Zavřít reklamu

Na začátku srpna představil Samsung nové generace svých skládacích zařízení. Galaxy Z Fold4 je sice ten vybavenější, ale také dražší. Pro mnohé tak může mít větší potenciál právě Galaxy Z Flip4. Samsung se do žádné divočiny nepouštěl, a vydal se jen drobnou evoluční cestou, která ale ze zařízení dělá skvělý produkt. 

Je to osvědčená strategie. Pokud něco uspěje, jsou decentní evoluční kroky žádanější než další razantní přepracování produktu. Apple toto razí už dlouhá léta, a i ostatní výrobci pochopili, že tudy skutečně vede ta ideální cesta. Když si tedy Samsung na prvním (a vlastně i druhém) Flipu vyzkoušel samotnou konstrukci zařízení, Z Flip3 už ladil veškeré jeho neduhy, aby Z Flip4 ještě více vylepšil vše, co vylepšit mohl. Máme zde tedy super výkonné a kompaktní zařízení, které dokáže zaujmout skutečně už na první pohled.

Kompaktní zařízení s velkým displejem 

Jasnou předností Z Flipu je jeho velikost, která je dána z jeho konstrukce. Když si vezmete, že ukrývá 6,7“ displej a zařízení jako takové vám nijak nevadí v kapse, je to zcela jiný trend neustále se zvětšujících placek, ať už v podání Galaxy S22 Ultra, Galaxy Z Foldu4 nebo iPhonů s přídomkem Max. Konkrétně se jedná o FHD+ Dynamic AMOLED 2X, který Samsung dál nazývá označuje jako Infinity Flex Dislay. Rozlišení je 2640 x 1080 a poměr stran 22:9. Přítomna je i adaptivní obnovovací frekvence od jednoho do 120 Hz. A to je rozhodně super. Samsung uvádí, že je vnitřní displej o 20 % silnější, než který použil ve 3. generaci Flipu.

Abyste mohli alespoň notifikace kontrolovat i v zavřeném stavu, je zde ještě vnější 1,9“ Super AMOLED displej s rozlišením 260 x 512 pixelů. Na něm je vidět, jak Samsung uvažuje a domýšlí určité postupy. Rozhraní vnějšího displeje je totiž stejné, jako. Galaxy Watch4 a Watch5. Ovládáte jej prakticky stejně, a stejné informace také po určitém gestu ukáže. Dokonce nabízí i stejnou grafiku. Pokud tedy používáte hodinky Samsungu, můžete si skvěle sladit své zápěstí s kapsou.

Když jsme nakousli tu velikost, tak se hodí dodat ještě skutečné proporce celého zařízení. Složený Flip má 71,9 x 84,9 x 17,1 mm, kdy poslední je číslo tloušťky zařízení u kloubu. Na druhé straně je tloušťka 15,9 mm. A ano, toto je trošku problém. Je to ale logické, že pokud chcete zařízení ohnout, zákonitě se vám zdvojnásobí tloušťka (nebo víc). Škoda je, že obě poloviny k sobě v zavřeném stavu zcela nedolehnou a je mezi nimi škvíra. Nejen že je to docela designový fail, ale hlavně se vám do prostoru mezi oběma polovinami dostává prach a hrozí i poškození měkkého displeje. K tomu ale později.

Rozložené zařízení má pak 71,9 x 165,2 x 6,9 mm, kdy dá naopak tloušťka vzpomenout na doby, kdy se za její nejnižší hodnotou hnalo mnoho výrobců, než na to rezignovali. Technologie sice pokročily, ale příliš se nezmenšily, a to zejména v oblasti fotoaparátů, kdy neúměrně vyrůstají nad záda zařízení. U Flipu to ale není tak hrozné, jako v případě telefonů vlastní stáje, zejména Galaxy S, nebo v případě iPhonů. Váha smartphonu je 183 g, rám je Armor Aluminum, nechybí ani Gorilla Glass Victus+, to tedy samozřejmě že ne pro vnitřní displej.

Fotoaparáty jsou lepší, ale nejsou nejlepší 

Fotoaparáty jsou pořád dva, tedy pokud se budeme bavit o těch hlavních. Jedná se o 12MPx ultraširoký fotoaparát s f/2,2, velikostí pixelu 1,12 μm a úhlem záběru 123˚. Ten zajímavější je ale 12MPx širokoúhlý fotoaparát s automatickým ostřením Dual Pixel AF, OIS, f/1,8, velikostí pixelu 1,8 μm a úhlem záběru 83˚.

Takhle, špička to není, ale špička to být ani nemá. Je jasné, že tu chybí teleobjektiv, ale ten chybí u mnoha telefonů střední a vyšší střední třídy. Z poměrně nelogického důvodu výrobci pořád do svých telefonů cpou zbytečné „ultraširokáče“, které mažou strany i na iPhonech, a výsledné fotografie použijete málokdy. Ale OK, je tady, chcete-li s ním fotit můžete.

Fotografie pořízené s Galaxy Z Flip4 vypadají ve srovnání s jeho předchůdcem znatelně lépe. Výsledky zachycují jemné detaily s decentním kontrastem a barvami. Agresivní post-processing Samsungu je sice evidentní, protože hodně přidává na barvách, ale naštěstí nepůsobí nijak uměle a nereálně. Vylepšily se i noční fotografie, na kterých je přítomno pořád ještě alespoň nějaké světlo.

Čelní kamera je 10MPx s f/2,2, velikostí pixelu 1,22 μm a úhlem záběru 80˚. V podstatě se ale hodí spíše pro videohovory, než selfie fotografie, protože hlavní fotoaparát nabízí lepší kvalitu a fotit s ním autoportréty v zavřeném stavu vlastně není žádný problém.

Rychlík, který nezastavuje 

Samsung se vykašlal na Exynos a skládačkám dává Qualcomm. Protože Evropa je ale trhem, kam Samsung právě Exynosy posílá, je to pro nás výhoda. Máme zde tedy 4nm osmijádrový Snapdragon 8 Gen 1 a nic lepšího jsme si nemohli přát. Vše letí tak, jak má, vše, co si pro Flip tedy připravíte, odbaví v co nejkratším čase. Při procházení uživatelským rozhraním nezaznamenáte žádné prodlevy ani zadrhávání. Multitasking funguje jako kouzlo. Hardware a software pracují v naprosté harmonii, což vede k lepší uživatelské zkušenosti. Vzhledem k tomu, že nový Z Flip4 nemá slot na microSD kartu, je fajn vidět, že Samsung nyní nabízí i 512GB vnitřní úložiště jako jednu z volitelných možností. Zákazníci si mohou vybrat ještě ze základní varianty 128 a střední 256GB.

Galaxy Z Flip3 má 3 300mAh baterii, novinka má 3 700mAh, a je to především i díky zmenšení kloubu. Ten samozřejmě pořád neobsahuje žádnou pružinu, takže do požadované polohy jej musíte nastavit sami. Zmenšený kloub je tedy jednou z těch drobných novinek, které 4. generace přinesla. Nečekejte od toho zázraky, den dá ale každý, den a půl běžný uživatel a dva dny ten, kdo telefon používá jen jako telefon. Ale to si možná Z Flip4 nezaslouží, protože to není „jen“ telefon. Je zde ještě superrychlé dobíjení, kdy se na 50 % kapacity dostanete za půl hodinku. Jen k tomu tedy musíte mít minimálně 25W adaptér. Pak je to takový ten standard Samsungu, tedy rychlé 15W bezdrátové nabíjení a reverzní 4,5W bezdrátové nabíjení.

Drážka a fólie, vadí a nevadí 

Na Galaxy Z Flipu4 a samozřejmě i Z Foldu4, jsou dva velice kontroverzní prvky. První je drážka v displeji, která naznačuje prostor jeho lomu. Pak je zde fólie, která celý ohebný displej kryje. První odpustíte velice snadno, s druhým ale můžete mít nemalé problémy, a to není jen otázka vzhledu, kdy se vám za okraje fólie chytají nečistoty. Samozřejmě jsou tyto prvky přítomny i v předchozích generacích, toto tedy berte jako fakt, ale zároveň jako názor recenzenta. A protože jsou recenze subjektivní, má zde tento pohled své místo.

To, co je jednoznačným problémem ohebných zařízení, je prostě jejich krycí fólie přítomná zde z prostého důvodu – abyste v případě poškození vyměnili jen ji, a ne celý displej. Jenže ona fólie nedosahuje do stran displeje, takže je vidět jasný přechod, což není nejen že nevzhledné, ale drží se zde i množství nečistot, což v případě tak elegantního zařízení, jakým Flip je, prostě nechcete. A to ani s ohledem na čelní kameru, která má kolem sebe fólii vyříznutou a nečistoty z tohoto místa prakticky nedostanete jinak než opláchnutím telefonu vodou. Lepší je tedy svá selfie fotit hlavními fotoaparáty v zavřeném stavu, což už bylo zmíněno.

Poměrně hloupé je, že folie je odsouzena k jisté výměně. Možná ne za rok, ale za dva si ji už budete muset nechat vyměnit, protože se bude prostě loupat. Nezvládnete to přitom sami, musíte do servisu. A to prostě nechcete. Fólie sama je poměrně měkká. Opravdu jsme nezkoušeli různé testy rýpání do ní nehtem, ale na YouTube najdete mnoho testů, které to ukazují. Je však pravda, že možností k poškození fólie/displeje, příliš nemáte, protože je pořád jen krytý svou konstrukcí. Je ale nutné dodat, že všem, kteří používají na svých zařízení ochranná skla a fólie toto vlastně vůbec vadit nemusí.

Za co se pak konkurence Flipům a Foldům posmívá dále, je drážka v jejich ohebném displeji. Kupodivu tento prvek vadí o poznání méně. Ano, je vidět a je i na dotek cítit, ale vlastně to nevadí. Nevadí to v systému, webu, aplikacích, nikde. Vlastně to i baví, a to zejména v režimu Flex, nebo v jakémkoli otevření zařízení, které není na plných 180 stupňů. V tomto případě totiž na hru Samsungu přistoupíte velice snadno a drážku berete jako neodmyslitelnou součást zařízení.

Další a další funkce a možnosti 

Máme zde IPX8, které odpovídá testovacím podmínkám do hloubky 1,5 m ve sladké vodě na 30 minut. Sám Samsung uvádí, že se nedoporučuje používat telefon při koupání v moři či bazénu. Proč? Protože Samsung na tom v Austrálii prodělal kalhoty. Je třeba ještě uvést, že telefon není odolný proti prachu, pozor tedy na prostor kloubu.

Pak je zde 5G, LTE, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth v5.2, akcelerometr, barometr, gyroskop, geomagnetický senzor, Hallův senzor, senzor přítomnosti, světelný senzor, takže taková ta klasika, kterou ještě doplňuje Samsung Knox a Knox Vault, DeX chybí. SIM jsou podporovány dvě, jedna fyzická Nano SIM a jedna eSIM. Zařízení pak běží na Androidu 12 s uživatelským rozhraním One UI 4.1.1, ze kterého vychází mnoho zajímavostí určených pro skládací zařízení Samsungu.

Galaxy Z Flip4 se prodává v šedé, fialové, zlaté a modré barvě. Cena je 27 490 Kč za variantu s 8 GB RAM/128 GB interní paměti, 28 990 Kč za verzi s 8 GB RAM/256 GB paměti a 31 990 Kč za verzi s 8 GB RAM a 512 GB interní paměti. Pořád ale platí, že na Z Flip4 můžete získat až 7 tisíc výkupní bonus a pojištění Samsung Care+ na 1 rok zdarma.

Novinka je dokonalejší verzí loňského modelu, kdy se nevylepšovalo nijak razantně, ale hlavně účelně. Zařízení je tak univerzálnější, a především z velké části vyřešilo palčivé problémy svého předchůdce. Pokud jste dosud nevěděli, jestli hodláte do tohoto segmentu smartphonů naskočit, je Galaxy Z Flip4 jasně nejlepším argumentem pro to, proč se konečně rozhoupat.  

Galaxy Z Flip4 koupíte například zde

Dnes nejčtenější

.