Zavřít reklamu

S dalším létem přišly další Galaxy Watch. Samsung opět představil dva modely celkem o čtyřech velikostech, kdy jsme se tentokrát nedočkali modelu Pro, ale vrátil se ten pojmenovaný jako Classic. Je to však výhra? 

Loni jsme mohli slyšet hodně nářků na fakt, že Samsung představil Galaxy Watch5 Pro, u kterých se zbavil mechanické otočné lunety. Jak jsme ale psali i v naší recenzi, dávalo to smysl. Otočná luneta neměla na odolném modelu pro náročnější sportovce místo. Pokud ne ně někdo přecházel z Galaxy Watch4 Classic, jako ostatně i my, nebylo to dlouhé zvykání. Loňskou novinku si totiž zamiloval každý, a to zejména pro její výdrž. Nyní zde tak minimálně v tomto máme krok zpět.

Galaxy Watch6 Classic jsou v portfoliu posazeny pod model Galaxy Watch5 Pro. Mají sice mnohými milovanou otočnou mechanickou lunetu nebo chcete-li rámeček, ale mají i jisté kompromisy. Těmi je ocel namísto titanu a menší výdrž, přičemž jim chybí i některé funkce, to ale spíše jen ty skutečně pokročilé, které rozhodně běžný uživatel v podstatně nepotřebuje. Jsou to tedy „jen“ klasické chytré hodinky, které plně nahrazují Galaxy Watch4 Classic a přináší jasnou evoluci, kterou za ty dva roky technologie urazily. Je to rozhodně fajn, protože novinka je větší, má lepší displej, větší výkon a celkově vypadá moderněji, i když vlastně pořád stejně.

Galaxy Watch6 Classic design 

Znáte-li řadu Classic, je na první pohled jasné, kam novinku Samsungu zařadit. Je to stejný jazyk, jen mírně zvětšený se štíhlejší lunetou, která se ale ovládá pořád stejně dobře. Je zde i vyvýšený prvek mezi tlačítky, kdy je to spodní opět lemováno červeným pruhem. 

Pokud se nám tedy fakticky design nijak nezměnil, změnil se alespoň řemen. Nemá motýlkovou sponu ale tu klasickou trnovou, obsahuje ale nový mechanizmus pro ještě jednodušší výměnu řemenu. Je to rychlé a jednoduché, ať už při sundávání nebo nasazování řemenu či tahu. Přežili byste bez toho? Zcela určitě, ale je to příjemnější, jak čepy rychlostěžejek. Připravte se však na to, že u slabší ruky bude poměrně nevzhledně odstávat. Pohodlně se ale nosí i na dámské ruce.

Odolnost proti prachu a vodě je IP68 (voděodolnost do 5 ATM) a odolnost proti nárazům MIL-STD-810H. Jedná se tedy o standard. Hlubinné potápění doporučit nemůžeme, Samsung k tomu doslova uvádí: „Hodinky Galaxy Watch6 Classic jsou voděodolné při ponoření do hloubky až 50 metrů po dobu 10 minut v rámci vodotěsnosti 5ATM. Nejsou vhodné pro potápění a další aktivity s vystavením vysokému tlaku vody. Galaxy Watch6 Classic poskytují ochranu proti vniknutí vody a prachu (IP68) při ponoření do maximální hloubky 1,5 metru po dobu až 30 minut.“ 

Výkon Galaxy Watch6 Classic 

Máme zde výkonnější čipset s označením Exynos W930, což je pokrok oproti loňské a předloňské generaci hodinek Samsungu, které sdílely stejný čip. Poskočila nám i RAM, která je 2 GB. S výkonem ale aktuálně stále nenarážím ani na Galaxy Watch4 Classic, takže tento upgrade oceníme pravděpodobně až v budoucnu a možná přece jen v náročnějších aplikacích, které třeba jen nemám potřebu používat. 

Vše tedy jede hladce, plynule a tak, jak očekáváte – bezproblémově. Sledování kondice a aktivit fungují bez jakéhokoli zpoždění a haptika je také velice příjemná. Optimalizace, které nový čipset přináší, také pomáhají zlepšit výdrž baterie oproti předchozí iteraci (Watch4 Classic). Trošku hany je ale třeba hodit na interní 16GB úložiště. Zde by to chtělo rozhodně více už jen proto, aby se vám do zařízení vešlo více aplikací a více off-line hudby. 

Displej je jasným pokrokem 

Displeje se letos dočkaly skutečně velkého upgradu. Galaxy Watch6 Classic jsou k dispozici ve 43 a 47mm variantě s 1,3“ a 1,5“ Super AMOLED displejem, které jsou chráněny safírovým sklem. Když je nastaven na automatický maximální jas, panel září až 2 000 nity, což je srovnatelné s Apple Watch Ultra, které jsou ale naopak profesionálním nástrojem, do kterého se letošní novinka nepasuje. 

Člověk by si pak mohl myslet, že marketingová tvrzení Samsungu o 30 % štíhlejším rámečku a o 15 % tenčí lunetě nebudou ve skutečnosti znamenat takový rozdíl, ale při používání zařízení mají skutečný význam, který právě oceníte po přechodu z generace na generaci. Skok je to ale i oproti řadě Galaxy Watch5.

Galaxy Watch6 Classic baterie není jako Pro 

425mAh baterie ve větší a námi testované verzi Galaxy Watch6 Classic poskytuje v nejlepším případě dva dny používání, než je potřeba ji nabít. Překvapení to ale není a nutno říci, že kdo má naučený rituál každodenního nabíjení, nebude mu to vadit. Problém pocítíte až na celovíkendovém výletě, kdy to s měřením aktivity vydržíte jen do večera a musíte pak hledat powerbanku. 

Baterii logicky čerpá i Always-On displej. Pokud chcete, můžete se omezovat, ale je to opravdu to, co chcete? V oblasti baterie je tedy jasným lídrem model Watch5 Pro, který ale dostane svého nástupce nejdříve za rok. Jenže Watch6 Classic nemají trhat rekordy výdrže. K tomu, k čemu jsou primárně tyto hodinky určené, mají dostatečnou výdrž, která pořád přesahuje možnosti Apple Watch.

One UI 5 Watch 

Hodinky celé řady jsou dodávány s One UI 5 Watch, které běží na Androidu Wear OS 4. Hned po startu budete jako doma, pokud jste tedy dříve nějaké Galaxy Watch používali. Pokud ne a vlastníte zařízení Samsungu, je to pro vás plus. Systém je hodně podobný One UI v telefonech Galaxy, což je samozřejmě jasný záměr. Ekosystém zde funguje naprosto příkladně, ať už s aplikací Galaxy Wearable nebo Samsung Health – v hodinkách i telefonu.  

Gesta jsou stejná, uživatelské rozhraní je přehledně uspořádané a navigace pomocí fyzické otočné lunety je bezproblémová jako vždy. Při pohybu je to navíc paradoxně přesnější, jak na displeji Watch5 Pro. Jsou zde nové ciferníky, a i když nejsou tak hravé jako na Apple Watch, vypadají moderně. Samsung pak hodinkám zajistí dlouhou životnost díky čtyřem rokům upgradu systému. Mnoho nových softwarových funkcí a ciferníků bude také přicházet do řad Galaxy Watch4 a Watch5 prostřednictvím aktualizací softwaru, takže v tomto ohledu zde výhoda zas taková není. 

Z aktivit je zajímavé automatické sledování tréninku a manuální sledování silového i kardio tréninku. Všechna tato data jsou samozřejmě synchronizována se službou Samsung Health. Společnost pak hodně do popředí vyzdvihuje i trackování spánku. Lépe tedy rozumí spánkovým vzorcům a poté poskytují návod, který vám pomůže vytvořit si lepší spánkové návyky. Jednoduše jde ale říci, že pokud už si Galaxy Watch koupíte, měli byste je zkusit využít skutečně naplno, a to tedy i ve spánku. Za chvíli si na ně na ruce zvyknete a dostanete zajímavá data, která vám mohou skutečně zlepšit nejen spánek, ale i vlastně i následný den.

Balíček senzorů je pak do značné míry podobný předchozí generaci, takže v hodinkách najdete i stejné funkce. Jde o monitorování krevního tlaku, monitorování srdečního tepu, sledování stresu, hladiny kyslíku v krvi, EKG, složení těla atd. Zajímavé je měření teploty objektů. Více jsme o tom psali zde.

 

Jsou lepší, a chybí jim jen málo 

Koupit nebo nekoupit Galaxy Watch6 Classic? Odpověď není jednoznačná, protože záleží na tom, jak moc aktivní jste a jak moc chcete být aktivní. Jednoduše jde říci, že běžnému uživateli budou dokonalým nástrojem, pro kterého je model Watch5 Pro spíše zbytečný. Náruživí sportovci ale mohou mít problém – to logicky zejména s ohledem na výdrž a nutno říci, že otočná luneta jim může být nakonec skutečně přítěž, zejména když o ní zavadíte rukávem a ona vám pohybuje systémem (což jde samozřejmě vypnout, ale úplně to z logiky věci dělat nechcete). 

Galaxy Watch6 Classic jasně bodují úžasným a velkým displejem, a do karet jim hraje i novější čip, který oceníte zejména v budoucnu. Je to kvalitní kus hardwaru, který vám bude prodlouženou rukou vašeho smartphonu. Pro svůj Samsung telefon tak aktuálně horko těžko seženete něco lepšího. Váhat můžete mezi starší Pro generací a třeba produkcí Garminu, jenže ta se svou chytrostí Galaxy Watch nemůže absolutně rovnat. 

Galaxy Watch6 a Watch6 Classic koupíte zde

Dnes nejčtenější

.