Zavřít reklamu

Odolnost smartphonů je věc, kterou uživatelé řeší odjakživa. V současné době si většina lidí pořizuje standardní modely smartphonů, kterým následně dodávají ochranu navíc za pomoci instalace tvrzeného skla, případně nasazení dostatečně bezpečného a odolného krytu. Někteří z vás si ale možná vzpomenou na trend superodolných smartphonů – a na této vlně se samozřejmě vezl i samotný Samsung, například se svým Galaxy S Active.

Model Samsung Galaxy S4 Active byl představen v roce 2013. Jednalo se o první telefon produktové řady Galaxy S s krytím IP pro odolnost proti prachu a vodě. Jednalo se stupeň krytí IP67, což znamenalo, že telefon byl odolný vůči prachu a ponoření do vody do hloubky až jednoho metru po dobu půl hodiny. Galaxy S4 Active byl představen rok před modelem Galaxy S5, který měl stupeň IP67 i odnímatelný zadní kryt.

Za odolnost museli uživatelé samozřejmě zaplatit daň v podobě jistých omezení – displej byl LCD namísto Super AMOLED a byl chráněn sklem Gorilla Glass 2 (namísto GG3 jako u běžného S4). Také hlavní fotoaparát byl snížen z 13 Mpx na 8 Mpx. Zajímavé ale je, že Galaxy S4 Active používal čipset Snapdragon 600 místo obvyklého Exynosu 5410 Octa. Později Samsung vydal verzi Galaxy S4 Advanced s výkonnějším Snapdragonem 800 a přidal i její verzi Active.

Galaxy S5 Active se již mnohem více podobal běžnému modelu S5 – měl stejný Super AMOLED displej, stejný fotoaparát a stejný čipset. Chybělo mu nicméně bezdrátové nabíjení a port microUSB – namísto něj byl u tohoto modelu použit port USB 2.0. Samsung Galaxy S5 Active byl také opatřen fyzickými tlačítky na přední straně. Na tehdejší dobu to nebyl až tak neobvyklý jev – modely S4 a S5 měly ještě fyzické tlačítko pro návrat na domovskou obrazovku. Modely S Active však měly také fyzická tlačítka Zpět a Menu namísto kapacitních, která fungovala i za mokra a v rukavicích. Tlačítko pro návrat na domovskou obrazovku nicméně postrádalo čtečku otisků prstů.

Později Samsung vydal ještě Galaxy S6 Active, který byl exkluzivním modelem pro operátora AT&T. Na rozdíl od standardního S6 nabídl odolnost proti prachu a vodě, a právě z důvodu vyšší odolnosti postrádal vyměnitelnou baterii, což se stalo trnem v oku nejednomu uživateli. Následoval model S7 Active. S7 Active používal čipset Snapdragon 820 namísto Exynosu 8890, a byl také konečně opatřen fyzickým tlačítkem pro návrat na plochu se čtečkou otisků prstů.

V roce 2017 přišel Galaxy S8 Active se zakřiveným displejem a bez tlačítek na přední straně. Čtečka otisků prstů se u tohoto modelu přesunula na zadní stranu. Samsung Galaxy S8 Active byl zároveň labutí písní „Active“ modelů. Sice se intenzivně spekulovalo o možném představení Galaxy S9 Active, ten ale nakonec nikdy nespatřil světlo světa. Samsung se v oblasti odolných zařízení angažuje stále, a to v řadě Galaxy X Cover. Otázkou ale je, jestli to má vůbec smysl, když moderní telefony s patřičnou ochranou vydrží to, co vydrží.

Špičkové Samsungy s bonusem až 10 000 Kč koupíte zde

Dnes nejčtenější

.