Zavřít reklamu

Po téměř třech desetiletích ztratila společnost IBM první místo v počtu patentů registrovaných v USA. V loňském roce ji na čele vystřídal Samsung.

Samsung si měl v roce 2022 v USA nechat zaregistrovat celkem 8513 užitných patentů, přičemž meziročně si nepolepšil ani nepohoršil. Za ním se umístilo IBM, které si loni připsalo 4743 patentových registrací, což představuje meziroční pokles o 44 %. První trojici na tomto poli nejúspěšnějších uzavírá společnost LG s 4580 patenty (meziroční nárůst o 5 %).

Pokles IBM v žebříčku, jemuž vládlo dlouhých 29 let, odráží změnu jeho strategie, která začala v roce 2020. Šéf jeho vývojářského oddělení Dario Gil uvedl, že počítačový gigant se „již nebude snažit o vedoucí postavení v oblasti numerických patentů, ale zůstane tahounem v oblasti duševního vlastnictví a nadále bude mít jedno z nejsilnějších technologických portfolií na světě“.

IBM se také nechalo slyšet, že nadále generuje obrovské zisky z práv duševního vlastnictví, které od roku 1996 do roku loňského měly dosáhnout zhruba 27 miliard dolarů (asi 607,5 mld. Kč). Společnost v poslední době údajně přesouvá pozornost na hybridní cloud computing, čipy s umělou inteligencí, kybernetickou bezpečnost a kvantové počítače.

Samsung je v počtu patentů lídrem i celosvětově. K loňskému roku měl na kontě více než 452 tisíc registrovaných patentů, zatímco IBM bylo se zhruba 276 tisíci patentů na třetím místě (druhý byl s necelými 318 tisíci patentů někdejší smartphonový obr Huawei).

Související články

Dnes nejčtenější

.