Zavřít reklamu

Pokud vlastníte už přece jen starší telefon, který jste zrovna s ohledem na jeho baterii moc nešetřili, můžete se v zimním obdobím potýkat s jedním nepříjemným neduhem. Tím je jeho častější vypínání při manipulaci v teplotách pod bodem mrazu. Proč tomu tak ale je? 

Moderní telefony a ostatně i jiná elektronická zařízení používají lithium-iontové baterie, jejichž výhoda je především v rychlejším nabíjení, ale také delší výdrži a vyšší energetické hustotě. V praxi to vlastně znamená zejména delší výdrž v lehčím balení. Kde jsou výhody, jsou samozřejmě i nevýhody. Zde se tak jedná o provozní teploty, na jejichž rozsah je baterie poměrně náchylná.

Provozní teplota moderních telefonů je obvykle od 0 do 35 stupňů Celsia. Pro zimní období je nicméně plusem to, že nízké teploty baterii nepoškodí trvale, kdežto ty teplé ano. Každopádně mráz má na telefon takový vliv, že v něm začne vznikat vnitřní odpor. Ten následně zapříčiní zmenšování kapacity obsažené baterie. Svůj podíl na tom má ale i její měřič, který začne vykazovat odchylky ve své přesnosti. I když váš Samsung ukazuje klidně i přes 20 %, vypne se.

Co s tím? 

Jsou zde dva problematické faktory. Jedním je řečené zmenšování kapacity baterie působením mrazu, a to přímou úměrou s časem, po který je mu vystavena, druhým pak nepřesné měření jejího nabití. Odchylka, kterou může měřič v extrémních teplotách vykazovat, může přitom být až 30 % od reality. S novými telefony a jejich bateriemi, které jsou ještě v dobré kondici, se však toto děje jen zřídka. Největší problémy mají starší zařízení, jejichž baterie už není úplně výkonná.

I když se vám Samsung vypne, stačí se jej pokusit zahřát a znova zapnout. Neměli byste tak ale dělat horkým vzduchem, postačí klidně jen vaše tělesné teplo. Tím totiž měřič přimějete ke správné funkčnosti a ten následně bude znát už skutečnou kapacitu baterie bez zmíněné odchylky. Pořád platí, že i když se vám to nebude líbit, měli byste svá elektronická zařízení obecně používat v mrazech jen v tom případě, kdy je to opravdu nutné. 

Dnes nejčtenější

.