté, co na něj kliknete. V takový moment hlavně nepanikařte. Místo toho s daným webem žádným způsobem neinteragujte. Tedy neklikejte na odkazy, nepřijímejte soubory cookies a automatická stažení a nezadávejte informace do formulářů.

Toto často stačí k tomu, aby vaše zařízení bylo chráněno před podvodníky a malwarem, někdy však stačí navštívit web, abyste měli problém. Takže i když po kliknutí na phishingový odkaz škodlivý web okamžitě opustíte, projděte si následující kroky.

Odpojte zařízení od internetu

Odpojení vašeho zařízení od internetu je zásadní pro zastavení šíření malwaru mezi zařízeními ve vaší síti. Může také zabránit útočníkům v přístupu k vašim datům, tedy za předpokladu, že se k nim ještě nedostali. Po provedení tohoto kroku se doporučuje zapnutí režimu Letadlo, pokud používáte mobilní zařízení nebo notebook. Na zařízeních Galaxy tento režim aktivujete v Rychlém panelu nebo v Nastavení→Připojení.

Zálohujte si soubory

Malware může poškodit nebo odstranit soubory ve vašem systému. I když po vypnutí bezdrátového připojení nemůžete zálohovat data do cloudu, jakékoli zařízení může zálohovat soubory na úložné zařízení, jako je externí pevný disk nebo microSD karta.

Svoje data byste si měli vždy automaticky zálohovat v cloudu. Umí to každé zařízení a obzvlášť snadné je to u  telefonů s Androidem. Pokud víte, že máte zálohu uloženou, můžete svůj androidový smartphone vymazat, abyste vymazali potenciální malware, bez obav o ztrátu dat. Asi nejznámějšími cloudovými službami jsou Disk Google, OneDrive či Dropbox.

Prohledejte svůj systém na přítomnost malwaru

Tento krok se liší zařízení od zařízení. Váš antivirový program na počítači s Windows by měl mít zabudovaný skener malwaru, u mobilních zařízení je to trochu složitější. Každopádně zařízení Galaxy mají předinstalovaný antivirový a antimalwarový nástroj od společnosti McAfee. Ten najdete v Nastavení→Péče o zařízení→Ochrana zařízení. Nicméně nejbezpečnější metodou je resetovat zařízení do továrního nastavení, pročež doporučujeme si je zálohovat.

Aktualizujte svá hesla a přihlašovací údaje na samostatném zařízení

Do našich telefonů ukládáme různá citlivá data, od bankovních aplikací po dokumenty, která jsou chráněna hesly. Phishingový útok však může tato hesla poskytnout útočníkovi, takže byste svá hesla měli aktualizovat na samostatném zařízení.

Svá hesla vždy aktualizujte na samostatném zařízení. Již byste měli mít své zařízení odpojené od internetu, takže hesla můžete bezpečně aktualizovat, než se k původnímu zařízení vrátíte. Od věci není poté použít správce hesel. Velmi dobrou volbou jsou například Bitwarden, KeePassDX nebo Enpass password manager.

Dnes nejčtenější

.