Zavřít reklamu

Už dnes v 19:00 nás čeká oficiální představení řady Galaxy S23, a proto se hodí trochu zavzpomínat, co nám přinesly minulé modely vrcholné řady smartphonů Samsungu. Některé ovlivnily vnímání chytrých mobilních telefonů, jiné dokonce změnily směřování celého mobilního trhu.  

AMOLED displej 

Už od počátků řady Galaxy S bylo jasné, že kvalitní AMOLED displej je jeden z nejdůležitějších parametrů telefonu. Displej prvního legendárního Galaxy S už před lety zaujal absolutní černou, skvělou čitelností na přímém slunci či sytými a výraznými barvami. Postupně se zvyšovaly rozměry displejů, jejich rozlišení, jemnost, maximální jas a energetická efektivita. V roce 2015 pak dostal Samsung do mobilů po krajích zakřivené displeje, které se okamžitě staly hitem. Na první pohled jste totiž poznali, že se jedná o telefon řady Galaxy.

V roce 2017 Samsung výrazně změnil design telefonů. Valnou většinu přední části vyplnil Infinity displej, čtečka otisků prstů se přesunula na záda, aby se později vrátila pod displej – to rovnou v ultrazvukové podobě, která má oproti běžně používaným optickým čtečkám řadu výhod. Skenování prstů je rychlejší a přesnější, a čtečce nevadí ani mokré prsty.

Fotoaparáty se Space Zoomem 

Fotografická revoluce začala u modelu Galaxy S20 Ultra, který nabídl 108MPx fotoaparát a také ten 10× hybridní. Díky němu bylo možné až stonásobné přiblížení scény. Galaxy S21 Ultra přinesl rychlejší laserové ostření, Galaxy S22 Ultra zase dostal kvalitnější zoom. I tentokrát si hlavní foťák pomohl hned dvěma teleobjektivy.

Fotoaparáty s větším počtem megapixelů podporují jejich slučování, takže větší pixely dokáží v noci absorbovat více světla, což se projeví v kvalitnějších nočních fotografiích. Samsung pro řadu Galaxy S nabízí i speciální fotoaplikace, které dovolí fotit ve formátu RAW. V poslední době je pak naprostou samozřejmostí natáčení 8K videí.

Hardware a ekosystém 

Samsung vyrábí nejen smartphony, ale také polovodičové komponenty. A to nejlepší vždy dostává řada Galaxy S. Nejvybavenější telefony klasické konstrukce od Samsungu nabízí uživatelům špičkové čipsety včetně podpory 5G sítí, rychlé operační paměti i svižná interní úložiště ve volitelných kapacitách. S telefony zaplatíte pomocí NFC, přes Bluetooth si zase poslechnete oblíbenou hudbu ze zcela bezdrátových sluchátek.

Telefony řady Galaxy mají režimy pro přenos a sdílení souborů, můžete se snadno propojit s tablety či s hodinkami značky Galaxy. Přímo z telefonu lze obraz rychle sdílet na domácí televizi. Díky UWB můžete využít i snadnou lokalizaci přívěsku SmartTag+. A většině funkcí bude stačit jen přihlášení pod Samsung účtem, který vám tak otevře dveře bohatého ekosystému produktů a služeb společnosti.

Android s nadstavbou One UI 

Zatímco u ostatních značek je software často opomíjenou záležitostí, Galaxy S staví právě na jeho aktuálnosti. Eskové telefony dostanou až čtyři velké aktualizace Androidu a pět let bezpečnostních záplat. To je záruka toho, že investice do telefonu řady Galaxy S není jen na dva roky, ale na podstatně delší dobu.

Samotné uživatelské rozhraní One UI, které překrývá Android, je po letech téměř doladěno k absolutní dokonalosti. Nabízí např. sdílení aplikací mezi zařízeními, desktopový režim DeX, či Dual Messenger. Díky Zabezpečené složce můžete zcela oddělit soukromé aplikace a soubory od veřejné části Androidu. Prostředí je navíc bez rušivých reklam a z aplikačních obchodů Google Play a Galaxy Store si zase stáhnete vše potřebné.

Stylus S Pen 

Kdo si dotykové pero S Pen ještě nezkusil, neví, o co vlastně přichází. Nehledě na dřívější posměch, dnes je to nadstandard, který nabízí jen Samsung. Pero se sice výrazně prosadilo v sesterské řadě Galaxy Note, od řady Galaxy S21 jsou však Ultry jejím nepsaným nástupcem. A zatímco u Galaxy S21 Ultra byl stylus ještě mimo zařízení, u Galaxy S22 Ultra jej můžete vysouvat přímo z těla telefonu. Dotykové pero tak máte po ruce právě tehdy, když jej potřebujete.

Uživatelům s většími prsty pomůže k daleko rychlejšímu ovládání telefonu, přiblížením pera k displeji můžete „nahlížet“ do různých podnabídek, aktivovat lupu, rozpoznávat ručně psaný text, črtat poznámky nebo kreslit. Můžete se díky němu naučit kreslit v aplikaci Pen.UP nebo jej využijete k ovládání některých her. Mít stylus v mobilu nebo nemít, to je hodně velký rozdíl.

Kterým dalším směrem se budou novinky v řadě Galaxy S ubírat dále, zjistíme už dnes. V 19:00 totiž startuje představení řady Galaxy S23 a my vás samozřejmě budeme o všech novinkách patřičně informovat, tak zůstaňte naladěni.

Dnes nejčtenější

.