Zavřít reklamu

Recenze Samsung Galaxy S23 je tu! Bylo tomu 1. února, kdy Samsung představil svou vrcholnou řadu klasických mobilních telefonů pro letošní rok. Podle očekávání nepřináší Galaxy S23 žádný převratný technologický pokrok, neznamená to ale, že byste jej měli zcela ignorovat. Pořád je to to nejlepší, co na poli Android telefonů najdete. 

To úplně nejlepší je samozřejmě Galaxy S23 Ultra, jenže cenově je už v základu úplně někde jinde. Pro někoho je to pak velká placka a ostatně i zbytečně nabitý stroj, pro který nemusí mít využití. Právě proto také řada čítá na tři modely, kdy začíná právě a jen u Galaxy S23, tedy základního nejlepšího telefonu, který můžete u Samsungu koupit.

I tak málo stačí 

Pokud se podíváme na rozdíly oproti Galaxy S22, moc jich nenajdeme, což neznamená, že zde ale nejsou. Samsung se vydal ověřenou cestou nerozbít, co funguje a opravit, co se nepovedlo. V tomto ohledu je tak Galaxy S23 vymodleným telefonem, který se zbavil Exynosu, vylepšil displej, baterii a přední fotoaparát. Jestli to stačí, už musí posoudit každý sám. My víme, že stačí, ale s ohledem na to, ze kterého modelu telefonu přecházíte.

Není třeba si nalhávat, že z loňského modelu to vlastně nemá smysl, pokud tedy nejste náruživými hráči a Exynos 2200 vás pálí do rukou – i když to stejně sáhnete spíše po vyšším modelu. Samsung se nicméně pokusil sjednotit design celé řady svých vrcholných telefonů, a Galaxy S23 a S23+ tak dostaly vzhled Ultry, tedy alespoň z jejich zadní strany, což je značně od předchozí generace odlišuje.

Nový designový jazyk vlajkové lodi Samsungu vypadá skvěle a doufáme, že jej společnost v dohledné době nezmění a bude se ho držet co nejdéle to půjde. Proč? Protože nic lepšího není. Toto řešení, po kterém společnost sáhla, je prostě to nejminimalističtější možné, protože nepředpokládáme, že se zbavíme i výstupu jednotlivých objektivů. Takhle jsme se zbavili alespoň celého modulu. Nemusíte se přitom bát o poškození, protože Samsung na to myslel a kolem každého objektivu je ocelové vyztužení. 

Nejkompaktnější z tria 

Nejdůležitější otázkou pro potenciální kupce Galaxy S23 je samozřejmě to, zda je telefon dostatečně kompaktní pro běžné používání jednou rukou. V portfoliu Samsungu nenajdete kompaktnější zařízení, takže co se ovládání týče, je to to nejlepší, co si můžete pořídit. Telefon je celkově úžasně malý, takže jej nijak nezvětšují ani pouzdra, přitom ale pořád s dostatečně velkým displejem, na kterém uvidíte vše, co potřebujete.

Displej má úhlopříčku 6,1“, což je standard Applu, který tuto velikost používá u základních iPhonů i iPhonů Pro, takže není nijak méněcenná, i když je pravda, že konkurenční výrobci dělají své „špičky“ větší. Ostatně i zde můžete volit spíše model S23+. Jenže menší telefon = nižší cena, což je právě výhoda Galaxy S23.

S ohledem na displej se zde změnilo jen opravdu málo. Je to pořád ten stejný displej z Galaxy S22, jen s tím rozdílem, že jeho jas může dosáhnout své špičky 1 750 nitů. Je to to samé, co umí i jeho dva větší a dražší bratří, čímž jejich výbavu dohnal. Oceníte to v létě při přímém slunečním světle, pro mnohé to ale mohou být jen čísla, kterých si s automatickým jasem nikdy nevšimnou. Při aktuálním šedavém počasí jsme limity sice zkoušeli, ale nemohli je posoudit, protože Slunce ne a ne pořádně posvítit.

S23 jas

Obnovovací frekvence sice dosáhne 120 Hz, spodní hranice ale pořád začíná na 48 Hz, což už zavedl Galaxy Note 20 Ultra. Je to trochu škoda, tady by se to chtělo inspirovat Ultrou, která padá až na 1 Hz (stejně jako iPhony 14 Pro). Není to tedy také něco, čeho si okem všimnete, je to něco, co šetří baterii, která je zde sice větší, ale ne všemocná, protože ji jasně limituje velikost zařízení. 

Telefon je skvěle vyvážený, přesně se drží, rámeček Armor Aluminum nijak neklouže, proužky na odstínění antén nijak vzhled neruší (tedy alespoň u námi testované zelené barvy). Protože sklo je pak Gorilla Glass Victus 2, mělo by být to nejodolnější, které je v telefonech s Androidem použito. Ultrazvuková čtečka otisků prstů funguje tak, jak očekáváte, tedy bezproblémově. S ohledem na velikost, použité materiály a vzhled nejde Galaxy S23 cokoli vytknout. Ten telefon prostě baví od prvního vybalení z krabičky po každodenní používání.

Jsou fotoaparáty v telefonu skutečně to nejdůležitější? 

Někdo za to nejdůležitější v telefonu může mít výkon, jiný displej, další raději vyváží vše jako celek. Galaxy S23 není nejlepší mobilní telefon na focení, stejně jako jím nebyl ani jeho předchůdce. A protože se zde po hardwarové stránce nic nezměnilo, nemůžete očekávat zázraky. Je zde tedy klasické trio 50 + 12 + 10 MPx, které už loni dělalo skvělé fotografie, a které je takové dělá i letos.

Jsou skvělé na sdílení, na tisk, na cokoli. Nejsou nejlepší, to ale také nemají být, protože ty nejlepší mají být z Galaxy S23 Ultra. Zde je třeba brát v potaz to, že vyvažujete cenu, velikost a specifikace. Hlavní otázkou zde tedy je spíše to, jestli jsou rozdíly mezi Galaxy S23 a Galaxy S23 Ultra tak velké, že byste si měli připlatit třetinu ceny právě za vyšší model. Pokud neporovnáváte výsledky z S23 a S23 Ultra vedle sebe, budete těmi z menšího a levnějšího modelu velmi potěšeni.

I při 12 MPx (funguje zde skládání pixelů z 50 MPx) je zde dostatek detailů a dobrý dynamický rozsah. Samsung tentokrát hodně vyladil kontrast, takže vše vypadá živěji, ale reprodukce barev pořád není vždy zcela přesná. Patříte-li do tábora těch, kteří potřebují co nejvěrnější podání reality, asi nebudete spokojeni. Patříte-li mezi ty, kteří už nechtějí řešit postprodukci, budete za to rádi.

Pokud chcete, pokud k tomu máte důvod, můžete fotit i na 50 MPx ve formátu 3:4. Počítejte ale s nárustem datové náročnosti takové fotografie a s tím, že trpí jak dynamický rozsah, tak expozice. Galaxy S23 zvládá i 8K video při 30 fps. Videa v tomto nastavení jsou logicky znatelně plynulejší, a to i díky vylepšené optické stabilizaci, což je funkce, o které Samsung při představení mluvil s velkou hrdostí. Vylepšená stabilizace ostatně pomáhá i u 4K, QHD nebo Full HD. Stabilizační režim Super umí QHD při 60 fps a ideálně se hodí na akční záběry.

Pak je zde třeba Astro Hyperlapse pro časosběry oblohy a hvězd neboli fotografie hvězdných drah. Hezké, ale pravděpodobně to ani nevyzkoušíte. Expert RAW aplikace pak umí i 50MPx fotografie. S rukou na srdci ale upřímně řekněme, že ani ty nepotřebujete. Pokud jde o tele a ultraširokoúhlý fotoaparát, výsledky z Galaxy S23 jsou víceméně stejné jako to, co viděli loni. V noci na ně spíše zapomeňte. Na druhou stranu první zmíněný baví, a třeba takoví majitelé iPhonů 14 si v tomto ohledu mohou nechat zajít chuť. 12MPx přední kamera, která poskočila z 10MPx poskytuje ideální výsledky, a to i v portrétovém režimu. 

Spása pro tuzemské fanoušky je zde 

Je zde Android 13 a One UI 5.1. Nedokážu si představit lepší nadstavbu od výrobce než právě tu, kterou nabízí Samsung. Zde můžete těžit i z celého ekosystému služeb. Je to v podstatě nejlepší verze Androidu, která je v současné době na trhu k dispozici, máte zaručeny i 4 aktualizace Androidu a 5 let aktualizací zabezpečení. Skončíte tedy až na Androidu 17.

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 For Galaxy je sice šílený název, je to ale spása pro tuzemské fanoušky, kteří se tím zbavují špatného Exynosu. Je to aktuálně to nejvýkonnější, co můžete v Android telefonu mít, a je to znát na všem – plynulosti systému počínaje, přes zpracovávání fotek po hraní her konče. Pomalejší úložiště u 128GB nemůžeme posoudit, na test nám přišla 256GB verze. Výkon třeba řešit není, jak je na tom ale „ústřední topení“? U editace a ukládání videa hřeje, hřeje i při hraní náročných her (Genshin Impact), stejně ale hřejí i iPhony nebo Androidy dalších výrobců. Není to nic, co by vás štvalo nebo omezovalo. Pokud použijete pouzdro, nepoznáte to vůbec.

Pokud používáte S23 na Wi-Fi celý den, pravděpodobně jej nebudete muset nabíjet až do příštího rána. 5 až 6 hodiny aktivní obrazovky je standardem, který zařízení v pohodě zvládne. Pokud pojedete na 5G nebo 4G, dá se předpokládat, že na noc už budete muset dát telefon na nabíječku. Oproti loňské generaci je to navýšení kapacity o 200 mAh vidět stejně jako lepší odladění čipu. Stejně jako S22 podporuje S23 pouze 25W nabíjení, kdy zde za 30 minut přesáhnete i 60 % kapacity. Plné nabití je ale zhruba stejně dlouhé, tedy cca hodinu a čtvrt. 

Proč kupovat iPhone 14, když je zde Galaxy S23? 

Po 14 dnech testování marně přemýšlím nad tím, co bych mohl opravdu kritizovat. To, že zde není konektor pro sluchátka ani slot na SD kartu nepřekvapí, stejně jako absence sluchátek a nabíječky v balení. S aktuálním trendem to vytýkat už ani nejde. Že má 128GB pomalejší úložiště je v případě 256GB verze jedno. Možná se mohl Samsung i zde na základ v podobě 128 GB vykašlat, ale s ohledem na takové navýšení ceny je možná dobře, že tak neudělal.

Galaxy S23 je špičkový telefon, který se nevyplatí kupovat, pokud máte Galaxy S22. Pokud však ještě vlastníte předchozí generaci, těch argumentů k upgradu už máte o poznání více. Osobně třeba nevidím důvod, proč si kupovat iPhone 14, když zde máme Galaxy S23 s více fotografickými možnostmi, jednoznačně lepším displejem a nižší cenovkou. Ano, jede na Androidu, ale One UI je ta nejlepší možná nadstavba, kterou můžete používat.

Malý 6,1“ displej pak mnohým vyhovuje, protože je díky němu telefon kompaktní. Osobně bych tedy sáhl spíše po modelu Plus, a to právě pro větší 6,6“ displej, který tím pádem disponuje i větší baterií, to je ale spíše o osobních preferencích. Galaxy S23 se prostě povedl od začátku do konce i přes to, že těch novinek zde oproti předchozí generaci skutečně příliš není. Cena 128GB je 23 490 Kč, cena 256GB verze pak 24 990 Kč. 

Galaxy S23 koupíte zde

Aktualizováno

Samsung na konci března 2024 již pro model Galaxy S23 vydal aktualizaci One UI 6.1, která zařízení přidává skvělé možnosti umělé inteligence skrze Galaxy AI.

Dnes nejčtenější

.