Zavřít reklamu

Funkce barevné palety v uživatelském rozhraní One UI je k dispozici už od verze 4.0, tj. od systému Android 12. Po svém debutu Samsung tento nástroj ještě několikrát aktualizoval prostřednictvím One UI 5.0 a One UI 5.1. Nyní by Android 14 mohl přinést další velkou aktualizaci barevné palety Material You v One UI 6.0.  

Zatímco ale uživatelé telefonů a tabletů Galaxy, kteří si rádi přizpůsobují své uživatelské rozhraní, tyto doplňky barevné palety v průběhu let přijali velice dobře, uživatelé chytrých hodinek Galaxy Watch zůstávají pozadu. Nyní by ale byl ten ideální čas na změnu. Chytré hodinky Samsungu se systémem Wear OS 3.5 a One UI Watch 4.5 sice mají vysoce přizpůsobitelné ciferníky, tím to ale končí. Ve skutečnosti kromě samotných ciferníků hodinek nenabízejí ty žádné další možnosti přizpůsobení barevného schématu uživatelského rozhraní.

Vzhledem k tomu, jakou péči a pozornost dostává funkce barevné palety v uživatelském rozhraní One UI pro telefony a tablety, se začíná zdát, že se Google a Samsung nevěnují systému Wear OS s takovou péčí. Společnost Samsung aktuálně pracuje na hodinkách řady Galaxy Watch6, které mají být vydány pravděpodobně v létě, a nová jejich generace by mohla těžit z několika funkcí přizpůsobení uživatelského rozhraní.

Galaxy Watch nutně potřebují barvy Material You 

Přestože je flexibilita ciferníků Galaxy Watch líbivá, možnosti aktuální personalizace se ani zdaleka nepřibližují tomu, co najdete v běžné nadstavbě One UI pro smartphony a tablety. Uživatelskému rozhraní Watch UI naprosto chybí charakteristický styl Material You známý z „dospělé“ platformy. A přál bych si, aby tomu tak nebylo, i když lze namítnout, že uživatelská rozhraní chytrých hodinek by neměla být tak složitá jako u smartphonů, a to kvůli zachování snadného používání a optimalizaci výkonu.

Problém je ale v tom, že Galaxy Watch jsou přece jen designově hodně standardní zařízení, které může po chvilce používání začít nudit. Jenže co nejde změnit po stránce designu, lze snadno vyřešit právě softwarem. Jenže po čase experimentování s ciferníky vás už nemusí bavit ani ty. I když jsou mnohdy velice líbivé, tak také pořád nedosahují hravosti ciferníků z Apple Watch.

Nová verze systému Wear OS je na cestě a osobně doufám, že Google nebo Samsung zváží přidání barevné palety Material You do systému Wear OS 4 / One UI Watch 5 i proto, aby si člověk mohl lépe sladit prostředí telefonu s tím v hodinkách. Systém Android 14 může v tomto ohledu představovat další velký krok vpřed, i jen protože, jak říká sám Google: „barva je osobní“. Podle mého názoru by to mělo stejně tak platit i pro systém Wear OS a chytré hodinky. Právě hodinky s Wear OS je to nejpokročilejší wearable řešení ve spojení s Android telefonem a nebylo by fajn, kdyby vývojově ustrnulo.

Samsung Galaxy Watch koupíte zde 

Dnes nejčtenější

.