Zavřít reklamu

Samsung na konci července uvedl na scénu dva nové skládací smartphony – Galaxy Z Fold5 a Galaxy Z Flip5. Nedávno jste si u nás mohli přečíst recenzi na druhou zmíněnou skládačku, nyní je na řadě ta „větší“. Pokud jsme v recenzi na nový Z Flip konstatovali, že byl vylepšen prakticky ve všech směrech, o novém Z Foldu můžeme říci, že byl vylepšen jen minimálně. Letos to na nejlepší skládačku na trhu ještě stačí, tak jako to stačilo i u předchůdce, příští generace však bude muset přinést zásadnější vylepšení, jinak Samsungu hrozí, že jej z „ohebného“ trůnu sesadí čím dál ambicióznější značky jako Xiaomi nebo Honor.

Obsah balení tradičně spartánský

Galaxy Z Fold5 se dodává v elegantní krabičce, jejíž tenkost však naznačuje, že uvnitř toho moc nenajdeme. Konkrétně se zde nachází jen to nejnutnější, tedy kromě telefonu samého nabíjecí/datový USB-C kabel, sponka na vytažení šuplíčku na SIM kartu a několik příruček. Nabíjecí adaptér tak v balení chybí, což však asi jen málokoho překvapí, protože Samsung již nějakou dobu razí „eko“ strategii, která s přidáváním nabíječek do balení jeho smartphonů nepočítá. Prémiový produkt, jakým je ohebný telefon, by si však nabíječku v krabičce dozajista zasloužil. Pokud se ptáte na dotykové pero S Pen (v tomto případě S Pen Fold Edition pro Galaxy Z Fold5), to korejský obr stejně jako nabíječku prodává separátně (a rozhodně není levné – stojí 1 490 Kč).

Design a zpracování

Galaxy Z Fold5 je skládacím smartphonem „knížkové“ konstrukce (otevírá se tedy horizontálně), který má menší vnější displej, určený pro rychlé vyřízení běžných úkolů (kvůli protáhlému poměru stran však na něm není příliš pohodlné psaní), a větší ohebný displej. Na zádech „nese“ tři vertikálně uspořádané fotoaparáty umístěné v oválném modulu. Na první pohled tak vypadá nerozeznatelně od loňské a předloňské generace. Přesto se od nich liší – díky novému pantu kapkovitého tvaru (Samsung mu říká Flex) je v zavřeném i otevřeném stavu tenčí (13,4 a 6,1 mm vs. 15,8 a 6,3 mm vs. 14,4–16 a 6,4 mm) a také o něco lehčí (253 vs. 263 vs. 271 g). Stále jde nicméně o robustní a těžké zařízení, které v kapse budete cítit.

Nový pant přispívá i k tomu, že zařízení lze zcela zavřít tak, aby mezi oběma polovinami nebyla žádná mezera, a k méně viditelné rýze na ohebném displeji. Popravdě jsme očekávali, že rýha bude díky novému pantu oproti loňsku viditelná ještě o něco méně, užívání telefonu však nijak nevadí a za chvilku ji přestanete vnímat. Pant ninak nevrže a drží pevně a v různých testech prokázal velmi vysokou odolnost. Je však třeba dodat, že jako loni vyžaduje otevření telefonu určitou sílu, nejde to zcela hladce.

Galaxy Z Fold5 jinak do vínku dostal skleněná záda, která chrání sklo Gorilla Glass Victus 2, rám je opět vyroben z odolného hliníku, který tlumí pády a poskytuje zařízení odolnost vůči poškrábání. Pozor však na ohebný displej, ten není zdaleka tak odolný jako obrazovky běžných smartphonů a poškrábat ho je snadnější, než si myslíte (i když je na něj již z výroby nalepena ochranná fólie). Ještě doplňme, že telefon je voděodolný podle certifikace IPX8 (vydrží tedy ponoření do hloubky až 1,5 m po dobu 30 minut).

Oba displeje jsou špičkové

Jak už jsme uvedli výše Galaxy Z Fold5 je vybaven dvěma displeji. Nyní se na ně podíváme pěkně zblízka. Vnější displej disponuje úhlopříčkou 6,2 palců, rozlišením 904 x 2316 px a variabilní obnovovací frekvencí až 120 Hz (přesněji 48–120 Hz) a vnitřní má velikost 7,6 palců, rozlišení 1812 x 2176 px, též variabilní obnovovací frekvenci až 120 Hz (v tomto případě však může klesnout až na 1 Hz), podporu formátu HDR10+ a maximální jas 1750 nitů („u čtyřky“ to bylo 1200 nitů). Díky podstatně vyššímu vrcholovému je jeho čitelnost na přímém slunci tak naprosto bezproblémová. Oba zobrazovače jsou typu Dynamic AMOLED 2X.

Oba displeje jsou nepřekvapivě špičkové – jsou perfektně ostré, mají skvělé barevné podání (díky technologii AMOLED se mohou pochlubit i opravdovou černou barvou), vysoký kontrast a výborné pozorovací úhly. Na oba je prostě radost pohledět. Nicméně u vnitřního displeje celkový dojem trochu kazí zmíněná nalepená ochranná fólie, která je pod určitými úhly poměrně viditelná. Jako v případě rýhy si však na to lze velmi rychle zvyknout.  Dodejme, že vnější obrazovku chrání sklo Gorilla Victus 2.

Výkonu má na rozdávání, a ještě hodně dlouho mít bude

V novém Z Foldu tepe přetaktovaná verze čipsetu Snapdragon 8 Gen 2 s přídomkem for Galaxy, která debutovala v aktuální vlajkové řadě Samsungu Galaxy S23. Jinými slovy, telefon pohání momentálně nejvýkonnější čip ve světě Androidu. A je to vidět jak v benchmarcích, tak především v praxi. Pokud jde o benchmarky, v nich Galaxy Z Fold5 dosáhl excelentních výsledků – V AnTuTu to bylo 1 504 929 bodů, v Geekbenchi 6 v jednojádrovém testu 2028 a vícejádrovém 5368 bodů a v benchmarku 3D Mark Wild Life Stress Test 14 038 bodů. To jsou vskutku úctyhodná čísla.

V praxi to znamená, že vše je bleskurychlé, ať jde o reakce systému (což souvisí i s vyladěným softwarem), animace, nebo spouštění aplikací, a problém nebudete mít ani při hraní her. My jsme zkoušeli dva populární tituly Genshin Impact a Race Max Pro a obě se na maximální detaily hýbaly zcela plynule. Nutno podotknout, že v případě Genshin Impactu nebyl framerate tak vysoký, což však není úplně překvapivé, protože jde o jednu z graficky nejnáročnějších mobilních her. Pozitivní také je, že ani při delších herních seancích se zařízení příliš nezahřívá, na rozdíl například od telefonů s čipsety Exynos 2200 nebo Galaxy 8 Gen 1. Výkonu má Galaxy Z Fold5 zkrátka na rozdávání a ještě hodně dlouho mít bude.

Fotoaparát exceluje ve dne i v noci. Zklame však noční natáčení

Jak už jsme zmínili výše, Galaxy Z Fold5 je vybaven trojitým zadním fotoaparátem. Ten hlavní má rozlišení 50 MPx, světelnost objektivu f/1.8, optickou stabilizaci obrazu, druhým je teleobjektiv s rozlišením 10 MPx a trojnásobným optickým přiblížením a posledním je ultraširokoúhlý objektiv s úhlem záběru 123°. Hlavní fotoaparát pořizuje za dobrých světelných podmínek skvělé fotografie. Jsou perfektně ostré a plné detailů, mají široký dynamický rozsah a jejich barevné podání je poměrně věrné realitě (zdá se, že barvy oproti loňsku trochu ubraly na sytosti).

Velice dobře za dne funguje i teleobjektiv, a to i na vyšší úrovně zoomu, než je trojnásobný optický. A více než použitelný je i „širokáč“, který produkuje snímky, jež se od toho hlavního barevně neliší a které prakticky nemají rozostřené rohy.

Co se týče focení v noci, je na tom Galaxy Z Fold5 také velmi dobře. Fotografie mají jen málo šumu, dobrý kontrast, dostatečný dynamický rozsah a barvy vypadají docela přirozeně. Samozřejmě i zde platí, že čím více světla, tím kvalitnější fotka, a naopak. A ne, při absenci světla vám nepomůže ani Noční režim, i ten potřebuje alespoň trochu světla, aby mohl fotografii zesvětlit (výsledný efekt však někdy působí nepřirozeně)

Ultraširokoúhlý objektiv je v noci zcela nepoužitelný – fotky barevně zcela „ujíždí“, jsou zatmavené a rozmazané a celkově prostě vypadají špatně. Příliš nemá smysl při nočním focení používat ani teleobjektiv. Ten sice použitelnější než „širokáč“, při větších úrovních přiblížení však u některých předmětů (například zvířat nebo aut) slévá detaily dohromady, výsledkem čehož je jedna velká „mazanina“.

Co se týče natáčení videí, ty dokáže Galaxy Z Fold5 pořizovat v rozlišení až 8K při 30 fps. Kvalita 8K videí zachycených ve dne je výtečná – nahrávky mají široký dynamický rozsah, skvělý kontrast a věrné barevné podání. Ani po bližším zkoumání v nich není patrný žádný šum. V noci je však natáčení videí dramaticky horší – nahrávky jsou rozmazané, mají mizerné detaily, dokonce se mění i barevné podání a fotoaparát má viditelné problémy s ostřením. Upřímně řečeno, toto bychom čekali spíše od telefonu za několik tisíc korun, nikoli od násobně dražšího prémiového zařízení.

Sluší se dodat, že přední kamerka na vnějším displeji produkuje i přes poměrně nízké rozlišení 10 MPx velice kvalitní snímky. Mají dostatek detailů, živé barvy a poměrně věrně zachycují odstín pleti. Pak je tu ještě jedna selfie kamerka, a to ta umístěná pod ohebným displejem. Ta se kvůli svému velmi nízkému rozlišení 4 MPx spíše než na focení „selfíček“ hodí pro videokonference. Ještě dodejme, že selfie fotky můžete pořizovat také prostřednictvím hlavního fotoaparátu (konkrétně prostřednictvím režimu hledáčku v otevřeném stavu).

Operační systém: v hlavní roli multitasking

Nový Z Fold softwarově pohání Android 13 s nadstavbou One UI 5.1.1. Ta na skládací smartphony Samsungu (a také tablety) přináší některé užitečné „vychytávky“, zejména ty spojené s multitaskingem. Tou patrně nejužitečnější je možnost mít na ohebné obrazovce spuštěné až tři aplikace najednou. V režimu tří aplikací tomto bude vždy jedna aplikace zabírat polovinu displeje a u ostatních dvou můžete měnit jejich velikost.

Za zmínku stojí také režim Flex, který telefon promění v laptop svého druhu (k tomu je třeba jej otočit o 90°). V tomto režimu můžete ve většině aplikací využít touchpad, který se objeví na horizontální polovině. Ten ovládá kurzor na horní polovině. Skvěle tento režim funguje například v aplikaci fotoaparátu, kdy můžete na spodním displeji ihned začít editovat pořízené fotografie, nebo u videopřehráče, kdy se „dole“ zobrazí veškeré ovládací prvky a „nahoře“ běží video.

Vyšší produktivitě pomáhá také možnost u podporovaných aplikací rozdělit obrazovku na dvě poloviny, což se hodí třeba u psaní zpráv, ale i u aplikace Nastavení, kdy se v levé polovině zobrazují možnosti a v pravé jednotlivé položky. Nápomocná je také spodní lišta, ne nepodobná hlavnímu panelu ve Windows, která vám umožňuje snadno otevírat aplikace nebo přetahovat ikony aplikací pro jejich otevření v režimu rozdělené obrazovky. Kromě osmi trvalých ikon aplikací se na hlavním panelu zobrazují také ikony čtyř naposledy použitých aplikací pro snadnější přístup. V levém rohu hlavního panelu je také drobná tečková mřížka, která po stisknutí otevře celou knihovnu nainstalovaných aplikací.

Výdrž baterie „plus minus“ stejná jako minule

Galaxy Z Fold5 napájí – stejně jako předchůdce – baterie s kapacitou 4400 mAh a rychlým nabíjením s výkonem 25 W nabíjení. Výdrž je velmi podobná té, kterou nabízel předchůdce, a to i přes energeticky efektivnější čipset nového Z Foldu.  Jinými slovy, při běžném používání máte jistotu, že telefon na jedno nabití vydrží den a „něco“. Pokud jej budete používat velmi málo, tj. občas se připojíte k internetu, napíšete e-mail/zprávu, nebudete si pouštět videa ani hrát hry, můžete se dostat až na jeden a půl dne. Celkově můžeme říci, že nový Z Fold oproti předchůdci vydrží o několik málo hodin déle, což je v praxi téměř nepostřehnutelné.

Při testování jsme bohužel neměli k dispozici nabíječku, takže vám neřekneme, za jak dlouho se zařízení nabije, Samsung však uvádí, že z 0–50 % mu to trvá půl hodiny. Pomocí kabelu se z 0–100 % nabije zhruba za dvě a půl hodiny. Doplňme, že telefon podporuje 15W bezdrátové nabíjení a 4,5W reverzní bezdrátové nabíjení.

Vyplatí se koupit?

Nyní se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu, a to k otázce, jestli si máte nový Z Fold koupit. V tomto případě více než u běžných telefonů záleží na tom, jak jej budete využívat. Pokud byste jej chtěli používat jako běžný smartphone, můžeme s klidným svědomím prohlásit, že není pro vás. Galaxy Z Fold5 je totiž především pracovním nástrojem, který je určen pro zvýšení produktivity a který může částečně nahradit tablet. Je přímo stvořený pro multitasking, a tak jej ocení například manažeři.

O tom, že není primárně určen pro běžné spotřebitele, svědčí i jeho velmi vysoká cena, která začíná na 44 990 Kč. Pokud mermomocí toužíte po ohebném telefonu, doporučit vám můžeme Galaxy Z Flip5, který stojí téměř o 20 tisíc Kč méně a který jako běžný spotřebitel (pokud jím tedy jste, což předpokládáme) využijete mnohem lépe.

Aktualizováno

Samsung na konci března 2024 již pro model Galaxy Z Fold5 vydal aktualizaci One UI 6.1, která zařízení přidává skvělé možnosti Galaxy AI.

Dnes nejčtenější

.