Zavřít reklamu

Stačilo by zkopírovat recenzi Galaxy Z Flipu4 a jen pozměnit pár drobností? Možná ano, na druhou stranu je pravda, že těch pár novinek, které Galaxy Z Flip5 přináší, jsou poměrně kýžené. Napravují totiž neduhy předchozí generace. 

Na promo jakých telefonů se Samsung soustředí nejvíce? Samozřejmě jde o novinky, nicméně vždy upřednostňuje jeden model. U Galaxy S23 to byla Ultra, u áček A54, u skládaček je to Z Flip5. Proč? Protože mají lepší tah na branku. Ultra z řady Galaxy S23 přece jen vyniká možnostmi a S Penem, A54 je nejvybavenějším áčkem a Z Flip5 má potenciál přetáhnout k Samsungu uživatele konkurence – nebo v to alespoň společnost doufá. Má ale šanci v aktuálním světě uspět? Podle nás určitě, a to už jen kvůli tomu, že se zde Samsung poučil z předchozí kritiky a napravoval zásadní neduhy předchozí generace, i když logicky nějaké pořád přetrvávají. 

Vnější displej následuje trh 

Motorola Samsungu celkem zavařila, když její nový Razr ukázal, jak velký a použitelný může vnější displej ve skutečnosti být. I proto musel Samsung reagovat, protože uživatelé tuto změnu přijali velice nadšeně. Galaxy Z Flip5 tak má 3,4palcový krycí displej s obnovovací frekvencí 60 Hz, rozlišením 720 x 748 pixelů, sklem Gorilla Glass Victus 2 a maximálním jasem 1600 nitů.

Místo obdélníku má vnější displej nevšední tvar složky. A je třeba říci, že to není jen designový výstřel do prázdna, ale také plní svůj účel. Tato rozšířená část obrazovky totiž obsahuje tlačítka Zpět a Domů, která používáte k procházení jakékoli aplikace, kterou byste mohli spustit na úvodní obrazovce, a zajišťuje, že uživatelské rozhraní aplikace nebude nějakým způsobem blokováno. Dokládá to jasný fakt toho, že tady někdo přemýšlel, s čímž se ne vždy setkáváme.

Ve výchozím nastavení je podporováno pouze několik aplikací. Na úvodní obrazovce tak jsou po vybalení podporovány akorát tak Mapy a Zprávy Googlu, Zprávy Samsungu, možná nepochopitelně Netflix a YouTube a pochopitelně WhatsApp. U všech ale překvapí, že jsou skutečně dobře použitelné, i když se drbeme na hlavě z toho, proč zde používat nejen Netflix ale i YouTube. Při psaní zpráv je klávesnice nečekaně pohodlná. I když možná je to proto, že máme zkušenosti z Galaxy Watch. Good Lock vám poté odemkne plné možnosti vnějšího displeje, kdy zde můžete hrát i jednoduché hry.

Báli jsme se toho, jak to Samsung celé pojme, a nakonec to dopadlo dobře. Nemusíte zde mít plnohodnotné aplikace a používat jen tzv. Pomůcky (vlastně to jsou klasické widgety – počasí, budík, kalendář), je to čistě na vás. Od Motoroly víme, že ta si s tím neláme hlavu a pošle vám sem cokoli, jenže to cokoli mnohdy také nefunguje. Zde je tomu jinak (i když je pravda, že sem tam na nějaký ten bug narazíte). Jsou zde i různé motivy, přidat můžete vlastní, možností je nespočet a příjemně korespondují i s Galaxy Watch. 

Co se tedy týká celkového zážitku z používání vnějšího displeje, tak je upřímně velice fajn a Samsung si za to, pro někoho možná paradoxně, zaslouží chválu. Velikost je prostě tak akorát na to, aby byla práce s aplikacemi a dalšími prvky na takovém displeji pohodlná.

Design konečně bez škvíry, ale… 

S každým novým Flipem ten starší bledne závistí, a je to logické, i když vlastně vypadají velice podobně. Jenže Flip5 hodně vylepšoval. Je zde totiž nový menší pant, který si zaslouží jedno zásadní plus – zbavili jsme se klínového tvaru a tedy i mezery mezi složenými částmi. I když skoro. Ono to není okem moc vidět, ale mezera zde ve skutečnosti pořád je, i když skutečně malá. Bohužel i tak má potenciál k tomu, aby vám dovnitř proudily zástupy prachu a to zejména při nošení telefonu v kapse.

Pokud se tedy budete chtít Flipem 5 někde chlubit, nejdříve jej otevřete, otřete a poté prezentujte, jinak se připravte na oprávněnou kritiku. Ano, není to tak strašné jako v předchozí generaci, je to ale pořád nevzhledné. I tak je nicméně přítomna voděodolnost IPX8 nebo možnost otevírat Flip v různých úhlech, z čehož vychází i mnoho funkcí, ať už při focení nebo sledování videa, tak při multitaskingu. 

Stejně jako starší Z Flip je i Z Flip5 dimenzován na 200 000 ohnutí při 25 stupních Celsia. V extrémních teplotách jde o 30 000 ohnutí v mrazu -20 stupňů Celsia a 150 000 ohnutí ve vedru při 60 stupních Celsia. Jak ale ukázaly jiné testy, Flip5 vydrží hodně nad udávanou hodnotu.  

Vnitřní displej stále nenadchne 

Zmenšila se drážka, to ano, pořád je ale viditelná i hmatatelná. Dokud zde prostě nějaká bude, bude se kritizovat. Stejně tak je zde folie krycí displej. A i ta je negativem, kdy dokud zde bude i ona, bude se také stále kritizovat. V obou případech je tomu proto, že je to uživatelsky nepřívětivé. V prvním bodě to může být nepříjemné na ovládání, v druhém v tom ohledu, že každá fólie časem degraduje a ta u Flipu5 není výjimkou.

Stále se jedná o 6,7palcový Super AMOLED panel s rozlišením 2640 x 1080 pixelů a obnovovací frekvencí od 24 do 120 Hz, i když nyní s maximálním jasem 1750 nitů. Zvýšený jas je snadno patrný během používání na přímém slunci. Bohužel stále je zde problém zejména s polarizačními brýlemi. Připravte se na zkreslování barev i úhlů pohledů.

Kamery stejné, přitom lepší 

Samsung možná nezměnil specifikace fotoaparátu, ale novinka určitě pořizuje podstatně lepší fotografie, a to díky vylepšeným algoritmům a novému čipu Snapdragon 8 Gen 2 For Galaxy. Fotografie nejsou tak vybledlé jako ty pořízené na Z Flip4, stejně jako nejsou v určitých scénách extrémně křiklavé. Jsou také lépe exponované, takže mají lépe vyvážena světla.

Fotografie pořízené v exteriéru během dne za pomocí 12MPx hlavního fotoaparátu mají příkladné detaily a dynamický rozsah. A i když zde nemáte teleobjektiv, při použití 2x zoomu na hlavním fotoaparátu získáte pořád docela použitelné výsledky (alespoň za ideálního světla). Ultraširokoúhlý fotoaparát rozhodně tak dobrý není, zejména pokud jde o detaily a tmavší scény, zde ale nikdo zázraky asi nečekal. Ultraširokoúhlé fotoaparáty jsou prostě vždy a všude jen do počtu, ať už je to Galaxy S23 Ultra nebo iPhone 15 Pro Max.

Tam, kde by mohl Z Flip5 přidat, jsou snímky při slabém osvětlení a noční záběry – jenže to je ultimátní doporučení pro každý fotomobil. Prostě to je fyzika – malý objektiv, málo světla. Připravte se na šum, i při použití nočního režimu. Fajn je ale selfie při použití hlavního fotoaparátu. Dokonce zde máte i přisvětlující LED (logicky). Vnitřní kameru můžete prakticky ignorovat, i když ji zase využijete třeba pro videohovory v režimu Flex. S fotoaparátem si ale poměrně vyhrajete, protože zde jsou režimy jako Pro a Pro Video, funkce Single Take, Director’s View atd. Z Flip5 nepodporuje aplikaci Expert RAW, ale má Camera Assistanta.

Výkon nejlepší, i tak s několika ale

Pokud jde o výkon, není zde vlastně moc co říci. Čip Snapdragon 8 Gen 2 For Galaxy, který debutoval v řadě Galaxy S23, je úžasný, takže by vás nemělo překvapit, že Galaxy Z Flip5 funguje mimořádně dobře, hladce a bez kompromisů. Kvůli kompaktnímu designu však není Flip5 tak skvělý v odvádění tepla, takže se může při hraní her nebo natáčení dlouhého videa zahřívat více než třeba aktuální eSka. Samsung to ostatně vlastně i oficiálně potvrdil. Právě to je pak důvod, proč zde nemáme DeX.

Flip5 je také dodáván pouze s 8 GB RAM, bez ohledu na to, kterou variantu si koupíte. Podporuje ale funkci RAM Plus, která využívá až 8 GB interního úložiště jako virtuální RAM. I tak někdy narazíte na některé případy, kdy se aplikace zavírají na pozadí příliš rychle. Agresivní jejich zabíjení na pozadí může být záměrným rozhodnutím Samsungu i prostě jen proto, aby baterie Flipu vydržela déle, i když to mohou být jen naše dohady.

One UI 5.1.1, které s Galaxy Z Foldem5 a Galaxy Z Flipem5 debutovalo, nepřináší žádné smysluplné nové funkce, možná i proto, že si je Samsung šetří pro One UI 6.0, takže softwarová zkušenost je spíše podobná té z loňského Z Flipu4. A stejně jako Flip4 dostane i Flip5 čtyři generace upgradů operačního systému Android a pět let bezpečnostních aktualizací. Je zde Wi-Fi 6E, funkce dual SIM, kdy je jedna fyzická a jedna eSIM, chybí slot pro paměťovku i 3,5mm jack konektor. To ale nemůže nikoho překvapit jako to, že v balení nenajde napájecí adaptér.

Flip5 vám poskytne den plného zápřahu na jedno nabití. Tedy pokud je pro vás zápřah 5 až 6 hodin aktivního displeje při běžné práci dostačující. Zde se ale hodně různí to, jak zařízení používáte. Jestli máte aktivní Alwys-On a jak moc využíváte vnější displej a případně jak málo ten vnitřní. S 25W nabíječkou Samsungu můžete Flipa nabít až na 50 % za 30 minut, plné nabití trvá téměř 90 minut.

Konec dobrý, Flip5 také 

Galaxy z Flip5 přinesl mnoho kýžených vylepšení. Je zde větší vnější displej, minimální mezera mezi oběma složenými částmi, stejné i když lepší fotoaparáty a samozřejmě špičkový výkon. Je pořád co zlepšovat, i tak je to příjemná evoluce. Příště bychom tedy prosili 100% odolnost proti prachu, a zbavit se hlavně vnitřní fólie. Jo, asi to nebude za rok, ale tak za dva? Kdyby zmizela i drážka, mohla by to konečně být skládačka snů.

U Flipu ale pořád platí to, že vás ho bude bavit používat. Není to pořád ta stejná placka, kterými jsou základní modely řady S, ani iPhony. I když už zde vlastně máme 5. generaci, pořád je to svěží a zajímavé zařízení, které má své místo na trhu. Kdyby tak ještě vyměnilo ultraširokoúhlý objektiv za teleobjektiv… 

Aktualizováno

Samsung na konci března 2024 již pro model Galaxy Z Flip5 vydal aktualizaci One UI 6.1, která zařízení přidává skvělé možnosti Galaxy AI.

Galaxy Z Flip5 koupíte zde 

Dnes nejčtenější

.