Zavřít reklamu

Už loňský Snapdragon 8 Gen 2 předznamenal, že umělá inteligence bude na vrcholu priorit pro příští vlajkový mobilní čipset společnosti Qualcomm. Ta nyní na konferenci Snapdragon Summit 2023 na Havaji představila Snapdragon 8 Gen 3, který odráží revoluci v oblasti generativní umělé inteligence a přináší ji do špičkových zařízení s Androidem roku 2024.

Qualcomm AI Engine pro 4nm Snapdragon 8 Gen 3 vyrobený společností TSMC byl vyvinut s důrazem na potenciál generativní AI, podporuje multimodální generativní modely umělé inteligence, jejichž prostřednictvím si uživatelé budou moci na základě hlasových, textových a obrazových vstupů vychutnat zcela nové zážitky.

Až 3,5násobné zvýšení výkonu AI Qualcomm Sensing Hubu znamená, že asistenti jako Bixby nebo Asistent Google se pružněji přizpůsobí preferencím uživatele a poskytnou lépe personalizované odpovědi. Qualcomm uvádí 30% nárůst výkonu procesoru spolu s 20% zlepšením energetické účinnosti. Procesor Kryo má jedno hlavní jádro na bázi Arm Cortex-X4 s frekvencí až 3,3 GHz, což je o 100 MHz více než u loňského čipsetu. Počet výkonných jader na frekvenci 3,2 GHz v porovnání s minulým rokem také o jedno narostl a kooperují s nimi dvě jádra pro zvýšení účinnosti na frekvenci 2,3 GHz, jež jsou o 400 a 300 MHz rychlejší než Snapdragon 8 Gen 2.

Pro lepší hraní

Další oblastí, na kterou se Qualcomm u Snapdragonu 8 Gen 3 zaměřil bylo zlepšení herního zážitku na mobilních zařízeních. Tvrdí, že aktualizovaný grafický procesor Adreno je o 25 % rychlejší při zachování efektivity předchůdce. Loňská novinka, hardwarově akcelerovaný ray tracing se dočkal vylepšení v podobě podpory Global Illumination a Unreal Engine 5. Mobilní hráči jistě ocení zejména podporu hraní při 240 snímcích za sekundu.

Snapdragon Game Super Resolution dokáže zvýšit rozlišení her na 8K, i když s podporou displeje v zařízení omezenou na 4K nelze plný potenciál této funkce využít v samotném zařízení. Výčet specifikací však prozrazuje, že Snapdragon 8 Gen 3 podporuje USB verzi 3.1 Gen 2, která poskytuje maximální šířku pásma 10 Gb/s, podobně jako řadič v zařízení Apple A17 Pro. Vlajkové telefony s Androidem poháněné novou čipovou sadou tedy bude možné připojit k externímu monitoru a hrát v plném 8K rozlišení.

I loňská čipová sada měla podporu pro snímání videa v 8K, ale nyní je díky zmíněné konektivitě možné připojit telefon ke kompatibilnímu displeji a přehrávat videa pořízená v tomto rozlišení. Snapdragon 8 Gen 3 poskytne také některé kreativní AI nástroje fotoaparátu, jako je možnost rozšířit fotografii nad rámec pořízeného snímku, generovat pozadí a dokonce odstraňovat objekty z videa. Obecná vylepšení kognitivního ISP Qualcomm umožní pořizovat přesnější a detailnější snímky i videa. Také Hexagon NPU se může pochlubit až o 98 % vyšším výkonem.

Po zvukové stránce též došlo s novou technologií Qualcomm Expanded Personal Area Network k posunu. Ta kromě jiného synchronizuje zvuk při hraní her s přesností na milisekundy, čímž zajišťuje, že nedochází k jakékoli zaznamenatelné latenci. Nechybí ani podpora 96 kHz/24bit bezztrátového audia přes Bluetooth.

Není překvapením, že Snapdragon 8 Gen 3 se může pochlubit 5G modemem Qualcomm X75 nové generace, který nabídne rychlost downlinku až 10 Gb/s, uplinku až 3,5 Gb/s, přičemž díky 5G multi-SIM lze používat více sítí 5G současně. Podpora Wi-Fi 7, jež se poprvé objevila loni u Snapdragonu 8 Gen 2, poskytuje zatím nejvyšší rychlost až 5,8 Gb/s.

Qualcomm potvrdil, že Snapdragon 8 Gen 3 bude využívat celá řada špičkových zařízení. Samsung v tomto seznamu chybí, ale i když víme, že se s řadou Galaxy S24 vrací čipová sada Exynos, není důvod k obavám. K dispozici budou i varianty Galaxy S24 poháněné Snapdragonem 8 Gen 3. Ostatně při loňském představení Snapdragonu 8 Gen 2 Samsung také nebyl zmíněn. Důvodem bylo následné oznámení mírně přetaktovaného Snapdragonu 8 Gen 2 pro Galaxy, když se Samsung v únoru letošního roku pochlubil řadou Galaxy S23.

Přestože to společnost prozatím nepotvrdila, pravděpodobně se dočkáme představení Snapdragonu 8 Gen 3 pro Galaxy těsně před uvedením řady S24.

Špičkové Samsungy s bonusem až 10 000 Kč koupíte zde

Dnes nejčtenější

.