Zavřít reklamu

Asi nemusíme připomínat, že hlavní roli v tom, aby se skládací smartphony staly mainstreamem, hrál a stále hraje Samsung. Od debutu jeho první skládačky Galaxy Fold uplynuly více než čtyři roky a korejský obr od té doby tato zařízení neustále vylepšuje. Tempo inovací nicméně v posledních letech poněkud polevilo, což dokazuje i jeho současný „hlavní“ ohebný telefon Galaxy Z Fold5. Co ale jeho nástupce Galaxy Z Fold6?

U něho musí společnost provést zásadnější změny, aby zajistila, že její skládačky budou i nadále dominovat žebříčku prodejů. Jinak riskuje, že zaostane za čím dál se zlepšující (zejména čínskou) konkurencí. I když od představení Galaxy Z Foldu6 nás podle všeho dělí ještě řada měsíců, některé úniky naznačují, že oproti „pětce“ přinese některá podstatná vylepšení. Pojďme si shrnout, co o něm zatím víme.

Design

Samsung od doby, co uvedl na scénu Galaxy Fold, design svých vlajkových skládaček radikálně nezměnil. Došlo k jistým vylepšením a úpravám, ale vzhled zařízení zůstává „plus minus“ stejný.

To by se ovšem mohlo s šestou generací Galaxy Z Foldu změnit. V digitálních kuloárech se spekuluje o tom, že Samsung změní poměr stran vnějšího displeje, aby byl prostornější a méně stísněný, a tedy použitelnější. Telefon by kromě toho mohl být tenčí a existuje také určitá naděje, že bude mít zabudovanou šachtu pro dotykové pero S Pen.

Hardware

Galaxy Z Fold6 bude pravděpodobně pohánět nový vlajkový čipset Qualcommu Snapdragon 8 Gen 3, který by měl být spárován s 12 nebo 16 GB operační paměti. Neoficiální informace také naznačují, že zařízení bude mít větší baterii (u současné generace činí kapacita 4400 mAh).

Software

Software Samsungu hrál klíčovou roli v tom, že jeho skládací smartphony jsou tak daleko před konkurencí. Společnost přidala do nadstavby One UI několik inovativních multitaskingových funkcí, které zvyšují produktivitu tím, že využívají větší skládací obrazovku. U příštího Foldu by tomu nemělo být jinak. Pravděpodobně bude dodáván s na Androidu 14 postavenou nadstavbou One UI 6.1.1, která přijde s některými dalšími funkcemi a optimalizacemi specifickými pro velké obrazovky.

Fotoaparáty

Co se týče fotoaparátu, Galaxy Z Fold6 podle dosavadních úniků nedostane zásadní vylepšení. Údajně bude používat stejný 50MPx hlavní snímač ISOCELL GN3, kterým disponuje Fold5. Ten by mohl doprovázet 12MPx ultraširokoúhlý objektiv a teleobjektiv s 3x optickým přiblížením. Očekávat můžeme určité zlepšení kvality obrazu díky rychlejšímu obrazovému procesoru a lepšímu postprocessingu. I když fotosestava Z Foldu6 nemusí být nejlepší, její schopnosti by měly být rozhodně nadprůměrné.

Datum představení a cena

Samsung letošní generaci Z Foldu a Z Flipu uvedl na scénu o něco dříve než obvykle – místo obvyklého srpna byly na druhé akci Galaxy Unpacked odhaleny koncem července. Lze tedy očekávat, že Galaxy Z Fold6 a Z Flip6 budou představeny v červenci nebo srpnu. Vzhledem k tomu, že příští vlajková řada korejského obra Galaxy S24 by měla být představena o několik týdnů dříve než Galaxy S23, spíše bychom se přikláněli k červencovému termínu.

Pokud jde o cenu, ta se meziročně zřejmě nezmění, a pokud ano, tak minimálně. Připomeňme, že Z Fold5 v základní paměťové konfiguraci vstoupil do prodeje za 1 800 dolarů (u nás to bylo za 44 999 Kč).

Špičkové Samsungy s bonusem až 10 000 Kč koupíte zde

Dnes nejčtenější

.